Černá Hora zakázala vstup srbským nacionalistům, Bělehrad je pobouřen

Černohorské úřady zakázaly vstup do země čtveřici srbských nacionalistických intelektuálů, kteří chtěli jet na připomínkovou akci ke stému výročí sjednocení obou zemí. Rozhodnutí Černé Hory pobouřilo srbské politiky.

"Naší ústavní a morální povinností je ochraňovat klid a pořádek v zemi i patriotické pocity občanů," uvedla ve čtvrtek černohorská vláda.

Černá Hora byla od roku 1918 součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, pozdější Jugoslávie. Nezávislost na Srbsku získala v roce 2006 po referendu, v němž se pro odchod ze svazku s Bělehradem vyslovilo 55,5 procenta voličů. Značná část obyvatel do dneška chová prosrbské pocity, napsala agentura DPA. Mnozí srbští nacionalisté se odmítají se ztrátou Černé Hory smířit. Srbsko kvůli ní přišlo o přístup k moři.

Mezi čtyřmi Srby, kteří dostali zákaz vstupu do Srbska, byl spisovatel Matija Bečković, dva historici a jeden advokát. Bečković patří mezi zaryté srbské nacionalisty a nezávislost Černé Hory zásadně odmítá.

"Je to něco, co mě šokovalo, protože my zakazujeme vstup zločincům a někdo jiný zakazuje vstup lidem s jinými názory," cituje portál BalkanInsight srbského prezidenta Aleksandara Vučiće. Dodal, že o oficiální vysvětlení tohoto incidentu požádá svého černohorského kolegu Mila Djukanoviče.

Čtveřice srbských intelektuálů měla vystoupit na připomínkové akci ke stému výročí národního shromáždění Černé Hory, které v roce 1918 rozhodlo o připojení země k Srbsku. Vláda v Podgorici oslavy tohoto výročí odmítá, protože národní shromáždění z roku 1918 vedlo "ke zmizení Černé Hory jako státu".

Související

Více souvisejících

Černá Hora Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Milo Djukanović

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy