Oblíbená zábava mafie? Čerpání z evropských grantů, tvrdí odborník

Hrozba terorismu, vyloučených zón a paralelních komunit dominuje mediálnímu prostoru. Poněkud stranou zájmu je nebezpečí, kterou sebou přináší italská mafie. Odborník na tuto problematiku Cristiano Tomassi v rozhovoru pro agenturu AFP však varuje, že italská mafie se rozrůstá a představuje „rakovinu“, která ničí Evropu.

Podle Europolu patří tři hlavní skupiny italské mafie - Cosa Nostra, neapolská Camorra a kalábrijská Ndrangheta – „k nejnebezpečnějším v Evropě", Je to kvůli globálnímu dosahu jejich kriminální činnosti. Cose Nostra působí v USA, Kanadě a Austrálii. Zbylé dvě se stále častěji angažují v Evropě.

Svědčí o tom případ loňská prosincová operace během které bylo zadrženo 90 příslušníků Ndranghety v šesti různých zemích. Do operace byly zapojeny stovky policistů.

 Podle Evropské policejní agentury moc těchto skupin spočívá v kontrole a vykořisťování území a místních komunit. Jsou schopny dosadit si spojence do důležitých správních funkcí i v zemích daleko od domova.

Toho dosahuje díky svým takřka neomezeným finančním prostředkům. „ Kdokoliv přináší nové peníze, může zpočátku být vnímán jako zdroj, poukazuje Tomassi z italské hlavní organizace pro boj proti mafii The Direzione Investigativa Antimafia (DIA) . Podle něj to zvláště platí pro místa trpící ekonomickou krizí, kam se díky tomu mafie infiltruje ještě snadněji.

„ Mafiáni přemýšlí jako ekonomové“, upozorňuje Tomassi. Podle něj vědí, že tempo růstu a perspektiva rozvoje je pro ně vyšší ve východní Evropě než v prosperujícím Německu. Svědčí o tom například nedávní operace v Rumunsku, kde byla zabavena aktiva v hodnotě 250 milionů eur. Mafiáni investovali do stavebních firem, stovek bytů či lázní.

Peníze mafie samozřejmě pochází z nelegálního rozsáhlého obchodu s drogami, z praní špinavých peněz, padělání zboží či z prodeje toxického odpadu. Tyto aktivity způsobují dle nejnovější zprávy DIA velké škody lokálním i národním ekonomikám, protože „znečišťují finanční a úvěrové kanály, narušují řádnou hospodářskou soutěž a trhy a podporují aktivity na černém trhu a daňové úniky“.

Mafie se ale též pokouší o získání legálních prostředků. Podle Tomassiho je jejich oblíbenou zábavou vysávání grantů z Evropské unie. Tvrdí, že Ndrangheta se o to pokouší na Slovensku. Právě rozplétání jejích vazeb na slovenské podnikatele a politiky mělo stát život slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Podle reportáže televize Al-Džazíra se mafiáni též pokouší získat granty určené na podporu migrantů v Itálii. „ Migranti jsou ziskovější než drogy,“ poukázal italský poslanec Erasmo Palazzotto z komise zabývající se monitoringem fungování uprchlických center. Reportéři Al-Džazíry mu dávají za pravdu, podle jejich propočtů se jedná o byznys v hodnotě více než 4 miliard eur ročně.

Podle Tomassiho mají organizované zločinecké skupiny mají často pod kontrolou celé čtvrti evropských měst, ze kterých vysávají život. "Proč se zdá, že se v těchto oblastech nic neděje? Protože mafie má nad nimi kontrolu, ale není to zdravá kontrola, je to jako plíživá rakovina. A tam, kde je rakovina, nemůže být život," tvrdí Tomassi.

Evropská komise na konci loňského roku zřídila novou pracovní skupinu EU zaměřenou především na boj proti italskému organizovanému zločinu, jakož i proti zločineckým sítím v Evropě a Albánii. Skupina se z velké části opírá o odborné znalosti DIA.

 Tomassi však upozorňuje na problém boje s mafií. Jejich důraz na rodinu, úctu, teritorium a moc prakticky znemožňují infiltraci mafiánských klanů a odlišuje je od „jednoduchého“ organizovaného zločinu. Mafie je životní styl. „Jednou mafiánem, navždy mafiánem“.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Více souvisejících

Mafie Kalábrijská mafie 'Ndrangheta Itálie Ján Kuciak

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy