Budíček pro Rusko? Vláda na krizi reaguje pomalu, burcuje politoložka + VIDEO

Záběry zachycující lední medvědy na ruském dálném severu, na souostroví Nová země, přitáhly pozornost médií po celém světě, poukazuje Ellie Martusová, politoložka z University of Warwick. Expertka na postsovětský prostor v komentáři pro server Moscow Times, vysvětluje, že video ledních medvědů skotačících na skládkách odpadu je zábavné a jde o velký příběh, který však většinu Rusů, krom těch žijících na zmíněném souostroví, příliš neznepokojuje.

Rusko, ekologický donátor

Lední medvědi se stali jedním z hlavních symbolů klimatické změny, jelikož jejich přežití se přímo odvíjí od tajícího ledu v Arktidě, vysvětluje odbornice. Dodává, že úbytek ledu nutí lední medvědy k přesunu na břeh, kde hledají potravu, často u lidských sídel, kam je láká pach odpadu.

Jde o jeden z mnoha příkladů dopadu klimatické změny, který ovlivňuje zvířata i lidi, konstatuje Martusová. Případ zároveň pokládá za příležitost zhodnotit ruský přístup ke klimatickým změnám.

"Rusko je jedním z pěti největších světových přispívatelů ke globálním emisím skleníkových plynů a největším vývozcem fosilních paliv," připomíná politoložka. Deklaruje, že zapojení Ruska do pokusu zmírňovat dopady klimatických změn je klíčové, ale ruská vláda na narůstající krizi reaguje pomalu.

Na domácí úrovni Rusko dosáhlo mnoha důležitých úspěchů, připouští expertka. Zmiňuje zákon omezující plýtvání plynem, pokusy zvýšit energetickou efektivitu i podporu většímu využívání obnovitelných zdrojů, přičemž ruskou klimatickou doktrínu z roku 2009 označuje za dobrý rámec pro další vývoj.

Ruská ekonomika zároveň zůstává závislá na těžbě ropy a zemního plynu, upozorňuje Martusová. Dodává, že v době, kdy se mnoho zemí světa snaží opustit uhlí, výrazem čehož je například organizace Powering Past Coal Alliance, ruská vláda naopak přislíbila aktivní rozvoj uhelného průmyslu.     

"Z mezinárodního hlediska má zapojení se do klimatické debaty stále více politickou příchuť," pokračuje akademička. Podotýká, že Rusko o sobě často hovoří jako o "ekologickém donátorovi" světa a odkazuje například na své rozsáhlé zalesněné území, které slouží jako lapač uhlíku absorbující emise jiných zemí, čímž ospravedlňuje absenci dalších akcí.

Naděje existuje  

V roce 2004, po letech otálení, Rusko ratifikovalo Kjótský protokol, ale nepřihlásilo se k jeho druhému závaznému období, připomíná politoložka. Tvrdí, že ruský přístup k Pařížské klimatické dohodě může být stejný, protože Moskva ji sice v roce 2016 podepsala, ale ratifikační proces odkládá.

Ze 179 zemí které Pařížskou dohodu ratifikovaly, je Rusko největší znečišťovatel, který tak zatím neučinil, uvádí Martusová. Konstatuje rovněž, že Rusko a Turecko jsou jediné státy skupiny G20, které zatím smlouvu neratifikovaly, ačkoliv americký prezident Donald Trump v červnu 2017 oznámil záměr od dohody odstoupit.

Stále existuje značná naděje, že Rusko dohodu ratifikuje, míní odbornice. Zmiňuje lednovou zprávu listu Kommersant, že vlivný Ruský svaz průmyslníků a podnikatelů takový krok podporuje a vládní meziresortní pracovní skupina má v nejbližších týdnech vydat zprávu posuzující přínosy a rizika ratifikace Pařížské dohody, přičemž finální rozhodnutí se očekává v březnu.

"I pokud Rusko (dohodu) ratifikuje, jeho závazky nejsou zdaleka ambiciózní," kritizuje politoložka. Vysvětluje, že podle Pařížské klimatické dohody mají všechny účastnické země předložit vlastní cíle redukce svých emisí a Ruskem stanovený cíl pro rok 2030 vědecká organizace Climate Action Tracker vyhodnotila jako "kriticky nedostatečný" a udělila mu nejnižší možné hodnocení.

Klimatická změna je celosvětový problém a vyžaduje globální řešení, deklaruje Martusová. Varuje, že i Rusko je vysoce zranitelné dopadem klimatických změn, což dramaticky ukázal výskyt ledních medvědů na Nové zemi.

Dalekosáhlejší reakce ruské vlády je tedy nezbytná, tvrdí odbornice. Soudí, že Rusko má potenciál stát se světovým lídrem v boji s klimatickou změnou a nezbývá než doufat, že široce medializovaný incident s ledními medvědy zemi k tomuto vyburcuje.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 
Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko Klimatické změny Lední medvědi pařížská klimatická dohoda

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy