Ukrajinou otřásá křesťanská krize. Víru řeší vláda i občané

Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem se vyhrocují nikoliv pouze na úrovni politické, nýbrž i náboženské. Otec Vasil, který po léta kázal v Chrámu Svatého Mikuláše ve Voršivce na středozápadní Ukrajině, a který protestoval proti oddělení Ukrajinské pravoslavné církve od Moskevského patriarchátu, byl pod tlakem okolností donucen opustit post duchovního. Stát se součástí nově vznikající denominace bylo silně v rozporu s jeho hodnotami. Východní křesťanství čelí krizi, která nemá v moderní historii obdoby. Informoval o tom server Politico.eu.

Otec Vasil odsloužil poslední vánoční mši, a pak následně předal svůj chrám do rukou pravoslavného kněze ze sousedního kostela. Zákon přijatý vládou ukrajinského prezidenta Petra Porošenka totiž umožnil církvím měnit své denominace na základě souhlasů dvou třetin jejich kongregací. "Bylo to pro mě psychicky velmi náročné," svěřil se Vasil serveru Politico.eu, načež se nervově zhroutil a zakryl si svůj obličej

Nejednalo se o jediného kněze, který nesouhlasil s oddělením od Moskevského patriarchátu. Mnoho dalších, převážně ruských pravoslavných farníků a duchovních, okamžitě přicestovalo do Voršivky, aby protestovalo proti nové církevní politice. Napětí mezi věřícími, z nichž jedni byli pro a druzí proti oddělení, eskalovalo natolik, že jejich spory musela uklidňovat dokonce i policie. 

Jak se zdá, tak napětí mezi Ruskem a Ukrajinou se promítá do všech společenských sfér. V dříve naprosto poklidné vesničce s 374 obyvateli, v níž všichni žili v klidu a míru, to takříkajíc vře a nejen tam. Ukrajinská občanská válka ohrožuje nejen bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě, ale i vztahy mezi věřícími. Blížící se prezidentské a parlamentní volby navíc jenom přilévají olej takříkajíc do ohně. Pro nového ukrajinského prezidenta, případně prezidentku bude největší výzvou sjednotit rozdělenou společnost.

Různé církve se stejnými kořeny?

Je třeba připomenout, že snahy o nezávislost ukrajinské církve jsou patrné už od roku 1686, kdy se dostala pod kontrolu církve ruské. Po rozpadu Sovětského svazu se od Moskevského patriarchátu oddělily první dvě ukrajinské církve. Po téměř 30 let nebyly Ukrajinská autokefální pravoslavná církev a Ukrajinská církev Kyjevského patriarchátu nikdy plně uznány pravoslavnými představiteli v Konstantinopoli, a tudíž spadaly pod Moskvu. 

Podle amerického odborníka na moderní ruskou historii a východní křesťanství Christophera Stropa úsilí o vytvoření nezávislé ukrajinské církve posílily ruská anexe Krymu a následné vojenské intervence na východě Ukrajiny. "Ukrajince už dlouhodobě dopalovalo, že jsou pod moskevskou církví, ale až do roku 2014 nebyla situace natolik příznivá, aby se mohli oddělit, protože by se jim nedostalo podpory ve zbytku pravoslavného světa," vysvětlil Stroop.

Jeden z duchovních, který v lednu hlasoval pro vyloučení Otce Vasila z voršivského chrámu řekl, že právě ruská agrese vůči Ukrajině byla příčinou definitivního oddělení od ruské církve. "Svatý Mikuláš je nyní ukrajinskou církví pro Ukrajince. Ty, které spadají pod Rusko, jsou našimi nepřáteli," řekl Anděla Dalinčenko.

Obrana, jazyk a víra

Vzhledem k probíhající válce mezi ukrajinskou vládou a jejími armádními složkami a Kremlem podporovanými separatisty na východě země je téměř nemožné oddělit staletí probíhající náboženský spor od aktuálního politického a vojenského konfliktu. Úsilí o vytvoření nezávislé Ukrajinské pravoslavné církve navíc získalo podporu i u ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Z jeho strany se pravděpodobně jedná o předvolební gesto vzhledem k tomu, že mu v poslední době klesá popularita. Tím, že by Ukrajincům zařídil nezávislost v oblasti duchovní, by si opět mohl získat nebývalou přízeň, a tím pádem i prezidentské křeslo. Ostatně i v tomto duchu se nesou i jeho předvolební plakáty - "obrana, jazyk a víra".

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Náboženství křesťanství

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy