Oligarchové, komik, agent Kremlu. Profesor promluvil o situaci na Ukrajině

Prezidentské volby na Ukrajině mají být milníkem v politické konsolidaci země, konstatuje profesor Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Expert na mezinárodní vztahy, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College, vysvětluje, že "modro-oranžové" rozdělení, jež charakterizovalo ukrajinskou politiku a stavělo zvolené prezidenty před volby, zda navazovat užší vztahy s euroatlantickým světem, nebo obnovit těsnější vztah s Ruskem, již není klíčovým faktorem.

Sliby Majdanu se nenaplnily

Navzdory konfliktu, který zničil Donbas, vyrval Krym z kontroly Kyjeva a vyžádal si tisíce životů, je jádrem sporu s Ruskem tendence vyřadit miliony proruských voličů z ukrajinské politiky, což by teoreticky nastolilo větší míru konsensu ohledně podoby reforem ukrajinské společnosti, domnívá se odborník. Dodává, že v praxi může na prezidenta kandidovat téměř kdokoliv, o úřad se uchází přes 40 osob a průzkumům dominuje komik Volodomyr Zelenskyj.

Stejná vlna populismu a anti-establishmentu, která vynáší po celé Evropě do politiky nové síly, je přítomná také na Ukrajině, kde se během prezidentství Petro Porošenka nenaplnily přísliby slušnosti, které v roce 2014  hnaly kupředu revoluci z Majdanu, uvádí Gvosdev.

Pocit, že Porošenko musí více ukázat své odhodlání změnit tradiční ukrajinskou zkorumpovanou oligarchickou politiku, odráží i mimořádný krok americké velvyslankyně v Kyjevě Marie Jovanovičové, která prezidenta veřejně vyzvala, aby odvolal Nazara Cholodnitského, ředitele protikorupčního úřadu, které je podezřelý, že instituci využívá k ochraně spřátelených oligarchů, poukazuje expert.

"Je stále jasnější, že ukrajinská šance na změnu, která přichází jednou za generaci, za níž se před pěti lety na Majdanu zaplatila tak vysoká cena, zatím nevyústila v protikorupční či vládu práva posilující reformy, které Ukrajinci očekávají a které si zaslouží," cituje Gvosdev slova velvyslankyně. Doplňuje, že Washington ovšem investoval mnoho do podpory Porošenka, včetně poskytnutí výcviku a vybavení ukrajinské armádě, a nyní nechce, aby tato investice přišla vniveč.

Existují obavy, že Zelenskyj nedokáže svá slova a zapálení převést do efektivního vládnutí, navíc je příznačné, že komik bývá obviňován, že představuje pouhou loutku oligarchy Oleha Kolomojského, který by v případě hercova zvolení řídil vládu z pozadí, vysvětluje politolog. Podotýká, že o prezidentství usiluje také bývalá premiérka, hrdinka oranžové revoluce z roku 2004 a nejslavnější ukrajinská politická vězenkyně Julia Tymošenková, která se prezentuje jako jediná postava schopná jednat s Kremlem a vést zemi.

Tymošenková je ovšem obviňována, že v roce 2009 uzavřela nevýhodnou dohodu o dodávkách plynu z Ruska, tudíž na oplátku označuje Porošenka za nejbližšího agenta Kremlu, který nevyvinul dostatek snahy, aby dostal Donbas zpět pod kontrolu, a umožňuje, aby Rusko nadále získávalo zbraňové komponenty z ukrajinských továren, nastiňuje Gvosdev. Konstatuje, že jádrem kampaně Tymošenkové je tvrzení, že ona bude mít lepší pozici pro vyjednávání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Kreml je spokojen

Zelenskyj sice vede v průzkumech, ale není pravděpodobné, že by některý z kandidátů získal potřebnou nadpoloviční většinu již v prvním kole, a tak se zřejmě rozhodne v kole druhém, kam postoupí dva nejsilnější kandidáti z kola prvního, připomíná odborník. Uvádí, že Tymošenková obviňuje Porošenka, že využívá síly svého úřadu, aby si zajistil hlasy "administrativními prostředky" a postoupil do druhého kola spolu s Zelenským.  

Podle tvrzení Tymošenkové, by si pak ukrajinští voliči raději zvolili současného prezidenta než protestního kandidáta, zatímco volby by měly být spíše referendem o Porošenkově důvěryhodnosti, vysvětluje Gvosdev.

Z pohledu Moskvy jsou politické otřesy na Ukrajině žádoucí, míní expert. Zdůrazňuje, že ukrajinská politika zůstává nestabilní namísto toho, aby ukazovala konsolidaci země coby demokratického státu, ruským zásahům navzdory.

"Navíc, na obzoru se rýsují účty, jelikož dluhy se platí a původní přiliv evropské pomoci v rámci asociační dohody nyní nahradil předpoklad ukrajinských závazků," píše odborník. Podotýká, že navzdory příslibům Washingtonu pokračuje výstavba ruských plynovodů, které obejdou Ukrajinu, a francouzsko-německý kompromis, který toto umožnil, garantuje, že Kyjev bude mít v budoucnu jen zlomek příjmů z transitu ruských energií.

Podobně jako důchodová reforma vyvolala politické napětí v Rusku, závazky Ukrajiny vůči Mezinárodnímu měnovému fondu, v rámci kterých dochází k rušení dotací na energie, jejichž cena pro běžného zákazníka roste, vytvářejí opozici proti Porošenkovi, poukazuje Gvosdev. Předvídá, že současný prezident nakonec úřad obhájí, ale nebude mít velkou podporu veřejnosti a silný mandát.

"Pak bude otázkou, zda Ukrajina dokáže naplnit své evropské a západní aspirace," uzavírá politolog.

Související

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

Více souvisejících

Ukrajina Petr Porošenko Julija Tymošenková Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy