Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem se vyhrocují nikoliv pouze na úrovni politické, nýbrž i náboženské. Otec Vasil, který po léta kázal v Chrámu Svatého Mikuláše ve Voršivce na středozápadní Ukrajině, a který protestoval proti oddělení Ukrajinské pravoslavné církve od Moskevského patriarchátu, byl pod tlakem okolností donucen opustit post duchovního. Stát se součástí nově vznikající denominace bylo silně v rozporu s jeho hodnotami. Východní křesťanství čelí krizi, která nemá v moderní historii obdoby. Informoval o tom server Politico.eu.
Otec Vasil odsloužil poslední vánoční mši, a pak následně předal svůj chrám do rukou pravoslavného kněze ze sousedního kostela. Zákon přijatý vládou ukrajinského prezidenta Petra Porošenka totiž umožnil církvím měnit své denominace na základě souhlasů dvou třetin jejich kongregací. "Bylo to pro mě psychicky velmi náročné," svěřil se Vasil serveru Politico.eu, načež se nervově zhroutil a zakryl si svůj obličej
Nejednalo se o jediného kněze, který nesouhlasil s oddělením od Moskevského patriarchátu. Mnoho dalších, převážně ruských pravoslavných farníků a duchovních, okamžitě přicestovalo do Voršivky, aby protestovalo proti nové církevní politice. Napětí mezi věřícími, z nichž jedni byli pro a druzí proti oddělení, eskalovalo natolik, že jejich spory musela uklidňovat dokonce i policie.
Jak se zdá, tak napětí mezi Ruskem a Ukrajinou se promítá do všech společenských sfér. V dříve naprosto poklidné vesničce s 374 obyvateli, v níž všichni žili v klidu a míru, to takříkajíc vře a nejen tam. Ukrajinská občanská válka ohrožuje nejen bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě, ale i vztahy mezi věřícími. Blížící se prezidentské a parlamentní volby navíc jenom přilévají olej takříkajíc do ohně. Pro nového ukrajinského prezidenta, případně prezidentku bude největší výzvou sjednotit rozdělenou společnost.
Různé církve se stejnými kořeny?
Je třeba připomenout, že snahy o nezávislost ukrajinské církve jsou patrné už od roku 1686, kdy se dostala pod kontrolu církve ruské. Po rozpadu Sovětského svazu se od Moskevského patriarchátu oddělily první dvě ukrajinské církve. Po téměř 30 let nebyly Ukrajinská autokefální pravoslavná církev a Ukrajinská církev Kyjevského patriarchátu nikdy plně uznány pravoslavnými představiteli v Konstantinopoli, a tudíž spadaly pod Moskvu.
Podle amerického odborníka na moderní ruskou historii a východní křesťanství Christophera Stropa úsilí o vytvoření nezávislé ukrajinské církve posílily ruská anexe Krymu a následné vojenské intervence na východě Ukrajiny. "Ukrajince už dlouhodobě dopalovalo, že jsou pod moskevskou církví, ale až do roku 2014 nebyla situace natolik příznivá, aby se mohli oddělit, protože by se jim nedostalo podpory ve zbytku pravoslavného světa," vysvětlil Stroop.
Jeden z duchovních, který v lednu hlasoval pro vyloučení Otce Vasila z voršivského chrámu řekl, že právě ruská agrese vůči Ukrajině byla příčinou definitivního oddělení od ruské církve. "Svatý Mikuláš je nyní ukrajinskou církví pro Ukrajince. Ty, které spadají pod Rusko, jsou našimi nepřáteli," řekl Anděla Dalinčenko.
Obrana, jazyk a víra
Vzhledem k probíhající válce mezi ukrajinskou vládou a jejími armádními složkami a Kremlem podporovanými separatisty na východě země je téměř nemožné oddělit staletí probíhající náboženský spor od aktuálního politického a vojenského konfliktu. Úsilí o vytvoření nezávislé Ukrajinské pravoslavné církve navíc získalo podporu i u ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.
Z jeho strany se pravděpodobně jedná o předvolební gesto vzhledem k tomu, že mu v poslední době klesá popularita. Tím, že by Ukrajincům zařídil nezávislost v oblasti duchovní, by si opět mohl získat nebývalou přízeň, a tím pádem i prezidentské křeslo. Ostatně i v tomto duchu se nesou i jeho předvolební plakáty - "obrana, jazyk a víra".
Související
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
Ukrajina , Náboženství , křesťanství
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák