Hamáček navštívil Albánii, nabídl pomoc při vyhrocení nelegální migrace

Česká republika je připravená poslat do Albánie policisty i techniku v případě prudkého zhoršení situace s nelegální migrací na Balkáně. Řekl to dnes v Tiraně český ministr vnitra Jan Hamáček po jednání se svým albánským resortním kolegou Sanderem Lleshajem.

Spolupráce na bezpečnostních projektech, které řeší nelegální migraci na Balkánském poloostrově, patřila k hlavním tématům setkání Hamáčka s Lleshajem, informovalo na svém webu české ministerstvo vnitra.

Návštěvou albánské metropole zahájil místopředseda české vlády Hamáček čtyřdenní cestu do tří balkánských zemí, na níž ho doprovázejí policejní prezident Jan Švejdar a ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba. Po Tiraně v následujících dnech postupně navštíví v úterý a ve středu Severní Makedonii a ve čtvrtek zavítá do Srbska.

Ministr vnitra @jhamacek zahájil svou pracovní cestu po Balkánu v Albánii jednáním se svým protějskem Sandërem Lleshajem. pic.twitter.com/D4oAculWUC

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) 8. dubna 2019

"Stabilita a bezpečnost západního Balkánu je pro Českou republiku prioritou. Musíme pokračovat v naší spolupráci tak, abychom zabránili znovuotevření západobalkánské migrační trasy," řekl Hamáček ke své nynější zahraniční cestě.

V této souvislosti dal najevo, že Česká republika je připravená "poslat do Albánie policisty a techniku, pokud by se situace na západobalkánské trase vyhrotila". Podle jeho vyjádření je to jediný účinný nástroj, jak řešit nelegální migraci do Evropy.

Hamáček a Llheshaj rovněž hovořili o aktuálním dění v Řecku, kde řada migrantů uvěřila dezinformaci o otevřených řeckých hranicích. O možném dopadu tohoto vývoje v Řecku a o preventivních opatřeních dnes mimo jiné jednala v Sofii i bulharská vláda.

Ministr Hamáček ocenil, že albánská vláda ratifikovala dohodu o působení Frontexu na území Albánie, která 1. května vstoupí v platnost. Česká policie již Frontexu nabídla vyslání policistů na ostrahu albánské strany řecko-albánské hranice. Nyní čeští policisté působí na řecké straně v oblasti Ioannina.

České ministerstvo vnitra připomnělo, že v předchozích letech ČR s Albánií uskutečnila řadu projektů zaměřených především na oblast boje proti organizovanému zločinu a na drogovou a kybernetické kriminalitu. Aktuálně zástupci Kriminalistického ústavu pomáhají kolegům z Albánského forenzního institutu s přípravami na akreditaci jejich laboratoře podle mezinárodních standardů.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček albánie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy