Ukrajinu tento rok čekají dvojí volby, prezidentské a parlamentní. První kolo prezidentských proběhne už na konci března. Průzkumy ukazují, že Ukrajinci by si přáli takového prezidenta, který by zajistil mír. Jak upozorňuje Rádio Svobodná Evropa, nebude lehké jej najít.
Válka na Ukrajině, která vypukla v roce 2014, už trvá pět let. Sporadické boje na sporných území zabili už více jak 10 000 lidí a vedly k vysídlení více jak 2 miliónu lidí. Ukrajinci jsou z války velmi unavení.
Podle průzkumu veřejného mínění z listopadu 57% lidí vnímá konflikt na Donbasu jako největší problém země. Jiný průzkum naznačil, že tak nahlíží 66% lidí. Podle prosincového průzkumu 72% Ukrajinců vnímá válku jako největší problém země.
Zároveň však jiné průzkumy ukazují, že vzrůstající počet Ukrajinců považuje za naléhavější, co se týče jejich rodin, ekonomické problémy jako jsou ceny potravin a komodit, platy či penze. Podle sociologů lze očekávat, že jak se budou volby blížit, začnou tyto témata převažovat, zvláště pak mezi lidmi, co jsou vzdáleni válečným oblastem.
Je však nepochybné, že ten ze 17 kandidátů na prezidenta, který přijde s věrohodným plánem na zajištění míru, bude mít obrovskou výhodu ve volbách. Zatím se však nikdo takový neobjevil. Sami Ukrajinci nečekají od Petra Porošenka, současného prezidenta, že by byl ochotný a schopný se dohodnout s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na jakémkoliv typu dlouhodobého příměří, mimo jiné proto, že se oba politici se vzájemně nesnáší.
Bývalá ukrajinská premiérka s výraznými šancemi v prezidentském klání, Julija Tymošenková, navrhuje vyřešit ukrajinskou válku prostřednictvím tzv. budapešťského formátu. Ten byl uzavřen v roce 1994 mezi Ukrajinou, Velkou Británií, USA a Ruskem a stanovoval, že Ukrajina se vzdá třetí největší nukleární arzenál na světě výměnou za bezpečnostní záruky ze strany uvedených států.
Analytici jsou však skeptičtí, zda-li „Budapešť+“ něco změní, když Rusko očividně porušilo budapešťský formát anexí Krymu a podporou ruských separátních republik na východě země. Plán Tymošenkové postrádá specifika, co s Donbasem a tedy neposkytuje konkrétní řešení ožehavého problému.
Podobně problematický je přístup Volodymyra Zelenskijského, televizního komika, který v průzkumech vede i nad i Porošenkem a mohl by mít šanci i porazit Tymošenkovou. Zelenskij taktéž nenabízí konkrétní řešení situace na Donbasu a spokojuje se s abstraktním „potkáme se ve středu“.
Rádio Svobodná Evropa upozorňuje, že nekonkrétnost politiků je do značné míry dána i nejasnými požadavky samotných Ukrajinců, kteří mají na věc rozdílné představy a neexistuje zde jasný konsensus. Ukrajinské a ruské pozice jsou v mnohém fundamentálně odlišné a ti politici více příznivější ruského pohledu na věc jsou obviňováni z velezrady a služby Rusku, což dále ztěžuje dosáhnutí kompromisu mezi oběma stranami.
Většina Ukrajinců je přesvědčena, že dohody nelze dosáhnout, pokud nebude ze strany Ruska ochota na ní přistoupit. Pokud ruský prezident Vladimír Putin bude chtít setrvat v dosavadním stavu, všechny pokusy ukrajinských politiků jsou odsouzeny k nezdaru. Nicméně, volba ukrajinského prezidenta ukáže, zda-li je ochota i na straně Ukrajinců.
Související
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
Ukrajina , Petr Porošenko , Julija Tymošenková , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák