Chystá se další Euromajdan? Ukrajinská krajní pravice nehodlá přijmout Zelenského jako prezidenta

Dnes se rozhodne, kdo bude příštím prezidentem Ukrajiny. Favoritem je komik a herec Volodymyr Zelenskyj, který by měl v úřadu nahradit jeho protivníka v prezidentských volbách, současného nacionalistického prezidenta Petra Porošenka. Výměna se ale nemusí odehrát bez problémů. Server War on the Rock varuje, že nacionalistické, krajně pravicové síly už dali najevo, že nepřijmou nikoho, kdo se jím zdá být proruský – a to platí i pro Zelenského.

Ačkoliv Rusko se k prezidentským volbám oficiálně nevyjadřuje, dá s poměrně snadno vyčíst, kdo je jejich favoritem. Zatímco Porošenko by nepochybně pokračoval ve své vůči Rusku velmi tvrdé, nekompromisní politice, jeho protikandidát dal najevo, že je ochoten s Ruskem jednat, ačkoliv nikdo neví přesně, o čem chce s ním jednat.

 Za tento vstřícnější postoj vůči Rusku začal Zelenskyj označován v některých ukrajinských kruzích za „proruského kandidáta“ – i když ten pravý proruský kandidát, Jurij Bojko, skončil v prvním kole prezidentských voleb na čtvrtém místě. Ačkoliv označení „proruský“ bývá degradující i na západní politické scéně, na té ukrajinské je pro daného politika mnohem problematičtější, protože v očích některých Ukrajinců rovnou mluví o „velezradě“ onoho jedince.

Skutečnost, že dle průzkumů Ukrajinci preferují „proruského „Zelenského“ a ne „protiruského“ Porošenka, odhaluje, že většina Ukrajinců, ačkoliv vyloženě proruského kandidáta si nepřeje, nevnímá vstřícnější postoj k Rusku jako problém. Jak upozorňuje Rádio Svobodná Evropa, většina Ukrajinců si přeje mír a válečná, nacionalistická rétorika Porošenka je už unavuje.

Nicméně, ačkoliv ukrajinští nacionalisté prosazující naprostou nekompromisnost přístupu směrem k Rusku, jsou na Ukrajině minoritou, jsou velmi vlivnou minoritou. Podle War on The Rock mají v kontextu své marginální pozice v rámci ukrajinské populace nerovnoměrný podíl na ukrajinské vládě. Tedy, vláda je mnohem více nacionalistická než obecná populace.

Nacionalističtí aktivisté mají dohromady 10% z 423 členného parlamentu. Jedná se o 20 přímo volených členů pravice a dalších 20, kteří jsou na seznamech stran přidružených k pravici. Mají též významné zastoupení mezi nevolenými státními úředníky. Patří k nim náměstek ministra vnitra, zástupce ředitele státního vysílání, několik regionálních šéfů policie či úředníci, kteří granty na programy vlasteneckého vzdělávání.

Jak hluboká je normalizace krajně pravicových, nacionalistických stran a postav v ukrajinské politice, dokazuje Andrej Parubij, předseda ukrajinského parlamentu. V minulosti byl členem krajně nacionalistické strany Svoboda. S jejím předsedou, Olehem Jaroslavovyčem Tjahnybokem, byli ústředními postavami tzv. Euromajdanu, série protestů, která v roce 2014 vedla k odstoupení tehdejšího prezidenta, Viktora Janukovyče.

 Parubij by v případě nástupnické krize se jako předseda ukrajinského parlamentu stal prezidentem. A takovou krizi by mohli rozpoutat právě krajně pravicoví aktivisté. Parubij sám tento týden vyzval vlastenecké občany na sociálních sítích, aby se mobilizovali a chránili Ukrajinu před „modernizovanou verzí Janukovyče“, který „pustí ruský svět do našich domovů“. Kontroverzní a vlivný historik Volodymyr Viatrovych uvedl, že aktivistická minorita Zelenského i v případě vítězství nikdy nepřijme.

Ukrajinští nacionalisté už dříve dali najevo, že jsou ochotni sáhnout k násilí, pokud se vyskytnou jakákoliv jednání, které budou považovat za příliš vstřícná vůči Rusku. Jejich slovo nelze brát na lehkou válku. Mnozí z nich jsou veteráni z válečných střetů na východě Ukrajiny. Celkově se odhaduje, že nacionalistických milicí je asi 30 000. Podle vojenských doktrín stačí asi 5% - podle některých dokonce jen 3,5% - populace, aby byla stržena vláda.

Krajně pravicové síly si to v zásadě už vyzkoušely během Euromajdanu. Ačkoliv byli i během něho marginální stranou, byli jednou z nejaktivnějších. Právě vysoká mobilizace těchto sil je činí nebezpečnými. Mohou tak vykazovat na Ukrajině větší vliv, než by měli mít.

To samozřejmě bývá ještě zvýrazňováno ruskou propagandou, podle které je Ukrajina bezmála Třetí říše. Podle některých konspiračních teorií dokonce krajně pravicové, nacionalistické síly jsou placeny Ruskem, aby Kreml mohu vykreslovat Ukrajinu v negativním světle. Krajní pravice je však na Ukrajině dlouhodobějším problémem a bude na novém prezidentovi, aby se s ní vyrovnal.

Související

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina neonacisté volby na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy