Londýn - Bývalý britský ministr zahraničí přirovnal ženy v burkách k poštovním schránkám a bankovním lupičům. Politik dnes čelí kritice, omluvit se ale nechce. Vlna nových diskuzí vznikla v EU, kde s každým rokem přibývají nové zákazy na nošení burek. Johnsona v této souvislosti obvinili z islámofobie a nazvali ho britským Donaldem Trumpem.
Britský politik čelí vlně kritiky poté, co se ve svém komentáři pro vydání The Daily Telegraph vyjádřil proti zákazu nošení burky v Dánsku. Johnson napsal, že s tímto zákazem nesouhlasí nehledě na to, že tento oděv vypadá hloupě.
Podle politika je to „směšné, že někdo dobrovolně nosí burky“. Sám Johnson zákaz nošení burek odsoudil. Někteří jeho kolegové na toto tvrzení reagovali velmi negativně, a to zejména člen horní komory parlamentu Lord Sheikh, který následně navrhl, aby byl Johnson zbaven funkce předsedy poslaneckého klubu. Po omluvě volá také premiérka Velké Británie Theresa Mayová.
Johnson kvůli jeho expresivnímu vyjadřování přirovnali k Trumpu, který se v průběhu své prezidentské kampaně snažil u Američanů vyvolat nacionalistické reakce v souvislosti s uprchlickou krizi a šířením islámu. Někteří začali hájit britského politika, a to zejména progresivní oxfordský imám Taj Hargey, burky tak prý nemají žádnou oporu ani v Koránu.
Nikáb nebo burka vyvolává dnes hodně sporů. Řada evropských vlád prohlašuje, že náboženský oděv má svůj podíl na terorismu a že představuje bezpečnostní riziko, s čímž souhlasí i Evropský soud pro lidská práva.
Tento oděv je zakázán již nově v Dánsku, Francii, Belgii, Rakousku, Bulharsku a Bavorsku. Francie burky zakázala jako jedna z prvních v roce 2010. Burky ve Velké Británie zakázány zatím nejsou, ale více než polovina Britů by podpořila zákaz těchto islámských oděvů, jak vyplývá z výzkumu společnosti YouGov.
Uprchlíci se častěji cítí být omezováni na svobodě kvůli zákazům a předsudkům ze strany široké veřejnosti. Je zajímavé, že prodej burek ve světě dlouhodobě roste i přes různé zákazy. Burky a další speciální oblečení jsou součástí muslimské identity, ačkoli povinnost nosit tento oděv není všude stejná. V různých lokalitách se liší. Růst prodeje burek se dá vysvětlit jako pokus o záchranu své vlastní národní identity, hlavní příčinou je především pocit nebezpečí.
„Tento akt ukazuje fenomén ohrožených skupin. Když se skupina domnívá, že je její identita napadána, tvrdě usiluje o její ochranu, často posilováním a reprodukováním aktů, které ji jasně definují . Po 11. září globální reakce proti muslimům vedla k tomu, že více mladých amerických muslimů začalo nosit viditelnější islámské znaky - hidžáby v případě žen a vousy v případě mužů,“ zdůrazňuje magazín Conversation.
Burky nosí jen malý podíl muslimských žen. Ve Velké Británii podle statistik žije zhruba 2,8 miliony muslimských žen, ze kterých pouze 836 pravidelně nosí burky.
Související
BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem
Příčina smrti královny Alžběty II. byla jiná, než se uvádí, naznačil expremiér Johnson
Boris Johnson , Theresa Mayová , Velká Británie , Donald Trump , Muslimové
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 1 hodinou
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 2 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 2 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 4 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 4 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 5 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 6 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 7 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 8 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 8 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Zdroj: Libor Novák