Jako za Stalina? Mučení, mizící lidé, politické vraždy, kritizuje Rusko americký deník

Autoritářský čečenský prezident Ramzan Kadyrov se nadále zbavuje každého, kdo vystoupí proti jeho režimu, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník dodává, že psát o politikovi, kterého označuje za "brutálního vládce" ruské republiky Čečensko, představuje jednu z nejnebezpečnějších prací na světě.

Země ve svěráku

Dvě ženy, které se snažily dokumentovat porušování lidských práv Kadyrovovým režimem, Anna Politkovská a Natalia Estemirovová, byly v letech 2006, respektive 2009 brutálně zavražděny, připomíná editorial. Dodává, že stejný osud potkal další Kadyrovovi odpůrce, včetně jednoho z nejprominentnějších ruských opozičních lídrů Borise Němcova, který byl před čtyřmi lety zastřelen v Moskvě.

V pondělí byl pak soud vyměřil čtyři roky v trestanecké kolonii Ojubu Titijevovi, představiteli čečenského lidskoprávního střediska Memorial, poukazuje washingtonský deník. Doplňuje, že Titijev byl odsouzen na základě pochybného obvinění z držení drog.

"(Titijev) se štěstím přežije," pokračuje prestižní server. Konstatuje však, že v Čečensku již nezbyl nikdo, kdo by monitoroval mučení, mizení lidí a zneužívání pravomocí z této ruské republice, protože Ramzan Kadyrov všechny osoby, věnující se této činnosti, odstranil.

Kadyrov podle renomovaného deníku sevřel kdysi válkou zmítané Čečensko do pomyslného svěráku a vytvořil pozoruhodný systém, který zajišťuje pachatelům mnoha zločinů beztrestnost. Pachatelé vražd Politkovské a Němcova, kteří mají přímé vazby na čečenského prezidenta, byli sice zadrženi, ale souběžně došlo k zablokování vyšetřování, které by odhalilo, kdo je zaúkoloval, připomíná editorial.

Ruský prezident Vladimir Putin namísto toho, aby podnikl kroky, které by Kadyrovovi přitáhly uzdu, raději čečenskému vládci udělil vyznamenání, kritizuje americký server. Doplňuje, že Kadyrov jej obdržel pouhých deset dní poté, co byl na mostě poblíž Kremlu zabit Němcov.

Zatýkání opozičníků na vzestupu

Titijev byl zatčen zhruba před rokem, když policie prohlásila, že v jeho autě našla marihuanu, nastiňuje Washington Post. Vysvětluje, že obžaloba se následně snažila Titijev absurdně líčit jako narkomana.

"Když mu bylo umožněno promluvit u soudu, Titijev statečně zaútočil na své žalobce, obvinil je z falšování důkazů a realizace taktiky stalinských vykonstruovaných procesů," píše renomovaný server. Podotýká, že lidskoprávní organizace vnesená obvinění odmítají, stejně jako americké ministerstvo zahraničních věcí, které vyzvalo k Titijevovu propuštění na svobodu.

Podobné výzvy pravděpodobně nebudou mít velký dopad ani na Ramzana Kadyrova, ani na Vladimira Putina, kteří vědí, že americký prezident Donald Trump veřejně omlouvá represe, které vedou, deklaruje washingtonský deník. Připomíná, že Putin, jehož domácí popularita klesá, nedávno zintenzivnil zatýkání ruských opozičních aktivistů.

Putin rovněž podepsal nový zákon, který kriminalizuje urážku ruské vlády a šíření "fake news", poukazuje editorial. Dodává, že výklad toho, co bude považováno za urážku nebo lživou zprávu, zůstává ovšem samotným vládních představitelích.

Kadyrov se na základě tzv. Magnitského zákona nachází na sankčním seznamu amerického ministerstva financí, ale tato skutečnost ho zjevně nezastavila, konstatuje Washington Post. Uvádí, že čečenský vůdce místo toho čile uzavírá smlouvy se Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií, které v Čečensku vydatně investují.

Americký Kongres tento měsíc schválil rezoluci, která nabádá ministerstvo zahraničních věcí USA k prošetření veškerých obchodních aktivit a společností řízených Ramzanem Kadyrovem mimo území Ruské federace, připomíná editorial. Dodává, že by nebylo překvapivé, pokud by se ukázalo, že hlavním finančním podporovatelem "čečenského despoty" je saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán, jehož kritici rovněž končí zavraždění, případně ve vězení.  

Související

Více souvisejících

Rusko Ramzan Kadyrov čečensko lidská práva

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

včera

Papež František

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé

Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

včera

Lyžování, ilustrační fotografie.

Na horách panovaly ideální podmínky, lyžovat vyrazily tisíce lidí

Ideální sněhové podmínky a nadcházející jarní prázdniny přilákaly o víkendu do českých hor tisíce lidí. Lyžaře od návštěvy zimních středisek neodradily ani sobotní vítr a výpadky elektrického proudu, které potrápily Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dnes si návštěvníci hor užili slunečné a mrazivé počasí.

včera

Liz Trussová (britská politička)

Britská expremiérka Trussová poprvé komentovala svůj brzký konec v Downing Street

Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce.

včera

Aktualizováno včera

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 

včera

Aktualizováno včera

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský má jasno. Jmenování šéfa ÚS bude v kompetenci nového prezidenta Pavla

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) v době, kdy je tato funkce stále obsazená. Dnes to v České televizi uvedl dosluhující šéf ÚS Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová

Zvýšení věku odchodu do důchodu podle Pekarové Adamové podporuje TOP 09

Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to uvedla předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Naopak opoziční hnutí SPD podle šéfa jeho poslaneckého klubu Radima Fialy se stanovením věku až na 68 let místo nynějších 65 let nesouhlasí. Podle Pekarové Adamové je ale věk 68 let jen jednou z variant.

včera

Markéta Pekarová Adamová

S Pekarovou Adamovou pojedou na Tchaj-wan i zástupci desítek firem

Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) představitelé čtyř nebo pěti desítek firem. Pekarová Adamová v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedla, že zatím nemá odezvu na nabídku jednoho místa pro zástupce týmu zvoleného prezidenta Petra Pavla. Místo nabídla také pro zástupce horní parlamentní komory.

včera

včera

Íránský vůdce Chameneí udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvádí státní média

Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla dnes státní agentura IRNA. Jsou nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy