Gangy jako nástroj Ruska? Uznávaný odborník odhaluje děsivá fakta

Ruské výzvědné služby používají při svých operací kriminální živly. Na základě výpovědi sedmi bezpečnostních důstojníků z několika zemí to tvrdí ve svém článku pro server Russia Matters Mark Galeotti z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze, známý odborník na Rusku a autor knihy o ruské mafii a jejím napojení na ruský stát. Podle jeho zjištění gangsterské skupiny perou ruským zpravodajským službám peníze, poskytují jim krytí pro monitorování vybraných osob, případně uskutečňují hackerské operace.

Rusko není jediným státem na světě, který se pragmaticky spojuje s kriminálními živly pro dosažení svých cílů. Např. USA se v 1943 spojily s sicilskou mafií, která jim posloužila v boji proti nacistům. Podle Galleotiho se však sluší dodat, že vyto případy bývají vzácné a jsou takřka výhradně spojené s válkou. Rusko je ojedinělé v tom, že své operace se zapojením kriminálních živlů uskutečňuje v době míru. Z perspektivy Moskvy je však Rusko ohroženo nevyhlášenou, avšak probíhající válkou a proto je ospravedlnitelné pro svoji bezpečnost využít jakýchkoliv prostředků.

Rusko tento pocit začalo kultivovat během ukrajinské krize. V této době taktéž začalo v masivní míře zapojovat do svých akcí kriminální živly. Ukrajinští a ruští gangsteři pomáhali Rusku uchopit moc v ruských separatistických republikách i na Krymu.

Gangy překupníků mají podle evropských a amerických zpravodajců předávat ruským  zpravodajským službám jimi hledané osoby. Příkladem může být ruský agent působící v USA, který byl v roce 2010 zatčen na Kypru. Ruský překupnický gang jej měl získat a tiše převést do Řecka, kde si jej vyzvedla ruská Služba vnější rozvědky (SVR).

Hlavní služby, které pro ruský stát provádí kriminální sítě, je nicméně považováno praní špinavých peněz, které následně mohou ruské zpravodajské služby použít k financování svých projektů a slouží též k podpoře proruských politických stran a jiných aktérů, poukazuje zdroj z italské finanční policie.

Příkladem provázanosti zájmů ruských zpravodajských služeb a gangsterských skupin má být dle Galleotiho případ estonského agenta Estona Kushera zajatého komandem ruské tajné služby FSB. Podle estonských zdrojů gang pašeráků cigaret, který Kusher sledoval, měl od Ruska zaručen volný průchod přes jeho hranice výměnou za monitorování Ruskem vybraných cílů a poskytnutí krycích, falešných účtů pro finanční potřeby FSB.

Galleoti tvrdí, že evropská zpravodajská komunita se stále větším znepokojením pohlíží na nakupování zahraničních budov, které jimi bývají prakticky nepoužívány a které se nachází v blízkosti strategických míst. Evropská zpravodajská komunita je přesvědčena, že slouží jako pozorovací základny pro ruské zpravodajské služby.

Podle zdrojů shromážděných serverem The Meduza ruské zpravodajské služby velmi rády využívají zkušených bývalých kyberzločinců k provádění ruských hackerských operací. Rusko je snadno může kdykoliv „hodit přes palubu“ a označit je za osamělé hráče nemající žádné napojení na ruský stát. Galeotti v rozhovoru pro Info.cz uvedl, že ruské tajné služby , že přeci jen jsou už méně využívány, jak se ruské tajné služby snaží tvořit vlastní kapacity.

Ruští kyberhackeři příležitostně stále pokračovali v jejich kybernetických zločinech a de facto korumpovaly ruské zpravodajské služby. Podle Galeottiho obecně využívání kriminálních sítí je dvousečná zbraň neboť to funguje na bázi výměnného obchodu. Za to, že uskuteční pro ruské zpravodajské služby jisté akce očekávají zavření očí ruských bezpečnostních služeb před jejich aktivitami. Ruské kriminální skupiny tak nejsou problémem jen pro Západ, ale i pro Rusko, tvrdí Galeotti.

Související

Více souvisejících

Rusko kriminalita gangy Hackeři FSB (ruská kontrarozvědka)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy