Vtípky o zahalených ženách? Problémy spojené s muslimy to jen zhorší

Londýn - Bývalý britský ministr zahraničí přirovnal ženy v burkách k poštovním schránkám a bankovním lupičům. Politik dnes čelí kritice, omluvit se ale nechce. Vlna nových diskuzí vznikla v EU, kde s každým rokem přibývají nové zákazy na nošení burek. Johnsona v této souvislosti obvinili z islámofobie a nazvali ho britským Donaldem Trumpem.

Britský politik čelí vlně kritiky poté, co se ve svém komentáři pro vydání The Daily Telegraph vyjádřil proti zákazu nošení burky v Dánsku. Johnson napsal, že s tímto zákazem nesouhlasí nehledě na to, že tento oděv vypadá hloupě. 

Podle politika je to „směšné, že někdo dobrovolně nosí burky“. Sám Johnson zákaz nošení burek odsoudil. Někteří jeho kolegové na toto tvrzení reagovali velmi negativně, a to zejména člen horní komory parlamentu Lord Sheikh, který následně navrhl, aby byl Johnson zbaven funkce předsedy poslaneckého klubu. Po omluvě volá také premiérka Velké Británie Theresa Mayová.

Johnson kvůli jeho expresivnímu vyjadřování přirovnali k Trumpu, který se v průběhu své prezidentské kampaně snažil u Američanů vyvolat nacionalistické reakce v souvislosti s uprchlickou krizi a šířením islámu. Někteří začali hájit britského politika, a to zejména progresivní oxfordský imám Taj Hargey, burky tak prý nemají žádnou oporu ani v Koránu.  

Nikáb nebo burka vyvolává dnes hodně sporů. Řada evropských vlád prohlašuje, že náboženský oděv má svůj podíl na terorismu a že představuje bezpečnostní riziko, s čímž souhlasí i Evropský soud pro lidská práva.

Tento oděv je zakázán již nově v Dánsku, Francii, Belgii, Rakousku, Bulharsku a Bavorsku. Francie burky zakázala jako jedna z prvních v roce 2010. Burky ve Velké Británie zakázány zatím nejsou, ale více než polovina Britů by podpořila zákaz těchto islámských oděvů, jak vyplývá z výzkumu společnosti YouGov.

Uprchlíci se častěji cítí být omezováni na svobodě kvůli zákazům a předsudkům ze strany široké veřejnosti. Je zajímavé, že prodej burek ve světě dlouhodobě roste i přes různé zákazy. Burky a další speciální oblečení jsou součástí muslimské identity, ačkoli povinnost nosit tento oděv není všude stejná. V různých lokalitách se liší. Růst prodeje burek se dá vysvětlit jako pokus o záchranu své vlastní národní identity, hlavní příčinou je především pocit nebezpečí. 

„Tento akt ukazuje fenomén ohrožených skupin. Když se skupina domnívá, že je její identita napadána, tvrdě usiluje o její ochranu, často posilováním a reprodukováním aktů, které ji jasně definují . Po 11. září globální reakce proti muslimům vedla k tomu, že více mladých amerických muslimů začalo nosit viditelnější islámské znaky - hidžáby v případě žen a vousy v případě mužů,“ zdůrazňuje magazín Conversation.

Burky nosí jen malý podíl muslimských žen. Ve Velké Británii podle statistik žije zhruba 2,8 miliony muslimských žen, ze kterých pouze 836 pravidelně nosí burky.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Theresa Mayová Velká Británie Donald Trump Muslimové

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 7 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy