Syrská ústava v nedohlednu. Státy se v Astaně nedohodly, zato zkritizovaly Západ

Rusko, Turecko a Írán na mezinárodních rozhovorech o Sýrii pořádaných v kazašské metropoli Astaně znatelně nepokročily v jednáních o vytvoření ústavního výboru, který má vypracovat novou syrskou ústavu. V prohlášení to dnes uvedl zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Zástupci zmíněných tří zemí po skončení rozhovorů ve společném komuniké oznámili, že posílí spolupráci, aby mohl být výbor ustaven co nejrychleji. Zástupce syrské vlády vzkázal západním zemím, že chtějí-li pomoci syrským uprchlíkům, musejí zrušit protisyrské sankce.

De Mistura podle agentury Reuters dodal, že "hluboce lituje", že se jednání ani po deseti měsících patové situace neposunula. Neúspěch ve vyjednávání označil za zmeškanou příležitost, jak urychlit vytvoření důvěryhodného, vyváženého a Syřany vedeného ústavního výboru podporovaného OSN. "Ruská strana považuje výsledek jednání za pozitivní," uvedl nicméně bez dalších podrobností ruský vyjednavač pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev.

Syrský vyslanec při OSN Bašár Džaafarí, který zastupoval na rozhovorech syrskou vládu, řekl, že myslí-li západní státy vážně to, že chtějí pomoci syrským uprchlíkům, musejí zrušit ekonomické sankce vůči Sýrii.

Eleventh round of Syria peace talks ends in #Astanahttps://t.co/l4iihH7qDa pic.twitter.com/WbCpLauweA

— Yeni Şafak English (@yenisafakEN) 29. listopadu 2018

Ze Sýrie kvůli válce uprchlo na šest milionů lidí. Sýrie a její spojenec Rusko tvrdí, že je už v zemi situace dost bezpečná, aby se lidé mohli vracet. Mnozí uprchlíci se ale bojí pronásledování. Džaafarí uvedl, že zrušení sankcí bude "skutečným testem" Západu. "Chce-li Západ opravdu pomoci nám a zemím, které přijaly uprchlíky, musí začít odvoláním sankcí. Aby se lidé, kteří jsou nyní v zahraničí, mohli vrátit do práce, vést normální život, nalézt pracovní příležitosti a přispět k oživení syrské ekonomiky," řekl Džaafarí. EU protisyrské sankce prodloužila do příštího roku s tím, že zůstanou v platnosti, dokud bude Syřanům hrozit útlak.

Za opozici v Astaně jednal Ahamad Tumah a podle něj se budou moci uprchlíci začít vracet, až se podaří uzavřít politickou dohodu. "Náš problém s vládou je politický. Vláda ale nechce přikročit k žádnému rozhodnutí na politické úrovni, pouze na vojenské," řekl.

Rozhovory v Astaně začaly ve středu. Předmětem jednání mělo být podle kazašského ministerstva zahraničí vytvoření podmínek pro návrat uprchlíků, rekonstrukce země a především udržení příměří na severu Sýrie v provincii Idlib, poslední, kterou ještě ovládají radikálové a odpůrci režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Ankara, Moskva a Teherán dnes ve společném prohlášení uvedly, že jsou znepokojeny porušováním klidu zbraní v demilitarizované zóně v Idlibu a že "zintenzivní úsilí o dodržování" příměří, mimo jiné zlepšením práce íránsko-turecko-ruského koordinačního střediska. "Boj proti terorismu ale musí pokračovat", dodaly.

Příměří je ohroženo po sobotním útoku na město Halab (Aleppo) ve stejnojmenné provincii, která s Idlibem sousedí. Zasaženy byly tři části města a desítky civilistů musely být ošetřeny kvůli zasažení plynem. Syrská vláda a Rusko útok připsaly povstalcům, kteří to ale odmítli. Podle Moskvy a Damašku stříleli ze svých pozic v Idlibu. Damašek o vyšetření útoku požádal Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Rozhovorů v Astaně se účastnili podobně jako v minulých kolech kromě zástupců syrské vlády a opozice i představitelé Ruska, Íránu a Turecka, zemí zapojených do bojů v Sýrii. Za OSN byl přítomen de Mistura, který ale ve funkci končí.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Rusko Turecko Írán Steffan de Mistura sankce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy