Migranti se vztekají. Dva týdny čekají na lodi, nechápou, proč je nikdo nechce

Dvě německé lodi čekají v maltských vodách na bezpečný přístav kdekoliv na březích Evropy. K záchraně téměř 50 migrantů zatím nepomohl ani apel zástupců OSN. Italové nabídli, že přijmou alespoň ženy a děti, ministr vnitra Salvini to ale vzápětí popřel.

Na palubě záchranné lodi Sea-Watch 3 ve Středozemním moři roste napětí. Po dvou týdnech strádání na širém moři začíná být posádka vyčerpaná, docházejí zásoby a migranti jeví první známky frustrace. Žádná z evropských zemí se přitom nemá k tomu, aby jí poskytla přístav.

Loď německé humanitární organizace zachránila 32 lidí (včetně 3 malých dětí) dva dny před Štědrým dnem nedaleko libyjských břehů. Tou dobou už někteří projevovali známky mořské nemoci. V současnosti pluje výsostnými maltskými vodami, kde se schovává před nebezpečnými větry a rozbouřenou mořskou hladinou.

„Jsme na této lodi a vůbec nemáme tušení, co se děje,“ říká Bob Kiangala z Demokratické republiky Kongo. V pátek dokonce jeden z migrantů v zoufalství skočil do vody a pokusil se doplavat ke břehům, členové posádky jej však rychle vytáhli zpátky na palubu.

„Nejsme ryby nebo žraloci, jsme lidské bytosti jako všichni ostatní. Riskovali jsme své životy, abychom se dostali do Evropy, kde nás ale, kdo ví proč, nechce nikdo přijmout,“ nevěřícně dodává Kiangala.

Po boku Sea-Watch se navíc objevila další německá loď Sea-Eye, která dva dny před Silvestrem zachránila dalších 17 lidí. V posledních dnech apelovaly zhruba dvě desítky organizací (OSN, Amnesty International atd.) na Evropskou unii, aby přinutila některou ze zemí k přijetí migrantů.

Do loňského června zařizovali tuto „službu“ výhradně Italové, kteří do té doby přijímali všechny migranty ze záchranných člunů. Po nástupu nové vlády s ministrem vnitra Mateem Salvinim došlo k uzavření všech přístavů.

I současná vládnoucí garnitura však projevila jistou míru solidarity, když prostřednictvím místopředsedy vlády Luigiho Di Maia vyzvala Maltu, aby nechala loď přistát a následně odeslala do Itálie ženy a děti. „Děti by neměli trpět tím, že se Evropa otočila zády,“ konstatuje Di Maio.

Ozval se však Salvini, který nechce o přijetí dalších migrantů ani slyšet. „Nezměnil jsem názor. Lidé utíkající před válkou k nám mají přiletět, nikoliv připlout. Na loď můžeme poslat léky, jídlo a oblečení, ale to je tak vše,“ vzkázal italský ministr vnitra.

„Všichni potřebujeme pomoc,“ říká za migranty i humanitární pracovníky šestnáctiletý Achuil Abdullah. Uprchlíci vykazují známky stresu a členové posádky spí v posledních dnech maximálně pět hodin denně. Každý se tak nemůže dočkat okamžiku, kdy opět vstoupí nohou na pevninu.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace migrační krize malta Itálie Matteo Salvini (Liga severu) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy