Navzdory žalobám a vyšetřování v případech sexuálního zneužívání, které sám papež zahájil, katolická církev i nadále odmítá jakoukoli vnější kontrolu. Tato „(ne) kultura beztrestnosti" se pravděpodobně brzy nezmění, míní německý konzervativní list Frankfurter Allegemeine Zeitung.
Konec nadějí na rozsáhlou reformu vatikánské kurie
Již dobrých šest let je stojí Jorge Mario Bergoglio na čele největší světové náboženské komunity jako papež František. Jako na Argentince po záhadné rezignaci Benedikta XVI. se na tohoto muže „z konce světa" kladlo „mnoho, ne-li příliš přehnaných očekávání" píše komentátor Daniel Deckers - „očekávání, která on sám živil a která byla dychtivě pohlcena nadějí na rozsáhlou reformu vatikánské kurie".
A stalo se co? „Počáteční emoce byla dlouhou dobu rozčarováním, ne-li zklamáním.," píše. Pouze dobrými (nebo zlými) slovy není možné řešit církev, jejíž vnější a vnitřní ústava je v bezpříkladné krizi," soudí. Je možné dosáhnout reformy kurie a podstatných změn v kanonickém právu? Papež sliboval, že k tomu dojde „v duchu synodality a subsidiarity". Byla to ale „falešná zpráva".
Byla by možná radikální reforma kurie a podstatné změny kanonického práva v duchu synodality a subsidiarity - falešná zpráva. Ba co více, Zdálo se, že papežovo „osobní jednání se sexuálním násilím v prostoru církve bylo vždy plné nejednoznačnosti", upozorňuje německý komentátor.
Byla tu sice „empatie k obětem", jež ale byla zároveň „doprovázena soucitem s pachateli", a téměř „neomezenou důvěrou k řadám kardinálům", dokonce i s „ostrou cenzurou a groteskními srovnáními". „Je zneužívání rovno lidské oběti?" ptal se se třeba papež František.
Biskupové a náboženští vůdci unikají stále odpovědnosti
Nová ustanovení církevního zákona o „chování tváří v tvář sexuálnímu násilí" jsou sice de jure „určitě milníky". Ale v legislativě, připomíná komentátor, jsou jsou stále četné mezery, a to zejména ty, které „umožnily biskupům a náboženským vůdcům" uniknout odpovědnosti.Na všech úrovních nechybělo dostatek „standardů a směrnic", jako spíše skutečnost, že nebyly vlastně dodržovány a došlo -li případ od případu na něco, neočekávaly se „žádné drastické sankce". To, že se v této „(ne) kultuře beztrestnosti", jak stav katolické církve nazývá komentátor, brzy „něco změní - nelze očekávat".
„Nová ustanovení vdechují ducha hierarchického systému, který odmítá jakoukoli vnější kontrolu a základní požadavky právního státu a fungujícího soudnictví," konstatuje trpce. „Ale proč poukazovat pouze na Řím a papeže?" ptá se. Rozpor mezi slovy a činy lze nalézt i jinde.
Ani v Německu, připomíná, nechtějí biskupové opustit svou moc. „Nezávislým úřadům, jako je „komise pro pravdu a usmíření" nebo správním soudům, se vyhýbají jako ďábel svaté vodě. Chtějte vědět proč," uzavírá německý list.
Související
Pokus o vraždu papeže: František se měl stát terčem atentátu
Jak se církev staví k ženám? Vatikán hasí další skandál
Papež František , Církev , sexuální zneužívání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 2 hodinami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 3 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 3 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 4 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 5 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 5 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 7 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 7 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 8 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 10 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 10 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Zdroj: Libor Novák