Oblíbená zábava mafie? Čerpání z evropských grantů, tvrdí odborník

Hrozba terorismu, vyloučených zón a paralelních komunit dominuje mediálnímu prostoru. Poněkud stranou zájmu je nebezpečí, kterou sebou přináší italská mafie. Odborník na tuto problematiku Cristiano Tomassi v rozhovoru pro agenturu AFP však varuje, že italská mafie se rozrůstá a představuje „rakovinu“, která ničí Evropu.

Podle Europolu patří tři hlavní skupiny italské mafie - Cosa Nostra, neapolská Camorra a kalábrijská Ndrangheta – „k nejnebezpečnějším v Evropě", Je to kvůli globálnímu dosahu jejich kriminální činnosti. Cose Nostra působí v USA, Kanadě a Austrálii. Zbylé dvě se stále častěji angažují v Evropě.

Svědčí o tom případ loňská prosincová operace během které bylo zadrženo 90 příslušníků Ndranghety v šesti různých zemích. Do operace byly zapojeny stovky policistů.

 Podle Evropské policejní agentury moc těchto skupin spočívá v kontrole a vykořisťování území a místních komunit. Jsou schopny dosadit si spojence do důležitých správních funkcí i v zemích daleko od domova.

Toho dosahuje díky svým takřka neomezeným finančním prostředkům. „ Kdokoliv přináší nové peníze, může zpočátku být vnímán jako zdroj, poukazuje Tomassi z italské hlavní organizace pro boj proti mafii The Direzione Investigativa Antimafia (DIA) . Podle něj to zvláště platí pro místa trpící ekonomickou krizí, kam se díky tomu mafie infiltruje ještě snadněji.

„ Mafiáni přemýšlí jako ekonomové“, upozorňuje Tomassi. Podle něj vědí, že tempo růstu a perspektiva rozvoje je pro ně vyšší ve východní Evropě než v prosperujícím Německu. Svědčí o tom například nedávní operace v Rumunsku, kde byla zabavena aktiva v hodnotě 250 milionů eur. Mafiáni investovali do stavebních firem, stovek bytů či lázní.

Peníze mafie samozřejmě pochází z nelegálního rozsáhlého obchodu s drogami, z praní špinavých peněz, padělání zboží či z prodeje toxického odpadu. Tyto aktivity způsobují dle nejnovější zprávy DIA velké škody lokálním i národním ekonomikám, protože „znečišťují finanční a úvěrové kanály, narušují řádnou hospodářskou soutěž a trhy a podporují aktivity na černém trhu a daňové úniky“.

Mafie se ale též pokouší o získání legálních prostředků. Podle Tomassiho je jejich oblíbenou zábavou vysávání grantů z Evropské unie. Tvrdí, že Ndrangheta se o to pokouší na Slovensku. Právě rozplétání jejích vazeb na slovenské podnikatele a politiky mělo stát život slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Podle reportáže televize Al-Džazíra se mafiáni též pokouší získat granty určené na podporu migrantů v Itálii. „ Migranti jsou ziskovější než drogy,“ poukázal italský poslanec Erasmo Palazzotto z komise zabývající se monitoringem fungování uprchlických center. Reportéři Al-Džazíry mu dávají za pravdu, podle jejich propočtů se jedná o byznys v hodnotě více než 4 miliard eur ročně.

Podle Tomassiho mají organizované zločinecké skupiny mají často pod kontrolou celé čtvrti evropských měst, ze kterých vysávají život. "Proč se zdá, že se v těchto oblastech nic neděje? Protože mafie má nad nimi kontrolu, ale není to zdravá kontrola, je to jako plíživá rakovina. A tam, kde je rakovina, nemůže být život," tvrdí Tomassi.

Evropská komise na konci loňského roku zřídila novou pracovní skupinu EU zaměřenou především na boj proti italskému organizovanému zločinu, jakož i proti zločineckým sítím v Evropě a Albánii. Skupina se z velké části opírá o odborné znalosti DIA.

 Tomassi však upozorňuje na problém boje s mafií. Jejich důraz na rodinu, úctu, teritorium a moc prakticky znemožňují infiltraci mafiánských klanů a odlišuje je od „jednoduchého“ organizovaného zločinu. Mafie je životní styl. „Jednou mafiánem, navždy mafiánem“.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Více souvisejících

Mafie Kalábrijská mafie 'Ndrangheta Itálie Ján Kuciak

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy