Hrozí nové papežské schizma? Esej bývalého papeže vyvolala divoké spekulace

Papežské schizma, kdy si nárok na papežský stolec dělali až osoby, byla jedna z nejdůležitějších politických událostí středověku, která měla dopady i v českých zemích. Ačkoliv se to zdálo být naprostou záležitostí minulosti, nyní by se papežské schizma mohlo znovu opakovat, píše americký list New York Times.

Příčiny ke spekulacím, že by mohlo dojít k novému sporu dvou papežů, kteří si nárokují moc v katolické církvi, zadal dopis bývalého papeže Benedikta XVI. Ten vydal minulý čtvrtek esej v německém církevním měsíčníku Klerusblatt, ve kterém se vyjadřuje k jednomu z nejpalčivějších problémů současné katolické církve – skandálům sexuálního obtěžování uskutečňovaného kněžími.

Emeritní papež v dvanáctistránkovém textu tvrdí, že to je důsledek sexuální revoluce v 60. letech, která přinesla volné zobrazování sexu. Dále kritizoval uvolněnou morálku a nedostatečné církevní zákony.

Jeho polemika vyvolala kritiku u církevních expertů, podle kterých se bývalý papež zachoval „katastrofálně nezodpovědně“, protože je zcela v rozporu s tím, co říká současný papež František, podle něhož se jedná o neobhajitelné zneužíván moci hodnostářů vůči laikům. Podle církevních expertů tento text jen rozšiřuje rozpory v silně rozdělené církvi.

Experti poukazují, že v církev je nyní v té situaci, které se báli, že nastane poté, co Benedikt XVI. jako první papež po více než 100 let, rezignoval ze své funkce. Nebylo totiž jasné, jakou bude mít pozici vůči současnému papeži uvnitř římskokatolického kléru a tudíž, nakolik závazně je možné jeho slova brát.

Papež je dle katolické doktríny neomylný, pokud mluví ve věcech víry a morálky z „nejvyšší učitelské moci (ex cathedra“), tj. jako „pastýř a učitel všech křesťanů“. Pokud by někdo jeho prohlášení rozporoval, hrozí mu obvinění z hereze či schizmatu. Církev nicméně rozeznává tři stupně závaznosti výroků, které určují i to, jak se k nim může oponent postavit, přičemž na té poslední nehrozí jedinci prakticky žádný postih.

Papež Benedikt XVI se svou rezignací neomylnosti papeže oficiálně vzdal, to však neznamená, že není bez vlivu a že některé kliky církve jej stále nemohou považovat za neomylného v jistým věcech – přičemž paradoxně jeho názory, s kterými souzní, jsou pro ně dokladem omylnosti současného papeže.

Ačkoliv papež František má na rozdíl od Benedikta plnou autoritu papežského úřadu, včetně papežské neomylnosti, emeritní papež má v církvi stále velký vliv a jeho slovo je v ní slyšet. Ještě jako biskup Josef Ratzinger byl jedním z nejcitovanějších katolických teologů. Svou autoritu ve věcech morálky a víry též čerpá ze svého působení jako prefekt Kongregace pro nauku víry, jednoho z nejdůležitějšího římských úřadů dohlížejícího na správnost právě záležitostí týkajících se morálky a víry (jedná se v podstatě o nástupkyni římské inkvizice).

Benedikt XVI tak má obrovskou autoritu zvláště u tradicionalistických kruhů v církvi. Podle listu New York Times se spekuluje, že právě tyto konzervativní kruhy, které jsou velmi nespokojené s více liberálním směřováním současného papeže, stály za jeho poměrně překvapivou polemikou.

„ Je dobrou zprávu, že někteří naši vůdci stále mají odvahu říkat pravdu,“ řekl arcibiskup Charles J. Chaput, vůdčí postava konzervativního hnutí v církvi a čelní kritik papeže Františka. Jeho slova se zdají naznačovat to, co si myslí řada konzervativních biskupů, a sice, že současný papeže a jeho okolí vyznává lži.

Benedikt XVI. se doposud reagoval mlčením na výzvy těchto biskupů, aby otevřeně vystoupil proti svému nástupci. Jeho esej byla schválena Františkem, což je vatikánskými představiteli interpretováno jako důkaz „kontinuity“ a „živé debaty“ mezi oběma papeži.

Podle některých konzervativních biskupů je však podezřelé, že esej nebyla přednesena bezpříkladném summitu představitelů katolické církve o sexuálním zneužívání. Spekulují, že kontroverzní text František a jeho poradci raději nepřipustili k publikování.

Benediktovi oslavil v úterý 92 let a těžko, pokud by taková věc byla vůbec plánu, by mohl jít do boje proti současnému papeži jako „pravý papež“ či „vzdor papež“. Ten skutečný boj a skutečné církevní schizma se odehrává spíše za zády obou papežů. Nejedná o spor, který byl výlučně církevní. Boj mezi konzervativci a liberály nyní definuje takřka celý západní politický prostor.

Související

Benedikt XVI.

Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu z funkce, řekl papež František

Bývalý papež Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu ze svatopetrského trůnu. Agentuře AP to o svém předchůdci řekl současný papež František. Příští emeritní papežové by se tak podle něj mohli rozhodnout žít po rezignaci jiným způsobem. Papež František potvrdil, že by v případě abdikace žil mimo Vatikán.

Více souvisejících

Papež Benedikt XVI. Papež František římskokatolická církev křesťanství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy