Krach smlouvy INF? USA už prý rozhodly. Spor s Ruskem se vyhrotil kvůli střelám SSC-8

Spojené státy již informovaly Rusko diplomatickými kanály, že jejich ohlášený záměr odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) je definitivním rozhodnutím a nepředstavuje pozvánku k jednáním. Uvedl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov na briefingu pro vojenské přidělence a novináře. Současně zdůraznil, že Rusko své závazky neporušilo, americké důvody pro odstoupení od smlouvy jsou neopodstatněné, a smlouva tedy z pohledu Moskvy bude nadále platit pro obě strany.

"Nedávno americká strana podnikla další destruktivní krok, když na nejvyšší úrovni ohlásila záměr odstoupit od smlouvy. Prakticky vzápětí nám (Američané) dvoustrannými kanály tento záměr potvrdili. Jasně přitom vysvětlili, že ohlášený krok není pozvánkou k rozhovoru, ale že rozhodnutí bylo přijato se zřetelem na všechny okolnosti a je definitivní," řekl Rjabkov podle listu Kommersant.

#BREAKING US informed Russia that the decision to exit INF treaty is final

— Russian Market (@russian_market) 23. ledna 2019

Rusové a Američané o osudu smlouvy INF jednali v polovině ledna v Ženevě, ale s výsledky zůstaly obě strany nespokojené, připomněl Kommersant.

USA trvají na tom, že smlouvu porušuje nová ruská střela s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označovaná 9M729) a trvají na jejím zničení, jinak 2. února zahájí odstupování od smlouvy. Moskva naopak vybízí Washington, aby se oprostil od "jazyku ultimát", a popírá, že by střela nějak smlouvu porušovala.

Generál Michail Matvějevskij na briefingu ujistil, že dolet střely 9M729 nepřesahuje 480 kilometrů, a tedy neporušuje smlouvu INF, zakazující oběma velmocím střely a rakety o doletu mezi 500 až 5000 kilometry. USA a NATO tvrdí, že právě do této kategorie sporná ruská střela patří.

Rjabkov ujistil, že Moskva je nadále ochotna jednat o zachování smlouvy, se zřetelem na důvody znepokojení obou stran. Ale smlouvu bude považovat za závaznou pro obě strany i po 2. únoru, kdy Američané údajně pozastaví své závazky vůči smlouvě, pokud Rusko do té doby neukončí své porušování smlouvy a střely SSC-8 nezničí.

Moskva podle diplomata smlouvu INF neporušila a pokládá americké důvody k odstoupení od smlouvy za neopodstatněné, a proto soudí, že smlouva nadále platí.

"Vzhledem k tomu, že chybí nějaká skutečná porušení smlouvy z naší strany a že Washingtonem uvedené objasnění pro pozastavení smlouvy je neopodstatněné, je samo rozhodnutí z právního hlediska zanedbatelné," prohlásil Rjabkov.

Skutečným důvodem Washingtonu odstoupit od smlouvy je podle něj "snaha zajistit si naprostou volnost konání vůči zemím, které disponují raketami středního a krátkého doletu a které USA považují za geopolitické soupeře", poznamenal v narážce na Čínu a KLDR. Na ně se smlouva INF, uzavřená v roce 1987 mezi USA a tehdejším Sovětským svazem, nevztahuje.

Související

Michail Gorbačov a Ronald Reagan Komentář

Gorbačov a Reagan před 35 lety odepsali jaderné zbraně středního dosahu. Dialog a ústupky budou nezbytné i v budoucnu

Před pětatřiceti lety, 8. prosince 1987, podepsali vrcholní představitelé Spojených států a Sovětského svazu, prezident Ronald Reagan a generální tajemník Michail Gorbačov, smlouvu o likvidaci raket kratšího a středního doletu. Dokument otevřel cestu nejen k podstatnému omezení možnosti jaderného útoku v Evropě, ale také k ukončení studené války. Naopak, odstoupení od této smlouvy, k němuž se v roce 2019 uchýlila tehdejší administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, bylo zřetelným signálem, že vztahy mezi Washingtonem (potažmo celým Západem) a Moskvou výrazně ochlazují, byť málokdo čekal, že dosáhnou krize současných rozměrů.
Vladimir Putin

Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle Spojených států porušují mezitím vypovězenou dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), ale pouze za podmínky vstřícných kroků ze strany Severoatlantické aliance. Navrhl to dnes ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura TASS.

Více souvisejících

INF (smlouva o likvidaci raket) Rusko USA (Spojené státy americké) Rakety Iskander-M (ruské raktey)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy