Ukrajinu řídí fašisté? Expertka poukázala na důležité skutečnosti

Až se na počátku června ujme zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj úřadu, Ukrajina se stane druhou zemí, která bude mít souběžně prezidenta i premiéra židovského původu, konstatuje Melinda Haringová v komentáři pro server Washington Post. Expertka na euroasijský region z think tanku Foreign Policy Research Institute poukazuje, že premiér Volodymyr Hrojsman je o pouhý týden starší než Zelenskyj a bude v čele vlády nejméně do října, kdy Ukrajinu čekají parlamentní volby.

Minulost nic neříká o současnosti

Ruský prezident Vladimir Putin přitom již více než pět let tvrdí, že Ukrajinu řídí "antisemitské síly" a za protesty z Majdanu z na přelomu 2013 a 2014 stáli "fašisté", připomíná Haringová. Zdůrazňuje, že Moskva nevynechá jedinou příležitost, aby nepoukazovala na problematickou minulost Ukrajiny, především kolaboraci některých ukrajinských nacionalistů s nacisty ve 40. letech minulého století.

Odhaduje se, že během holocaustu byly na území dnešní Ukrajiny zabity více než dva miliony Židů, přičemž Moskva je na toto období fixována, uvádí odbornice. Tvrdí, že tato pochmurná kapitola ovšem nic neříká o moderní Ukrajině a těch, kteří ji dnes řídí.

"Krajně pravicové strany na Ukrajině nemohou proniknout do parlamentu," pokračuje expertka. Podotýká, že v letošních prezidentských volbách získal kandidát krajně pravicové strany Svoboda pouze 1,62 % hlasů a partaj samotná ve volbách v roce 2014 oslovila jen 4,71 % voličů, a tak nezískala žádný mandát.

Ačkoliv si krajně pravicové strany vedou lépe v mnoha západních státech, podle kremelských fantasií je realita jiná, konstatuje Haringová. Deklaruje, že moderní Ukrajina je ovšem dobré místo pro Židy, přičemž odkazuje na prohlášení Borise Ložkina z Židovské konfederace Ukrajiny, podle něhož v zemi neexistují překážky, aby Židé působili ve vládě, vysokém byznysu či akademické obci.

Ložkin, který v letech 2014-2016 pracoval jako šéf kanceláře prezidenta Petro Porošenka, než jej nahradil jiný Žid, Ihor Rainin, také ujišťuje, že na Ukrajině neexistuje náboženská diskriminace a že sovětská éra je dávno pryč, připomíná odbornice. Dodává, že také ukrajinská veřejnost je přesvědčena, že hluboce zakořeněný antisemitismus je věcí minulosti.     

"Ukrajinci patří k nejvíce tolerantním (národům) vůči Židům v celé Evropě," píše Haringová. Odkazuje na průzkumy, podle kterých jen 5 % Ukrajinců nepovažuje Židy za své spoluobčany, což je nízké číslo ve srovnání s ostatními zeměmi regionu, například s Ruskem, kde Židy odmítá 14 % lidí.

Židé na Ukrajině prosperují a jen v Dnipru, velkém průmyslovém městu ve střední Ukrajině, tvoří Židé 5 % z téměř milionové populace, přičemž podle židovských organizací jejich počet roste, emigracím do Izraele navzdory, konstatuje expertka. Doplňuje, že významní židovští byznysmeni působí také Oděse, Kyjevě a Lvově.

Limity existují

Vstřícný přístup Ukrajinců k Židům má své limity, připouští Haringová. Poukazuje, že mnoho příslušníků židovské komunity nemá problém bavit se o této otázce, ale jen málo je ochotno otevírat ji veřejně, čehož je příkladem i Zelenskyj, který během předvolební kampaně příliš nehovořil o svém původu a vyznání.

Jde o nepsanou normu mnoha Židů na Ukrajině a v Rusku, že své židovství nestaví na odiv, vysvětluje expertka. Odkazuje na Zelenského prohlášení, že skutečnost, že je Žid není v popředí jeho uvažování, stejně jako na fakt, že zvolený prezident i současný premiér Hrojsman vedou sekulární život a ani se neví, zda slaví židovské svátky.

Problémy tedy přetrvávají a Ukrajina neučinila dost pro jasný rozchod se svou minulostí, míní odbornice. Vysvětluje, že v zemi sice existují snahy připomínat holocaust, ale zároveň se projevuje tendence krčit rameny a tvrdit, že Židé si žádné zvláštní zacházení nezaslouží, protože nacisté přeci zabili více Ukrajinců než Židů.    

Za ještě větší problém považuje Haringová oslavování postav, které páchaly válečné zločiny, případně se na nich podílely, například vůdce ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery, jehož stoupenci zmasakrovali na sto tisíc Poláků a spolupracovali s nacisty na vraždění Židů.

"Dříve či později budou muset Ukrajinci čelit této mučivé historii, jak postupují ke svému cíli stát se moderním evropským státem," upozorňuje expertka. Varuje, že neporozumění není omezeno na minulost, protože v zemi od revoluce v roce 2014 beztrestně působí malé, ale hlasité skupiny antisemitských extremistů a Porošenkova vláda před nimi opakovaně zavírá oči.

Existují ovšem jasné důkazy, že většina Ukrajinců antisemitské názory a krajně pravicový extremismus odmítá, což je špatnou zprávou pro kremelské propagandisty, kteří se snaží využít zločinů menšiny z minulosti k diskreditaci úspěchů dnešní většiny, tvrdí Haringová. Za dobrou zprávu pro Ukrajinu naopak označuje fakt, že malá, ale silná ukrajinská židovská komunita má nyní zástupce ve vysokých úřadech.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko Volodymyr Hrojsman židé

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 51 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy