Omezení pravomocí OPCW? Organizace smetla ze stolu čínsko-ruský návrh

Členské státy Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dnes odmítly čínsko-ruský návrh, který by omezil novou pravomoc organizace připisovat odpovědnost za útoky chemickými a jinými bojovými látkami. Proti návrhu, který se nelíbil Západu, hlasovalo na závěr dvoudenní výroční konference 82 členů OPCW, pro návrh jich bylo jen 30, informovala agentura Reuters.

Rusko a Čína usilovaly o zrušení červnového rozhodnutí, kterým smluvní státy OPCW na mimořádném zasedání organizaci pověřily i vyšetřováním osob, které jsou zodpovědné za chemické útoky. K tomu měl do roku 2017 mandát tým složený z expertů OSN a OPCW. Mandát ale nebyl prodloužen kvůli ruskému vetu.

Vytvoření nového expertního týmu OPCW, který by mohl připisovat odpovědnost za útoky chemickými zbraněmi a dalšími bojovými látkami, chtěly Moskva a Peking zabránit návrhem, o kterém se dnes hlasovalo. Podle nich totiž taková pravomoc nespadá do mandátu OPCW. Nakonec ale jejich návrh členské státy organizace jasnou většinou zamítly.

Vedoucí ruské delegace, náměstek ministra průmyslu a obchodu Georgij Kalamanov novinářům podle agentury TASS řekl, že OPCW dává v poslední době přednost politickým debatám o Sýrii či Salisbury a odsouvá stranou samu kontrolu chemických zbraní. Za "předčasnou" ale pokládá otázku odchodu Ruska z organizace. "Je předčasné mluvit o této otázce. Posoudíme nynější situaci a bezesporu Rusko z toho vyvodí určité závěry," řekl.

Stálý ruský zástupce v OPCW Alexandr Šulgin podobně označil za předčasnou i otázku případného snížení ruského příspěvku. "Nebudeme zabíhat tak moc dopředu. Teď je třeba omezit škody z přijatého rozhodnutí (o zvýšení rozpočtu OPCW na rok 2019 a o vytvoření mechanismu s právem stanovit viníky použití chemických zbraní)," zdůraznil diplomat podle TASS. Současně uvedl, že v organizaci stoupl počet států smýšlejících stejně jako Rusko, čímž se "zhatil plán západního tábora v čele s USA izolovat Rusko", a to "budí jistý optimismus".

V Organizaci pro zákaz chemických zbraní se v poslední době často střetávají západní státy včetně USA, Británie či Francie s Ruskem. Předmětem sporu se v minulosti staly chemické útoky v Sýrii, z nichž většinu podle Západu nařídil syrský prezident Bašár Asad, nad kterým ale Moskva drží ochrannou ruku.

Británie a její západní spojenci navíc Moskvu viní z letošního útoku nervově paralytickou látkou na bývalého dvojité agenta Sergeje Skripala, který pracoval pro ruské i britské zpravodajské služby, a jeho dceru Juliji v jihoanglickém Salisbury.

Na začátku října Nizozemsko obvinilo Ruskou federaci z pokusu o hackerský útok na OPCW sídlící v Haagu. Za dubnovým hackerským útokem podle Nizozemců stála ruská vojenská rozvědka GRU, jejíž čtyři údajní agenti byli po odhalení vyhoštěni.

Související

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.

Více souvisejících

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Čína Rusko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

včera

včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

včera

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

včera

včera

Už máte letní gumy? Pak vás předpověď počasí na příští týden příliš nepotěší

Počasí se ke konci tohoto týdne citelně ochladí, a podle ČHMÚ.cz na tom nabude ani příští týden o moc lépe. Zejména v noci a k ránu klesnou teploty téměř k nule a hrozí přízemní mrazíky, což zkomplikuje situaci zejména řidičům s letními pneumatikami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy