Rusko podporuje "umírněný" islám. Za snahou je geopolitika a obavy o bezpečnost

Moskva se snaží podporovat politicky umírněný islám a navázat bližší spolupráci s muslimskými zeměmi. Chce tak nejen omezit hrozbu ze strany domácích radikálů, ale také upevnit svoji pozici na Blízkém východě. Hlavní postavou této strategie je Putinův přítel a čečenský vládce Ramzan Kadyrov.

Podle komentáře amerického novináře syrského původu Hassana Hassana jde „o téměř nepovšimnutý trend, kdy se Moskva soustředí na prosazování politicky pacifistické islámu.“ Napsal to v článku pro magazín The Atlantic. „Emisarem“ Ruska je autoritářský vůdce Čečenské republiky Ramzan Kadyrov, který v druhé čečenské válce bojoval po boku Ruska.

Důvodů, kvůli nimž se Putin snaží o podporu politicky umírněné formy islámu, je podle Hassana několik. Jedním z nich je velké množství ruských muslimů, kteří tvoří 15% populace země. Rusko v minulosti také na Severním Kavkaze vybojovalo dvě války, a z oblasti pochází značné množství radikálů, kteří se přidali k Islámskému státu nebo dalším fundamentalistickým skupinám v Sýrii. Pro zkušenosti, které si přinesli z Kavkazu, byli (a jsou) považováni za skvělé a otrlé bojovníky. Proto je pro Moskvu důležité šířit jiné, než radikálně fundamentalistické pojetí islámu. Poté, co Putin rozhodl o intervenci v Sýrii, se obrátil na ruské islámské duchovní, aby vyjádřili podporu pro boj proti extremismu.

Moskva také usiluje o zlepšení své reputace v muslimském světě. Podle Hassana je Rusko v očích mnohých muslimů stále spojeno s invazí do Afghanistánu, sunnitská majorita zase spojuje Moskvu s Íránem. „Moskva se na mezinárodní scéně snaží využít čečenský faktor, aby vykompenzovala kritiku, podle níž je Rusko součástí šíitské aliance,“ říká Yury Barmin, politický analytik, který se specializuje na ruskou blízkovýchodní politiku. „Čečenská vojenská policie v Sýrii je dobrým příkladem této snahy. Čečenci také přestavují Velkou mešitu v Aleppu, což může být vnímáno jako úlitba syrské sunnitské populaci.“

Další motivací může být snaha odlišit se od Spojených států. „Rusko obecně investuje do záměru, aby nevypadalo jako Amerika, že není proti islámu, nabízí umírněnou alternativu a nástrojem Moskvy je v této snaze Ramzan Kadyrov a čečenský model,“ myslí si Barmin. S tím souhlasí i Neil Hauer, další analytik zabývající se Ruskem, Kavkazem a Sýrií. „Kadyrovou prioritou v posledních letech je budovat přátelské vztahy na Blízkém východě, především v zemích Perského zálivu. Lídrům arabských zemí může také nabídnout své zkušenosti v potlačování domácího islamistického povstání.“

V září 2016 uspořádal Kadyrov v Grozném konferenci muslimských učenců, kterou spolupořádaly Egypt a Spojené arabské emiráty. Minulý rok v létě byl čečenský vůdce na návštěvě Saúdské Arábie, kde byl uvítán s poctami, přestože Saúdy podporovaná konzervativní větev islámu, wahhábismus, neuznává Kadyrovem praktikovaný súfismus. To naznačuje, že vztahy mezi Moskvou a Rijádem jsou dobré. V říjnu 2017 také saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz údajně během setkání s Putinem souhlasil s ukončením financování a šíření mešit v Rusku.

Související

Více souvisejících

Rusko čečensko islám Moskva Ramzan Kadyrov Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 26 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy