Jak Britové řeší Brexit? Kupují švýcarské hodinky

Britové v chaosu kolem brexitu houfně nakupují švýcarské hodinky. Jejich dovoz do Británie od začátku roku výrazně stoupl a za březen by se podle údajů Svazu švýcarského hodinářského průmyslu mohl meziročně zvýšit o 76 procent. Obyvatelé Spojeného království si dělají zásoby, protože není jasné, zda případný brexit bez dohody nepřeruší dodávky, řekl agentuře DPA člen Svazu Philippe Pegoraro.

Přestože Británie a nečlenská země Evropské unie (EU) Švýcarsko mají uzavřené obchodní dohody, problém by v případě vystoupení Londýna z EU mohl nastat s přepravou. Hodinky totiž putují nákladními vozy přes území Francie a pokud by se Británie s EU na podmínkách brexitu nedohodla, Svaz podle Pegorara počítá s výrazně komplikovanějším celním odbavením.

Sedmadvacítka členských států EU Británii umožnila odklad data odchodu země z Unie z konce března na konec října. Možný je ale i dřívější brexit, pokud se na kompromisu v budoucích vztazích s EU sjednotí rozhádaná britská politická reprezentace.

Hodinky se na celkovém vývozu ze Švýcarska podílejí zhruba desetinou. V březnu se jich meziročně do celého světa vyvezlo o 4,4 procenta více, celkem za 1,49 miliardy eur (asi 38 miliard Kč). Británie představuje jejich pátý nejdůležitější trh. Největšími výrobci hodinek jsou švýcarské firmy Swatch Group, Rolex a Richemont.

Související

Více souvisejících

Brexit Švýcarsko Hodinky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy