Stojí za protesty Žlutých vest Rusko? Země se bouří, Ukrajina přišla s překvapivým závěrem

Moskva v pondělí rozhořčeně reagovala na obvinění, že se protesty žlutých vest snaží podněcovat někteří uživatelé sociálních sítí s vazbami na Rusko. O takových účtech informoval v sobotu britský deník The Times a francouzské úřady v neděli oznámily, že podezření prošetří.

Podle Antona Šekovcova, ukrajinského autora a odborníka na evropský pravicový extremismus, který se mimo jiné specializuje na vazby mezi Ruskem a radikální evropskou pravicí, neexistují důkazy, že by Moskva ve francouzském protestním hnutí hrála nějakou roli. Upozorňuje nicméně, že „se mezi žlutými vestami objevují i aktivisté, kteří byli zapleteni do různých pro-Kremelských aktivit a udržují kontakty se svými ruskými protějšky.“

V analýze publikované na stránkách Tango-Noir se Šekovcov věnuje možnému propojení mezi „Gilets Jaunes“ a Ruskem. Protesty žlutých vest byly podle něj „extrémně heterogenní a demonstranti reprezentovali celé politické spektrum, od radikální levice po radikální pravici.“

Světová média již od první velké mobilizace 17. listopadu, které se po celé zemi zúčastnilo více jak 280 000 lidí, informují, že hnutí vzniklo zespoda a nemá žádnou hierarchickou strukturu. Protestní akce nezaštiťují žádné politické strany, mezi účastníky je naopak často cítit nedůvěra vůči establishmentu a to i přesto, že mnozí z nich v posledních volbách některou ze stran nebo kandidátů podpořili.

Šekovcov upozorňuje, že se situaci v zájmu své vlastní politické agendy snažili využívat různí zahraniční hráči. Prezident Trump si například na svém twitterovém profilu rýpl, že ve Francii lidé protestují proto, že nechtějí „platit velké sumy peněz (…) aby, možná, pomohli ochránit životní prostředí.“ Turecký prezident Erdogan zase kritizoval francouzské úřady za použití nepřiměřeného násilí. Evropa podle něj „selhala ve zkoušce demokracie, lidských práv a svobod.“

Ruský výklad událostí se zásadně lišil podle toho, komu byl určen. Podle této analýzy byly pro domácí publikum protesty interpretovány jako něco špatné a škodlivé. Dmitrij Kiseljov, který vede státní agenturu „Rusko dnes“ například z podněcování demonstrací obvinil Spojené státy. Stejně tak, jako podle něho měly již dříve rozeštvávat revoluce v Gruzii, na Ukrajině nebo v arabském světě.

Naopak ruská média, která se orientují na zahraniční publikum protesty podporovala.Právě takové články a zprávy pak byly podle Šekovcova nejčastěji šířené různými pro-kremelskými účty a toho si zase všiml deník The Time a francouzské úřady.

Na jedné z demonstrací se také objevila vlajka separatistické Doněcké lidové republiky. V souvislosti s fotkou vydala ukrajinská tajná služba SBU na svém twitterovém účtu prohlášení, které varovalo před aktivitami Kremlu. Ten se údajně „pomocí špinavých metod snaží rozvrátit evropskou stabilitu.“ Šekovcov to označil za „konspirační teorii“ založenou na jedné fotografii.

Při protestech žlutých vest se bezpochyby aktivizovali i krajně pravicové skupiny a jednotlivci, kteří mají vazby na Rusko. „Žluté vesty jsou také využívány zahraničními mocnostmi, včetně Spojených států, Turecka a především Ruska, které se snaží využít protesty k protlačení své vlastní politické agendy a zdiskreditovat evropskou liberální demokracii,“ uzavírá Šekovcov. Zároveň však podle něj neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že Rusko tyto protesty jakkoliv organizovalo.

Související

Více souvisejících

Francie demonstrace ve Francii Rusko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

před 41 minutami

před 1 hodinou

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

před 6 hodinami

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém

Plán Donalda Trumpa na udělení milostí nebo zmírnění trestů pro osoby zapojené do nepokojů u Kapitolu 6. ledna 2021 vyvolává vážné obavy o budoucnost americké demokracie, právního systému a vnímání spravedlnosti. Tento krok má potenciál nejen podkopat soudní procesy, ale také legitimizovat násilí zaměřené na demokratické instituce, varuje The Guardian.

včera

Donald Trump

Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív

Čtyři roky po vpádu jeho příznivců do amerického Kapitolu je Donald Trump podle CNN mocnější než kdykoli předtím. 6. ledna 2021 si jen málokdo dokázal představit, že muž, který svolal dav do Washingtonu a vyzval ho, aby „bojoval jako ďábel“, by se mohl znovu přiblížit prezidentskému úřadu. Přesto, přesně čtyři roky po útoku na Kapitol, se americký Kongres znovu sejde, aby potvrdil výsledky voleb. Tentokrát však půjde o potvrzení Trumpova triumfu. 

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability

Justin Trudeau je jednou z nejvýraznějších osobností kanadské politické scény 21. století. Jako premiér Kanady od roku 2015 do roku 2025 přinesl do politiky nejen energii a charismatický přístup, ale také silný důraz na progresivní hodnoty, rovnost a environmentální odpovědnost. Jeho působení na mezinárodní i domácí úrovni zanechalo hluboký otisk v kanadské společnosti.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce

Kanadský premiér Justin Trudeau, který zastával funkci od roku 2015, oznámil svou rezignaci na post předsedy vlády a lídra Liberální strany. Toto rozhodnutí přichází po více než osmi letech ve vedení země, během nichž čelil mnoha výzvám, od globální pandemie po politické spory na domácí scéně.

včera

Elon Musk

Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump

Elon Musk představuje pro evropské vlády výzvu, jakou moderní diplomacie jen zřídka zažívá. Jeho status vlivného miliardáře, technologického vizionáře a majitele mocného mediálního nástroje, spolu s jeho politickými vazbami na Donalda Trumpa, přináší nový rozměr geopolitickým vztahům. Muskovo chování, oscilující mezi kontroverzními vyjádřeními na platformě X a strategickými ekonomickými investicemi, zneklidňuje politiky napříč Evropou.

včera

Peníze, ilustrační foto

Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet České republiky uzavřel rok 2024 s deficitem ve výši 271,4 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 17,1 miliardy korun. Proti schválenému plánu byl výsledek lepší o 10,6 miliardy korun. Vláda premiéra Petra Fialy tak třetí rok po sobě nejen dodržela plánovaný deficit, ale dokonce jej snížila oproti schválenému návrhu. Tento výsledek byl dosažen díky lepšímu výběru daní a pojistného, a zároveň umírněnému růstu výdajů.

včera

Severní Korea (KLDR)

Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých

Boje na jihu Ruska, zejména v Kurské oblasti, si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyžádaly vysoké ztráty mezi severokorejskými vojáky, které Rusko povolalo na pomoc při snaze znovu ovládnout ztracená území. Zelenskyj ve svém sobotním večerním projevu uvedl, že u jediné vesnice, Makhnovka v Kurské oblasti, přišla ruská armáda během několika dní o celou jednotku složenou ze severokorejské pěchoty a ruských výsadkářů.

včera

Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou

Kanadský premiér Justin Trudeau, který stojí v čele vládnoucí Liberální strany téměř deset let, by podle zpráv z několika renomovaných médií mohl oznámit svou rezignaci již v pondělí. Tato informace přichází uprostřed narůstajícího politického tlaku a poklesu jeho podpory uvnitř vlastní strany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy