Hlasování o přijetí návrhu brexitové dohody britské premiérky Theresy Mayové skončilo očekávaným způsobem. Návrh byl jednoznačně zamítnut. Mayovou tak čeká další vyjednávání o tom, jakým způsobem ožehavý brexit provést. Ačkoliv nejradikálnější části Konzervativní strany by nebyli proti ohledně provedení tzv. tvrdého brexitu ,tj. brexitu bez dohody, mezi britskou veřejností to nemá příliš velkou podporu, ukazují průzkumy.
Výzkumníci analytické společnosti RAND Europe v říjnu uskutečnili velký průzkum mezi britskou veřejností s cílem zjistit, jakou dohodu o brexitu by Britové preferovali. Navázali tak jejich průzkum ve spolupráci z King’s College London z června 2017.
Ze shromážděných dat vyplynulo, že Britové chtějí dohodu, která by zajistila blízkou spolupráci s EU. Jako nejlogičtější a nejpreferovanější možnost pro ně se jim zdá být členství v Evropském hospodářském prostoru (EHP) zajišťujícím svobodu pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu uvnitř Evropského jednotného trhu - tj. uskutečnit podobný typ dohody, jaké má s EU Norsko (člen EHP, ale ne EU). Porovnání průzkumu z roku 2017 a roku 2018 ukázalo, že preference pro „Norskou dohodu“ vzrostly, stejně tak, ale i počet lidí kteří by hlasovali pro zůstání v EU.
Britové v průzkumech vykazovali touhu zachovat těsné obchodní vztahy Británie s EU, především co se týče svobodné výměně zboží a recipročních bankovních služeb. Zároveň by však chtěli mít možnost uskutečnit si vlastní obchodní dohody nezávisle na členech EU a EHP.
Jedním z nejsilnějších požadavků Britů na dohodu o Brexitu je zachování možnosti navštěvovat během dovolených země EU bez nutnosti vyplňovat víza – totéž platí i pro občany EU navštěvující Británii. Zároveň však vyzpovídaní britští občané většinově trvali na tom, že pro využití zdravotních služeb během jejich pobytu v Británii musí mít EU občané zdravotní pojištění – totéž platí i pro ně v EU – a obecně, veřejné služby v EU může využít jen ten občan EU, který má v Británii práci – totéž platí pro občany Británie v EU.
Pohled na brexitovou dohodu se výrazně mění podle vzdělání daného jedince. Ti s vyšším byli více pro volný pohyb osob a méně pro požadavek, aby si Británie utvářela všechny pracovní dohody sama. Naopak u těch s menším vzděláním tyto požadavky byly akcentovány ve větší míře. Suverenita byla pro obě skupiny menším rozdělujícím tématem než pohyb osob.
Preference oslovených Britů ohledně toho, jakou brexitovou dohodu uzavřít, se lišily podle toho, mezi jakými možnostmi se rozhodovali. Např., pokud by si měli vybrat mezi členstvím v Evropské celní unii (Monako a některé britské korunní dependence do ní patří, ačkoliv nejsou členy EU – poznámka redakce) a setrváním v EU, preferovali by setrvání – stejně tak pokud by se měli rozhodnout mezi „žádnou dohodou“ a setrváním v EU, preferovali by setrvání. Nicméně, pokud by volby byli mezi setrváním a členstvím v EHP či žádnou dohodou a EHP, byli by pro EHP.
Výzkum projektu ESRC Party Members Project, jehož výsledky byly publikovány na stránkách akademického webu The Conversation taktéž potvrzují, že britská veřejnost by preferovala „norský typ dohody“. Nicméně, nebyla by to dohoda, s kterou by byly nutně nejvíce spokojeni. Více než čtvrtina vyzpovídaných britských občanů by to vnímala pozitivně (29%), 16% by nebylo proti a 21% by nevědělo, jak to vnímat. 31% by to vnímalo negativně.
Mezi jednotlivými skupinami je nicméně Norská dohoda nahlížena odlišně. Členové konzervativců ji vnímají převážně negativně (72%), u jejich voličů je to 43% a u voličů opuštění EU během referenda o brexitu je to 45% .
Naopak, 52% členů labouristické strany, 40% jejích voličů a 43% těch, co volili v referendu o zůstání v EU, by vnímalo takovýto typ dohody pozitivně. Labouristé by preferovali nové hlasování o Brexitu, kde by se rozhodlo o setrvání v EU (82% členů Labouristů), než podobnou dohodu, jakou má s EU Norsko. ESRC Party Members Project ve svém průzkumu odhaluje, že na takovémto typu dohody by se zřejmě obě strany dokázali dohodnout, ale žádná z nich by z ní nebyla zcela nadšená.
Související
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira
Velká Británie , Brexit , norsko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Meghan a Instagram. Sdílela ho s Williamem a Kate, teď začala novou kapitolu
včera
Ve středu už za Tottenham? V Anglii mají přestup Kinského ze Slavie do Londýna za hotový
včera
Američané se začali loučit s Carterem, Trump myslí jen na sebe
včera
Pellegrini ví, kde je Fico. Nikomu na Slovensku to ale neřekne
včera
Sněhobílé počasí zavládlo i v nížinách. Meteorologové prozradili, kde napadlo nejvíce
včera
Fico v hledáčku Trumpa. Podle Zaorálka pojede na Slovensko
včera
Muž z Náchodska napadl a znásilnil babičku na vozíku. Navíc řídil opilý a způsobil nehodu
včera
Kaliňák chce obnovit četnictvo, protože policie nestíhá. V historii zanechalo krvavou stopu
včera
Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla
včera
O problém méně. Meteorologové zrušili jednu výstrahu, silná ledovka hrozí nadále
včera
Voják odpálil Cybertruck, aby probudil "smrtelně nemocnou" Ameriku
Aktualizováno včera
Policie dopadla nebezpečného muže na útěku z léčebny. Pomohla tísňová SMS
včera
Veselý konec roku? Silvestrovská noc bývala v minulosti mnohdy poznamenána tragédiemi
včera
Slovensko řeší Fica. Nejde o to, co vypráví, ale odkud to říká
včera
Trump se ještě před inaugurací dozví trest za platbu Stormy Daniels
včera
Počasí chystá potenciálně velmi nebezpečnou situaci, varují meteorologové
3. ledna 2025 21:57
Lidl otevřel svůj první outlet v Česku. A nemusí být poslední
3. ledna 2025 21:04
Baník Ostrava se strachuje o svou oporu. O Brazilce Ewertona mají zájem v Egyptě
3. ledna 2025 20:11
České dálnice čeká letos velká novinka. Řidiči budou moci sešlápnout pedál
3. ledna 2025 18:49
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
Zimní počasí má na českých horách vládnout až do konce vánočních prázdnin, tedy do neděle. Během ní přijde obleva, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V průběhu nadcházející noci ale ještě může sněžit.
Zdroj: Jan Hrabě