Zpěvák Iron Maiden dostal čestné občanství Sarajeva, za koncert uprostřed války

Zpěvák britské heavymetalové kapely Iron Maiden Bruce Dickinson dnes obdržel čestné občanství Sarajeva jako poděkování za koncert, který odehrál v prosinci 1994 uprostřed města obléhaného při válce v bývalé Jugoslávii. Informovala o tom dnes agentura AP. Obléhání Sarajeva si vyžádalo zhruba 11.000 obětí.

Listinu potvrzující udělení čestného občanství dnes Dickinsonovi předal na radnici, která byla během ostřelování těžce poškozena, starosta hlavního města Bosny a Hercegoviny Abdulah Skaka. Ceremonie se uskutečnila u příležitosti 27. výročí začátku obléhání Sarajeva. Podle Skaky byl koncert zpěváka Iron Maiden "jedním z těch momentů, kdy jsme si v Sarajevu uvědomili, že přežijeme".

"Ve světě, v němž většina věcí trvá na sociálních sítích jen zhruba pět minut... si to lidé stále pamatují. To je mimořádné," uvedl Dickinson.

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson vystoupil v ostřelovaném Sarajevu se čtyřmi doprovodnými muzikanty. Jeho koncert otevřely dvě místní metalové kapely Sikter a Almanach. Britský hudebník absolvoval riskantní cestu do Sarajeva nebezpečným územím za doprovodu vojáků OSN.

Do širšího povědomí obyvatel bosenské metropole se podle agentury AFP Dickinsonův koncert vrátil díky filmu Tarika Hodžiče Scream For Me Sarajevo, který se loni promítal i v českých kinech.

Obléhání Sarajeva bylo klíčovou součástí války v Bosně a Hercegovině. Vojska Republiky srbské obléhala město, které držely bosenské síly. Jugoslávská lidová armáda (JNA), později Vojska Republiky srbské (VRS) vytvořila okolo města linii v délce 55 kilometrů, na které byla zastoupena především těžká vojenská technika. Obklíčení trvalo od 5. dubna 1992 do 29. února 1996. Zničeno bylo až 35.000 budov. Boje si vyžádaly přibližně 11.000 lidských životů, mezi nimi bylo 1601 dětí. Dalších 50.000 lidí bylo zraněno.

Související

Skupina Iron Maiden

Britská pošta poctila heavymetalovou kapelu Iron Maiden emisí známek

Britská královská pošta (Royal Mail) poctila heavymetalovou kapelu Iron Maiden emisí známek s fotografiemi z koncertů skupiny z let 1983 až 2018 a s jejím maskotem. Formace kolem zpěváka Bruce Dickinsona a baskytaristy Stevea Harrise tak patří do úzkého okruhu hudebních ikon, jimž se dostalo podobné pocty. Konkrétně šlo o Beatles, Queen, Rolling Stones, Davida Bowieho nebo Eltona Johna.
Záběry z filmu Metaloví lordi.

RECENZE: Puberťáci se chtějí stát hudebními hvězdami aneb Metaloví lordi

Iron Maiden, Metallica, Anthrax či Panthera – ikony metalové hudební scény se staly inspirací pro mnoho začínajících muzikantů a nejinak tomu je i u dvojice outsiderů ve snímku Metaloví lordi. Zábavné hudební drama je prošpikováno známými riffy, a zatímco opěvuje nejznámější metalové kapely, tak hned vzápětí si z nich utahuje.

Více souvisejících

Skupina Iron Maiden Bruce Dickinson (zpěvák) bosna a hercegovina Koncert válka

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Ústavní soud zamítl stížnost na kampaň SPD. Podobné chování je i nadále možné, zlobí se advokátka

Ústavní soud zamítl další stížnost na nenávistnou a xenofobní kampaň SPD, tentokrát v Jihočeském kraji. Údajně nenašel procesní cestu, jak ji podpořit.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy