Ingušsko se bouří. Tisíce lidí vyšly do ulic, žádají demisi šéfa republiky

Desetitisíce lidí demonstrovaly v centru ingušské metropole Magasu proti novele zákona o referendu, která umožňuje měnit hranice ruské severokavkazské republiky bez lidového hlasování. Podle místních médií na mítink v centru města dorazily v úterý zástupy lidí, kteří se po skončení akce odmítli rozejít a několik tisíc jich na náměstí nocovalo. Demonstranti odešli až dnes ráno, policie pak střed města neprodyšně uzavřela.

Autonomní Ingušsko, kde žije asi půl milionu lidí, procházelo kritickým obdobím po rozpadu SSSR, ale na rozdíl od svého čečenského souseda zachovalo věrnost Rusku a separatistické výzvy odmítlo.

Ještě dnes v Ingušsku žijí tisíce Čečenců, kteří svou zemi opustili v době dvou čečenských válek. Loni mezi Čečenci a Inguši vyvolal napětí územní spor, v jehož důsledku má Ingušsko přijít o část svého území. Věc už dokonce řešil ruský ústavní soud.

Another video from #Magas, #Ingushetia, south #Russia, of the scuffles between the #protest|ers & the police: pic.twitter.com/lXkR16PbzO

— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) 27. března 2019

Šéfové obou republik Ramzan Kadyrov a Junus-Bek Jevkurov loni v záři uzavřeli dohodu, která odevzdává do čečenské správy asi 18 čtverečních kilometrů území v ingušské části Sunžského okresu, o který obě republiky vedou spor od rozpadu Sovětského svazu. Ingušsko má výměnou dostat jiné území v sousedním čečenském okresu. Před ingušským parlamentem už v té době proti dohodě protestovalo kolem 10.000 lidí. Nesouhlas vyjádřil také ingušský ústavní soud, podle kterého by o ratifikaci dohody měli hlasovat lidé v referendu.

V prosinci ale federální ústavní soud rozhodl, že dohoda o vymezení hranic Čečenska a Ingušska je v souladu s ústavou Ruské federace. Vrcholná ruská justiční instance rovněž konstatovala, že ingušský ústavní soud nebyl oprávněn jakkoli o dohodě rozhodovat. Podle ruského ústavního soudu se o administrativní hranici mezi oběma republikami ani nemusí rozhodovat v referendu.

Na základě rozhodnutí ruského ústavního soudu se má nyní změnit ingušský republikový zákon o referendu, aby umožnil rozhodovat o změně hranic bez všelidového hlasování. Proti novele se v Magasu zdvihla silná vlna odporu, podle serveru Kavkazskyj uzel je teď hlavním požadavkem demonstrantů demise Jevkurova.

Organizátoři demonstrace dnes z obavy před krveprolitím mítink rozpustili. Prázdné náměstí střeží silné policejní oddíly s těžkou technikou, mobilní sítě přestaly fungovat a střechy okolních budov obsadili ostřelovači. Kavkazkyj uzel napsal, že demonstranti žádají nejen odchod Jevkurova, ale vyjádřili i nedůvěru regionální vládě a také parlamentu.

Související

Ramzan Kadyrov

V Rusku doutná obří krize, varuje analytik

NÁZOR - Na pozadí senzačních odhalení přehmatů ruské vojenské rozvědky v Evropě se rozvíjí podobně velké drama uvnitř ruského státu, tvrdí Neil Hauer v komentáři pro server Moscow Times. Bezpečnostní analytik a konzultant z think tanku Middle East Institute poukazuje, že v Republice Ingušsko - nejmenší ruské provincii - vyšly do ulic tisíce demonstrantů v souvislosti s událostmi, které mohou přerůst v největší politickou krizi v oblasti od roku 1992, kdy byla uvedená republika založena.
Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.

V Ingušsku to vře. Lidi pobouřila dohoda s Čečenskem, vyšli do ulic

Ve správním centru severokavkazského Ingušska na jihu Ruska se dnes znovu sešly tisíce demonstrantů, kteří protestují proti přijetí dohody o řešení územního sporu se sousedním Čečenskem. Tomu má podle dokumentu připadnout část ingušského území. Ingušský parlament dnes smlouvu i přes protesty přijal, smlouvu dnes schválil i parlament Čečenska. Informovala o tom agentura Interfax.

Více souvisejících

ingušsko Demonstrace v Rusku Rusko čečensko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy