Gang přepadl severokorejskou ambasádu s gumovými noži, ukradená data nabídl USA

Mezinárodní gang nabízel americké tajné službě FBI data, která ukradl při únorovém přepadení severokorejské ambasády v Madridu. Vyplývá to ze zprávy španělského soudu, který dnes zveřejnil výsledky vyšetřování a o které informovala španělská média.

Podle soudce Josého de la Maty útok na velvyslanectví provedla skupina deseti cizinců pod vedením Mexičana žijícího v USA, který vystupuje pod jménem Adrián Hong Chang. Tento muž pět dní po přepadení madridské ambasády kontaktoval ve Spojených státech Federální úřad pro vyšetřování (FBI), kterému údajně nabízel materiál ukradený na ambasádě KLDR v Madridu. Zpráva neuvádí, zda americká strana nabídku přijala.

Zpráva neuvádí, zda americká strana nabídku přijala, a zřejmé není ani to, jak se o ní vyšetřovatelé dozvěděli. FBI k případu vydala prohlášení, v němž věc odmítla potvrdit, či vyvrátit. Americké ministerstvo zahraničí dosud informaci nekomentovalo.

Skupina deseti osob, v níž byl kromě Changa také Američan či Jihokorejec, přepadla severokorejskou ambasádu 22. února odpoledne. Ozbrojena atrapami pistolí a noži tam několik hodin zadržovala její zaměstnance a přesvědčovala je, aby zběhli z KLDR.

Podle soudní zprávy se útočníci prezentovali jako skupina, která usiluje o "osvobození Severní Koreje". List The Washington Post v polovině března napsal, že útok provedla skupina s názvem Cheollima Civil Defense, která se snaží svrhnout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una. Španělský list El País dříve útok dával do souvislosti s aktivitami americké CIA, tuto linku však soud nepotvrdil.

Všem ze skupiny se podařilo krátce po činu uprchnout ze Španělska přes Lisabon do Spojených států. Soudce podle agentury Reuters hodlá podat formální žádost o vydání podezřelých zpět do Španělska, kde jim hrozí až 28 let vězení za trestné činy vniknutí na cizí pozemek, ublížení na zdraví a loupež.

Žádná obvinění dosud nebyla vznesena proto, že Severokorejci případ oficiálně nenahlásili. Španělská policie se o případu dozvěděla jenom díky tomu, že ji zavolala žena jednoho z pracovníků velvyslanectví, které se oknem podařilo uprchnout. Chang, který se po příjezdu hlídky vydával za zaměstnance ambasády, však přivolané policisty přesvědčil, že se v budově nic neděje. S pomocí této lsti mohli útočníci nerušeně uprchnout do USA.

Incident se časově shodoval s dobou konání druhého summitu mezi Kimem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Hanoji. Mnozí tuto událost proto spojovali s blízkým spolupracovníkem severokorejského vůdce a bývalým velvyslancem v Madridu Kim Hjok-čcholem, kterého Španělsko v roce 2017 vyhostilo v reakci na severokorejské testy jaderné zbraně.

Podle britského deníku The Telegpraph, který se odvolává na prohlášení zběhlého severokorejského diplomata Tche Jong-ha, bylo cílem akce na madridském velvyslanectví získání šifrovacího počítače, kterým Pchjongjang posílá rozkazy na své ambasády po celém světě. Pro Severokorejce má podle něj toto zařízení "větší cenu než lidský život" a jeho ztráta může "kriticky ohrozit" tamní režim.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Madrid Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy