Melilla - Španělsko se v posledních dnech stává další oblíbenou stanicí pro migranty a to v takové míře, že neváhají riskovat poranění na oplocených plotech jak dokazují videa a fotky z čtvrtečního proniknutí 600 migrantů do severoafrické španělské enklávy Ceuta. Migranti překonali ozbrojené ploty oddělující Španělsko od Maroka, které funguje jako tranzitní stanice pro migranty z severní Afriky. EU se pokouší Maroko více zapojit do řešení migrační krize, jak však varuje expert oslovený stanicí Deutsche Welle, jedná se o velmi nedůvěryhodného partnera.
Španělsko se v posledních měsících stalo novou oblíbenou destinací migrantů. Důvodů je několik. Předně je to uzavření tzv. balkánské trasy, které se dosáhlo dohodou s Tureckem. Migranti poté začali hledat jiné cesty, jak se do Evropy dostat, přičemž nejpřímější se stalo překročení Středozemního moře směrem do Itálie či Řecka. Itálie však dokázala i tento proud podstatně snížit jak dohodou s Lybií, tak zesílením pobřežních kontrol.
Poté, co Itálie odmítla přijmout loď humanitární organizace SOS Méditerranée, ji převzalo právě Španělsko. Okolo 17 000 migrantů přijelo do země tento rok, což je dvojnásobek příchozích v roce 2017. Julian Lehmann, projektový manažer z Institutu globální veřejné politiky v Berlíně, sdělil stanici Deutsche Welle, že migranti jsou „povzbuzováni" postojem španělské vlády k migraci.
Většina těchto migrantů přichází z Maroka. EU se snaží navázat se zemí dohodu, podle které by se v členských státech EU odmítnutí migranti vraceli zpět do Maroka. Pracuje s návrhem, že by v zemích jako je Maroko, Alžír či Tunisko byly vytvořeny migrační centra, tak jako je tomu v Turecku. Maroko však tento návrh ostře odmítá.
Odborník na migraci Mehdi Lahlou upozorňuje, že Maroko má silné ekonomické problémy, které u místních vyvolávají nedůvěru vůči přicházejícím cizincům jako k těm, co je připravují o peníze a sociální jistoty. V Maroku tedy vládne silný rasismus vůči migrantům, který komplikuje proces integrace příchozích do systému.
Maroko je momentálně tranzitní zemí, přes kterou putují lidé ze severoafrických zemí, stižených ekonomickou bídou a válkami. Svým způsobem je pro něj lepší nechat tyto lidi, aby pokračovali dál ve své cestě než je shromažďovat u sebe. Nicméně, Lehmann upozorňuje, že Maroko má stále lepší hraniční hlídky než většina severoafrických zemí.
Noviny The National vydávané v Spojených arabských emirátech ve své reportáži odhalily, jak funguje pašerácký byznys přes Maroko. The National vyzpovídaly jednoho z migrantů, který se dostal do španělského migračního centra Melilla. 25letý Zuhair Abdelsamad si pořídil za 500 euro marocký pas od překupníka. Dvakrát jej vyhodili, ale na třetí pokus u jiné hranice prošel. Pas poté odevzdal překupníkovi, aby jej mohl použít opětovně – tak zněla dohoda.
Abdelsamad, který pracoval v Tunisku jako dělník, nyní čeká na vyřízení svého azylového nároku. Žadatelům o azyl je vydána dočasná registrační karta, která jim umožňuje zůstat, avšak nikoliv pracovat. Tato karta platí jen na daném registračním místě, tj. jen v Melille. Abdelsamad nicméně neplánuje ve Španělsku zůstat a rád by odcestoval do Francie, kde má své příbuzné.
Související
Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
migrace , uprchlíci , Maroko , Španělsko
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák