Syrská ústava v nedohlednu. Státy se v Astaně nedohodly, zato zkritizovaly Západ

Rusko, Turecko a Írán na mezinárodních rozhovorech o Sýrii pořádaných v kazašské metropoli Astaně znatelně nepokročily v jednáních o vytvoření ústavního výboru, který má vypracovat novou syrskou ústavu. V prohlášení to dnes uvedl zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Zástupci zmíněných tří zemí po skončení rozhovorů ve společném komuniké oznámili, že posílí spolupráci, aby mohl být výbor ustaven co nejrychleji. Zástupce syrské vlády vzkázal západním zemím, že chtějí-li pomoci syrským uprchlíkům, musejí zrušit protisyrské sankce.

De Mistura podle agentury Reuters dodal, že "hluboce lituje", že se jednání ani po deseti měsících patové situace neposunula. Neúspěch ve vyjednávání označil za zmeškanou příležitost, jak urychlit vytvoření důvěryhodného, vyváženého a Syřany vedeného ústavního výboru podporovaného OSN. "Ruská strana považuje výsledek jednání za pozitivní," uvedl nicméně bez dalších podrobností ruský vyjednavač pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev.

Syrský vyslanec při OSN Bašár Džaafarí, který zastupoval na rozhovorech syrskou vládu, řekl, že myslí-li západní státy vážně to, že chtějí pomoci syrským uprchlíkům, musejí zrušit ekonomické sankce vůči Sýrii.

Eleventh round of Syria peace talks ends in #Astanahttps://t.co/l4iihH7qDa pic.twitter.com/WbCpLauweA

— Yeni Şafak English (@yenisafakEN) 29. listopadu 2018

Ze Sýrie kvůli válce uprchlo na šest milionů lidí. Sýrie a její spojenec Rusko tvrdí, že je už v zemi situace dost bezpečná, aby se lidé mohli vracet. Mnozí uprchlíci se ale bojí pronásledování. Džaafarí uvedl, že zrušení sankcí bude "skutečným testem" Západu. "Chce-li Západ opravdu pomoci nám a zemím, které přijaly uprchlíky, musí začít odvoláním sankcí. Aby se lidé, kteří jsou nyní v zahraničí, mohli vrátit do práce, vést normální život, nalézt pracovní příležitosti a přispět k oživení syrské ekonomiky," řekl Džaafarí. EU protisyrské sankce prodloužila do příštího roku s tím, že zůstanou v platnosti, dokud bude Syřanům hrozit útlak.

Za opozici v Astaně jednal Ahamad Tumah a podle něj se budou moci uprchlíci začít vracet, až se podaří uzavřít politickou dohodu. "Náš problém s vládou je politický. Vláda ale nechce přikročit k žádnému rozhodnutí na politické úrovni, pouze na vojenské," řekl.

Rozhovory v Astaně začaly ve středu. Předmětem jednání mělo být podle kazašského ministerstva zahraničí vytvoření podmínek pro návrat uprchlíků, rekonstrukce země a především udržení příměří na severu Sýrie v provincii Idlib, poslední, kterou ještě ovládají radikálové a odpůrci režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Ankara, Moskva a Teherán dnes ve společném prohlášení uvedly, že jsou znepokojeny porušováním klidu zbraní v demilitarizované zóně v Idlibu a že "zintenzivní úsilí o dodržování" příměří, mimo jiné zlepšením práce íránsko-turecko-ruského koordinačního střediska. "Boj proti terorismu ale musí pokračovat", dodaly.

Příměří je ohroženo po sobotním útoku na město Halab (Aleppo) ve stejnojmenné provincii, která s Idlibem sousedí. Zasaženy byly tři části města a desítky civilistů musely být ošetřeny kvůli zasažení plynem. Syrská vláda a Rusko útok připsaly povstalcům, kteří to ale odmítli. Podle Moskvy a Damašku stříleli ze svých pozic v Idlibu. Damašek o vyšetření útoku požádal Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Rozhovorů v Astaně se účastnili podobně jako v minulých kolech kromě zástupců syrské vlády a opozice i představitelé Ruska, Íránu a Turecka, zemí zapojených do bojů v Sýrii. Za OSN byl přítomen de Mistura, který ale ve funkci končí.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Rusko Turecko Írán Steffan de Mistura sankce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy