Oligarchové, komik, agent Kremlu. Profesor promluvil o situaci na Ukrajině

Prezidentské volby na Ukrajině mají být milníkem v politické konsolidaci země, konstatuje profesor Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Expert na mezinárodní vztahy, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College, vysvětluje, že "modro-oranžové" rozdělení, jež charakterizovalo ukrajinskou politiku a stavělo zvolené prezidenty před volby, zda navazovat užší vztahy s euroatlantickým světem, nebo obnovit těsnější vztah s Ruskem, již není klíčovým faktorem.

Sliby Majdanu se nenaplnily

Navzdory konfliktu, který zničil Donbas, vyrval Krym z kontroly Kyjeva a vyžádal si tisíce životů, je jádrem sporu s Ruskem tendence vyřadit miliony proruských voličů z ukrajinské politiky, což by teoreticky nastolilo větší míru konsensu ohledně podoby reforem ukrajinské společnosti, domnívá se odborník. Dodává, že v praxi může na prezidenta kandidovat téměř kdokoliv, o úřad se uchází přes 40 osob a průzkumům dominuje komik Volodomyr Zelenskyj.

Stejná vlna populismu a anti-establishmentu, která vynáší po celé Evropě do politiky nové síly, je přítomná také na Ukrajině, kde se během prezidentství Petro Porošenka nenaplnily přísliby slušnosti, které v roce 2014  hnaly kupředu revoluci z Majdanu, uvádí Gvosdev.

Pocit, že Porošenko musí více ukázat své odhodlání změnit tradiční ukrajinskou zkorumpovanou oligarchickou politiku, odráží i mimořádný krok americké velvyslankyně v Kyjevě Marie Jovanovičové, která prezidenta veřejně vyzvala, aby odvolal Nazara Cholodnitského, ředitele protikorupčního úřadu, které je podezřelý, že instituci využívá k ochraně spřátelených oligarchů, poukazuje expert.

"Je stále jasnější, že ukrajinská šance na změnu, která přichází jednou za generaci, za níž se před pěti lety na Majdanu zaplatila tak vysoká cena, zatím nevyústila v protikorupční či vládu práva posilující reformy, které Ukrajinci očekávají a které si zaslouží," cituje Gvosdev slova velvyslankyně. Doplňuje, že Washington ovšem investoval mnoho do podpory Porošenka, včetně poskytnutí výcviku a vybavení ukrajinské armádě, a nyní nechce, aby tato investice přišla vniveč.

Existují obavy, že Zelenskyj nedokáže svá slova a zapálení převést do efektivního vládnutí, navíc je příznačné, že komik bývá obviňován, že představuje pouhou loutku oligarchy Oleha Kolomojského, který by v případě hercova zvolení řídil vládu z pozadí, vysvětluje politolog. Podotýká, že o prezidentství usiluje také bývalá premiérka, hrdinka oranžové revoluce z roku 2004 a nejslavnější ukrajinská politická vězenkyně Julia Tymošenková, která se prezentuje jako jediná postava schopná jednat s Kremlem a vést zemi.

Tymošenková je ovšem obviňována, že v roce 2009 uzavřela nevýhodnou dohodu o dodávkách plynu z Ruska, tudíž na oplátku označuje Porošenka za nejbližšího agenta Kremlu, který nevyvinul dostatek snahy, aby dostal Donbas zpět pod kontrolu, a umožňuje, aby Rusko nadále získávalo zbraňové komponenty z ukrajinských továren, nastiňuje Gvosdev. Konstatuje, že jádrem kampaně Tymošenkové je tvrzení, že ona bude mít lepší pozici pro vyjednávání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Kreml je spokojen

Zelenskyj sice vede v průzkumech, ale není pravděpodobné, že by některý z kandidátů získal potřebnou nadpoloviční většinu již v prvním kole, a tak se zřejmě rozhodne v kole druhém, kam postoupí dva nejsilnější kandidáti z kola prvního, připomíná odborník. Uvádí, že Tymošenková obviňuje Porošenka, že využívá síly svého úřadu, aby si zajistil hlasy "administrativními prostředky" a postoupil do druhého kola spolu s Zelenským.  

Podle tvrzení Tymošenkové, by si pak ukrajinští voliči raději zvolili současného prezidenta než protestního kandidáta, zatímco volby by měly být spíše referendem o Porošenkově důvěryhodnosti, vysvětluje Gvosdev.

Z pohledu Moskvy jsou politické otřesy na Ukrajině žádoucí, míní expert. Zdůrazňuje, že ukrajinská politika zůstává nestabilní namísto toho, aby ukazovala konsolidaci země coby demokratického státu, ruským zásahům navzdory.

"Navíc, na obzoru se rýsují účty, jelikož dluhy se platí a původní přiliv evropské pomoci v rámci asociační dohody nyní nahradil předpoklad ukrajinských závazků," píše odborník. Podotýká, že navzdory příslibům Washingtonu pokračuje výstavba ruských plynovodů, které obejdou Ukrajinu, a francouzsko-německý kompromis, který toto umožnil, garantuje, že Kyjev bude mít v budoucnu jen zlomek příjmů z transitu ruských energií.

Podobně jako důchodová reforma vyvolala politické napětí v Rusku, závazky Ukrajiny vůči Mezinárodnímu měnovému fondu, v rámci kterých dochází k rušení dotací na energie, jejichž cena pro běžného zákazníka roste, vytvářejí opozici proti Porošenkovi, poukazuje Gvosdev. Předvídá, že současný prezident nakonec úřad obhájí, ale nebude mít velkou podporu veřejnosti a silný mandát.

"Pak bude otázkou, zda Ukrajina dokáže naplnit své evropské a západní aspirace," uzavírá politolog.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Petr Porošenko Julija Tymošenková Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 37 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 40 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy