V nedělních parlamentních volbách v Moldavsku zvítězili proruští socialisté. Proevropští demokraté za nimi zaostávají o čtyři a půl procentního bodu a až na třetím místě skončila doposud vládní Demokratická strana, která ale kvůli nedávné reformě volebního systému bude druhou nejsilnější co do počtu poslaneckých křesel. Vyplývá to z výsledků po sečtení téměř všech hlasů, informovala dnes moldavská ústřední volební komise. Pozorovatelé OBSE dnes volby označili za svobodné a spravedlivé, nicméně zaznamenali "silné náznaky kupování hlasů a zneužívání státních prostředků".
Ve volbách v jedné z nejchudších evropských zemí bylo v sázce její proevropské směřování. Moldavané se mírně přiklonili k proruské orientaci reprezentované socialisty, které podporuje prezident Igor Dodon. Proti nim stála na jedné straně prozápadní politická formace v čele s někdejší prezidentskou kandidátkou Maiou Sanduovou a na druhé straně současná vládnoucí Demokratická strana kontroverzního podnikatele Vlada Plahotniuka.
Volební komise dnes po sečtení bezmála všech hlasů informovala, že socialisté získali 31,2 procenta hlasů, což znamená zisk 34 ze 101 mandátů. Proevropský opoziční blok ACUM, který odmítá kvůli údajné zkorumpovanosti současnou vládu i prokremelskou opozici, dostal 26,6 procenta hlasů, a obsadí tak 26 křesel.
Více poslanců, 31, ale bude mít Demokratická strana oligarchy Vlada Plahotniuca, byť ji podpořilo jen 23,7 procenta hlasujících. Do parlamentu se s více než osmi procenty hlasů dostala i malá strana Shor v minulosti odsouzeného podnikatele. Účast ve volbách byla mírně nad 49 procenty oprávněných voličů.
Moldavský volební systém byl nedávno změněn tak, že posílil význam jednomandátových volebních okrsků, do nichž se volí většinovým systémem. Tato změna měla podle kritiků zvýšit volební šance zejména vládní Demokratické strany, ale i proruských socialistů na úkor proevropského bloku ACUM. Konečné složení parlamentu proto neodráží procentuální výsledek stran.
Množí se spekulace o možných volebních manipulacích. Podle kandidátky opozičního bloku ACUM Maiy Sanduové byly nynější volby "nejméně demokratické v historii země". Prezident Igor Dodon, někdejší předseda socialistické strany, vyjádřil očekávání, že do několika měsíců budou vyhlášeny nové volby. Parlament, v němž nebude mít jasnou převahu žádná strana, má nyní podle agentury AP 45 dnů na to, aby schválil novou vládu.
Předvolební průzkumy veřejného mínění i první předběžné výsledky naznačovaly, že poměr sil mezi oběma hlavními tábory je zhruba vyrovnaný. Nakonec ale o několik procent přece jen zvítězili socialisté, sami ovšem vládnout nemohou.
Volební kampaň byla podle pozorovatelů mimořádně tvrdá. Jejím ústředním tématem byla korupce. Opozice kritizovala vládnoucí stranu za rozsáhlé zneužívání státních prostředků, vláda se snažila poukazovat na ruské vměšování do předvolební kampaně a přímou podporu proruských stran.
Dnes jsem také navštívil obec #Holuboaia (Holubinka). Ta byla založena v 80. letech 19. století Čechy z ukrajinského Čechohradu. Bylo to příjemné setkání s krajany, kafe s paní učitelkou matematiky Lydii roz. Karáskovou, a dalšími. #Moldova pic.twitter.com/vo4OwTi0cr
— Miroslav Poche MEP (@PocheMEP) 24. února 2019
Evropská unie podepsala v roce 2014 s Kišiněvem asociační dohodu o bližších hospodářských a politických vztazích. Je však čím dál kritičtější vůči pomalému tempu prováděných reforem. Loni také EU pozastavila rozvojovou pomoc zemi poté, co místní soud anuloval výsledky voleb kišiněvského starosty, v nichž zvítězil proevropský kandidát.
Proruští socialisté slíbili v případě svého vítězství vypovědět asociační smlouvu s EU, čímž by evropský vliv v této zemi výrazně oslabil.
Související
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavsko , volby v Moldavsku , Igor Dodon
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák