Hrozí nové papežské schizma? Esej bývalého papeže vyvolala divoké spekulace

Papežské schizma, kdy si nárok na papežský stolec dělali až osoby, byla jedna z nejdůležitějších politických událostí středověku, která měla dopady i v českých zemích. Ačkoliv se to zdálo být naprostou záležitostí minulosti, nyní by se papežské schizma mohlo znovu opakovat, píše americký list New York Times.

Příčiny ke spekulacím, že by mohlo dojít k novému sporu dvou papežů, kteří si nárokují moc v katolické církvi, zadal dopis bývalého papeže Benedikta XVI. Ten vydal minulý čtvrtek esej v německém církevním měsíčníku Klerusblatt, ve kterém se vyjadřuje k jednomu z nejpalčivějších problémů současné katolické církve – skandálům sexuálního obtěžování uskutečňovaného kněžími.

Emeritní papež v dvanáctistránkovém textu tvrdí, že to je důsledek sexuální revoluce v 60. letech, která přinesla volné zobrazování sexu. Dále kritizoval uvolněnou morálku a nedostatečné církevní zákony.

Jeho polemika vyvolala kritiku u církevních expertů, podle kterých se bývalý papež zachoval „katastrofálně nezodpovědně“, protože je zcela v rozporu s tím, co říká současný papež František, podle něhož se jedná o neobhajitelné zneužíván moci hodnostářů vůči laikům. Podle církevních expertů tento text jen rozšiřuje rozpory v silně rozdělené církvi.

Experti poukazují, že v církev je nyní v té situaci, které se báli, že nastane poté, co Benedikt XVI. jako první papež po více než 100 let, rezignoval ze své funkce. Nebylo totiž jasné, jakou bude mít pozici vůči současnému papeži uvnitř římskokatolického kléru a tudíž, nakolik závazně je možné jeho slova brát.

Papež je dle katolické doktríny neomylný, pokud mluví ve věcech víry a morálky z „nejvyšší učitelské moci (ex cathedra“), tj. jako „pastýř a učitel všech křesťanů“. Pokud by někdo jeho prohlášení rozporoval, hrozí mu obvinění z hereze či schizmatu. Církev nicméně rozeznává tři stupně závaznosti výroků, které určují i to, jak se k nim může oponent postavit, přičemž na té poslední nehrozí jedinci prakticky žádný postih.

Papež Benedikt XVI se svou rezignací neomylnosti papeže oficiálně vzdal, to však neznamená, že není bez vlivu a že některé kliky církve jej stále nemohou považovat za neomylného v jistým věcech – přičemž paradoxně jeho názory, s kterými souzní, jsou pro ně dokladem omylnosti současného papeže.

Ačkoliv papež František má na rozdíl od Benedikta plnou autoritu papežského úřadu, včetně papežské neomylnosti, emeritní papež má v církvi stále velký vliv a jeho slovo je v ní slyšet. Ještě jako biskup Josef Ratzinger byl jedním z nejcitovanějších katolických teologů. Svou autoritu ve věcech morálky a víry též čerpá ze svého působení jako prefekt Kongregace pro nauku víry, jednoho z nejdůležitějšího římských úřadů dohlížejícího na správnost právě záležitostí týkajících se morálky a víry (jedná se v podstatě o nástupkyni římské inkvizice).

Benedikt XVI tak má obrovskou autoritu zvláště u tradicionalistických kruhů v církvi. Podle listu New York Times se spekuluje, že právě tyto konzervativní kruhy, které jsou velmi nespokojené s více liberálním směřováním současného papeže, stály za jeho poměrně překvapivou polemikou.

„ Je dobrou zprávu, že někteří naši vůdci stále mají odvahu říkat pravdu,“ řekl arcibiskup Charles J. Chaput, vůdčí postava konzervativního hnutí v církvi a čelní kritik papeže Františka. Jeho slova se zdají naznačovat to, co si myslí řada konzervativních biskupů, a sice, že současný papeže a jeho okolí vyznává lži.

Benedikt XVI. se doposud reagoval mlčením na výzvy těchto biskupů, aby otevřeně vystoupil proti svému nástupci. Jeho esej byla schválena Františkem, což je vatikánskými představiteli interpretováno jako důkaz „kontinuity“ a „živé debaty“ mezi oběma papeži.

Podle některých konzervativních biskupů je však podezřelé, že esej nebyla přednesena bezpříkladném summitu představitelů katolické církve o sexuálním zneužívání. Spekulují, že kontroverzní text František a jeho poradci raději nepřipustili k publikování.

Benediktovi oslavil v úterý 92 let a těžko, pokud by taková věc byla vůbec plánu, by mohl jít do boje proti současnému papeži jako „pravý papež“ či „vzdor papež“. Ten skutečný boj a skutečné církevní schizma se odehrává spíše za zády obou papežů. Nejedná o spor, který byl výlučně církevní. Boj mezi konzervativci a liberály nyní definuje takřka celý západní politický prostor.

Související

Benedikt XVI.

Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu z funkce, řekl papež František

Bývalý papež Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu ze svatopetrského trůnu. Agentuře AP to o svém předchůdci řekl současný papež František. Příští emeritní papežové by se tak podle něj mohli rozhodnout žít po rezignaci jiným způsobem. Papež František potvrdil, že by v případě abdikace žil mimo Vatikán.

Více souvisejících

Papež Benedikt XVI. Papež František římskokatolická církev křesťanství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy