V Donbasu operuje 2100 ruských vojáků a 35 tisíc dalších ozbrojenců, varuje Porošenko

Na východě Ukrajiny operuje na území ovládaném separatisty 2100 aktivních příslušníků ruské armády a 35.000 ozbrojených proruských vzbouřenců. Na schůzi Valného shromáždění OSN věnované situaci na Ukrajině to dnes řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podél ukrajinsko-ruských hranic podle něj udržuje Moskva ozbrojené jednotky v počtu víc než 87.000 mužů.

"Ukrajina žije po dobu pěti let v podmínkách nejdelšího konfliktu v moderní evropské historii," upozornil podle agentury Unian ukrajinský prezident. Rusko se podle něj chystá k vojenskému úderu, rozsáhlá válka už není nereálnou perspektivou. "Ruská vojska rozmístěná na hranicích jsou útočnou armádní formací," konstatoval.

Today marks the fifth anniversary of the start of the foreign military aggression against Ukraine. I want to express my gratitude to the UN General Assembly, which for over these past years has been taking a strong stand in support of Ukraine,in opposing aggression and occupation pic.twitter.com/0KMDakLe7D

— Петро Порошенко (@poroshenko) 20. února 2019

Z přípravy agresivních vojenských plánů naopak v úterý obvinilo Rusko ukrajinské vedení. Ministerstvo zahraničí v Moskvě vydalo prohlášení, podle něhož se Kyjev v další válce, kterou prý každou chvíli vyvolá na Donbasu, nebude štítit žádných obětí. "Západní kurátoři" by podle Moskvy měli ukrajinské vedení pacifikovat, aby se nepustilo do dalších válečných dobrodružství.

Porošenko dnes v New Yorku řekl, že světové společenství musí zajistit všestranný monitoring ukrajinsko-ruské hranice, protože "agresor se nejvíce bojí transparentnosti, veřejné pozornosti a informovanosti světa o jeho plánech".

Ukrajinský prezident poukázal na pokračující militarizaci okupovaného Krymského poloostrova. Rusko na Krymu rozmístilo 32.500 vojáků, 88 dělostřeleckých a 52 protivzdušných baterií, přes 370 obrněnců, 113 bojových letounů a 62 vrtulníků, řekl Porošenko. V krymských přístavech kotví šest ruských bojových plavidel a šest ponorek vyzbrojených raketami s plochou dráhou letu Kalibr. Vyloučit podle ukrajinského prezidenta nelze ani rozmístění jaderných zbraní.

V Moskvě dnes o hlavních úkolech Ruska v oblasti zahraniční politiky promluvil v poselství parlamentu prezident Vladimir Putin. Někteří komentátoři v této souvislosti upozorňují, že o vztazích s Ukrajinou ani o situaci v Donbasu se kremelský šéf slovem nezmínil.

S komentářem k situaci na Ukrajině dnes naopak oslovil své bývalé spoluobčany exprezident Viktor Janukovyč, pobývající od převratu z roku 2014 v ruském exilu. Jeho nástupce Porošenko prý "celých pět let lhal o brzkém míru, o ekonomice a o budoucnosti země".

Nynější státní moc podle svrženého prezidenta udělá všechno, aby se udržela u moci - bude lhát a podplácet, uchýlí se k násilí. "Její konec ale bude neslavný - lidový ukrajinský tribunál i (mezinárodní trestní) tribunál v Haagu uvedou všechno na pravou míru," předpověděl Janukovyč.

Související

Více souvisejících

Petr Porošenko Ukrajina Donbass Doněck Rusko Viktor Janukovyč Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy