Ukrajinu řídí fašisté? Expertka poukázala na důležité skutečnosti

Až se na počátku června ujme zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj úřadu, Ukrajina se stane druhou zemí, která bude mít souběžně prezidenta i premiéra židovského původu, konstatuje Melinda Haringová v komentáři pro server Washington Post. Expertka na euroasijský region z think tanku Foreign Policy Research Institute poukazuje, že premiér Volodymyr Hrojsman je o pouhý týden starší než Zelenskyj a bude v čele vlády nejméně do října, kdy Ukrajinu čekají parlamentní volby.

Minulost nic neříká o současnosti

Ruský prezident Vladimir Putin přitom již více než pět let tvrdí, že Ukrajinu řídí "antisemitské síly" a za protesty z Majdanu z na přelomu 2013 a 2014 stáli "fašisté", připomíná Haringová. Zdůrazňuje, že Moskva nevynechá jedinou příležitost, aby nepoukazovala na problematickou minulost Ukrajiny, především kolaboraci některých ukrajinských nacionalistů s nacisty ve 40. letech minulého století.

Odhaduje se, že během holocaustu byly na území dnešní Ukrajiny zabity více než dva miliony Židů, přičemž Moskva je na toto období fixována, uvádí odbornice. Tvrdí, že tato pochmurná kapitola ovšem nic neříká o moderní Ukrajině a těch, kteří ji dnes řídí.

"Krajně pravicové strany na Ukrajině nemohou proniknout do parlamentu," pokračuje expertka. Podotýká, že v letošních prezidentských volbách získal kandidát krajně pravicové strany Svoboda pouze 1,62 % hlasů a partaj samotná ve volbách v roce 2014 oslovila jen 4,71 % voličů, a tak nezískala žádný mandát.

Ačkoliv si krajně pravicové strany vedou lépe v mnoha západních státech, podle kremelských fantasií je realita jiná, konstatuje Haringová. Deklaruje, že moderní Ukrajina je ovšem dobré místo pro Židy, přičemž odkazuje na prohlášení Borise Ložkina z Židovské konfederace Ukrajiny, podle něhož v zemi neexistují překážky, aby Židé působili ve vládě, vysokém byznysu či akademické obci.

Ložkin, který v letech 2014-2016 pracoval jako šéf kanceláře prezidenta Petro Porošenka, než jej nahradil jiný Žid, Ihor Rainin, také ujišťuje, že na Ukrajině neexistuje náboženská diskriminace a že sovětská éra je dávno pryč, připomíná odbornice. Dodává, že také ukrajinská veřejnost je přesvědčena, že hluboce zakořeněný antisemitismus je věcí minulosti.     

"Ukrajinci patří k nejvíce tolerantním (národům) vůči Židům v celé Evropě," píše Haringová. Odkazuje na průzkumy, podle kterých jen 5 % Ukrajinců nepovažuje Židy za své spoluobčany, což je nízké číslo ve srovnání s ostatními zeměmi regionu, například s Ruskem, kde Židy odmítá 14 % lidí.

Židé na Ukrajině prosperují a jen v Dnipru, velkém průmyslovém městu ve střední Ukrajině, tvoří Židé 5 % z téměř milionové populace, přičemž podle židovských organizací jejich počet roste, emigracím do Izraele navzdory, konstatuje expertka. Doplňuje, že významní židovští byznysmeni působí také Oděse, Kyjevě a Lvově.

Limity existují

Vstřícný přístup Ukrajinců k Židům má své limity, připouští Haringová. Poukazuje, že mnoho příslušníků židovské komunity nemá problém bavit se o této otázce, ale jen málo je ochotno otevírat ji veřejně, čehož je příkladem i Zelenskyj, který během předvolební kampaně příliš nehovořil o svém původu a vyznání.

Jde o nepsanou normu mnoha Židů na Ukrajině a v Rusku, že své židovství nestaví na odiv, vysvětluje expertka. Odkazuje na Zelenského prohlášení, že skutečnost, že je Žid není v popředí jeho uvažování, stejně jako na fakt, že zvolený prezident i současný premiér Hrojsman vedou sekulární život a ani se neví, zda slaví židovské svátky.

Problémy tedy přetrvávají a Ukrajina neučinila dost pro jasný rozchod se svou minulostí, míní odbornice. Vysvětluje, že v zemi sice existují snahy připomínat holocaust, ale zároveň se projevuje tendence krčit rameny a tvrdit, že Židé si žádné zvláštní zacházení nezaslouží, protože nacisté přeci zabili více Ukrajinců než Židů.    

Za ještě větší problém považuje Haringová oslavování postav, které páchaly válečné zločiny, případně se na nich podílely, například vůdce ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery, jehož stoupenci zmasakrovali na sto tisíc Poláků a spolupracovali s nacisty na vraždění Židů.

"Dříve či později budou muset Ukrajinci čelit této mučivé historii, jak postupují ke svému cíli stát se moderním evropským státem," upozorňuje expertka. Varuje, že neporozumění není omezeno na minulost, protože v zemi od revoluce v roce 2014 beztrestně působí malé, ale hlasité skupiny antisemitských extremistů a Porošenkova vláda před nimi opakovaně zavírá oči.

Existují ovšem jasné důkazy, že většina Ukrajinců antisemitské názory a krajně pravicový extremismus odmítá, což je špatnou zprávou pro kremelské propagandisty, kteří se snaží využít zločinů menšiny z minulosti k diskreditaci úspěchů dnešní většiny, tvrdí Haringová. Za dobrou zprávu pro Ukrajinu naopak označuje fakt, že malá, ale silná ukrajinská židovská komunita má nyní zástupce ve vysokých úřadech.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko Volodymyr Hrojsman židé

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 2 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 3 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

12. dubna 2025 21:59

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí

Policie se v pátek znovu obrátila na veřejnost kvůli případu pondělního vloupání do zlatnictví v Luhačovicích. S pomocí AI vytvořila identikit hledaného muže, jenž by mohl podat informace o pachatelích trestného činu ze začátku týdne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy