Stále více žen se přidává ke krajně pravicovým hnutím a stranám. Důvodem je obava z migrace a islámu

O tzv. krajně pravicových hnutích či stranách se mluví jako o záležitostech bílých, rozhněvaných mužů. Podle profesorů sociologie Cynthie Miller-Idrissové a Hilary Pilkingtonové se však jedná o dosti úzký obrázek. Ve svém článku pro list The Guardian upozorňují na stupňující se počet žen přidávajících se k těmto skupinám.

Tzv. krajně pravicová hnutí, kam dle některých analytiků patří např. i francouzská Národní fronta, německá Alternativa pro Německo či české SPD, se svým důrazem na tradiční role žen nezdají být na první pohled příliš přitažlivé pro moderní ženy cenících si své emancipace.

Ženy v těchto hnutích, nacházejících se na okraji politického mainstreamu, skutečně hrály role jakýchsi komparsistek, odsunutých na okraj, tvrdí profesorky. Jak se však tyto strany stávaly stále více akceptovatelnými, měnilo se i postavení žen uvnitř nich i jejich přitažlivost pro ženské publikum. 

Současné krajně pravicové hnutí nejenom stále častěji uznávají ženy, ale i jinou významnou skupinu považovanou za nepřátelskou „pravým mužům“ a tradičním hodnotám. Anglická English Defence League tvdí, že respektuje jak ženy tak LGBT komunitu, stejně tak postupují severské nacionalistické strany jako Švédští demokraté či Dánská lidová strana.

Stále více žen je ve vedoucích postavení v těchto stranách, ať se jedná o Alternativu pro Německu nebo o Národní frontu, vedenou Marine Le Penovou. Neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku často odkazuje na francouzské feministky a pokouší se přitáhnout ke straně volené především konzervativními katolickými muži více žen. V příbuzné litevské Národní Frontě dominují ženy. Strana tvrdí, že ženy jsou nadřazenější mužům a právě ony mají proto být vůdkyněmi a ochránkyněmi národa.

Nicméně, v mnohých těchto stranách jsou muži přesvědčení, že ženy v současné emancipované době mají příliš pravomocí a moci a díky své svobodomyslnosti a budování kariéry zapomínají na své hlavní poslání, tj. budování rodiny. Tyto myšlenky nicméně nalézají zastání i mezi ženami, které se ztotožňují s tradičním rozdělením mužsko-ženských rolí a na moderní feministky se dívají s podezřením pro jejich sklon k jistým levicovým a multikulturním ideám.

Nicméně, tyto strany nejsou přitažlivé jen pro konzervativní ženy. Magazín Foreign Policy upozornil na zajímavou skutečnost, že mezi voličkami „sexistického“ Donalda Trumpa, jednoho z klíčových představitelů rozhněvaných bílých mužů, byly i liberální ženy, podle kterých „politická korektnost“ není schopna zastavit feministické hodnoty emancipace ohrožující příchozí skupiny migrantů, zvláště pak těch muslimského vyznání.

Právě migrace a obava z příchodu mladých mužů s odlišnými představami o postavení žen je klíčovým faktorem ovlivňujícím příklon mnoha žen k krajně pravicovým hnutím. Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem či a mnohé medializované případy znásilnění spáchaných migranty z Blízkého východu nutí ženy hledat takové politiky, které se zdají být schopné s tím něco udělat – a právě krajně pravicové strany se staví do této role ochránců žen před násilníky odjinud.

Ve srovnání s jinými stranami ty krajně pravicové stále bojují se značným nepoměrem mezi počtem voličů a voliček. Nicméně, podle analýzy European Social Survey ze sedmi evropských zemí je více než 40% hlasů radikální populistické pravice se rekrutuje od žen. Dokud budou mít evropské ženy pocit, že jim ze strany migrantů hrozí nebezpečí, nedá se očekávat, že by těmto typům stran klesaly hlasy voliček.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy Marine Le Pen populismus islám migrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy