Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění kontaminované ropy z ropovodu Družba na běloruském území. Pokud bude plán úspěšný, mohlo by Polsko dostat první dodávky čisté ropy 9. až 10. června. Uvedl to dnes viceprezident Transněfti Sergej Andronov. Podle zdrojů se z ropovodu Družba podařilo celkem dostat již více než třetinu znečištěné ropy.

Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje uvedla, že Rusku se podařilo z ropovodu Družba dostat dva miliony tun kontaminované ropy. V ropovodu tak stále zůstává kolem tří milionu tun. Rusko k tomu využilo železnici, skladovací nádrže a lodě.

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba byly zastavené koncem minulého měsíce, protože se zjistilo, že ropa obsahuje nadlimitní množství organického chloridu, který se využívá při těžbě ropy, před vstupem do ropovodu však musí být z ropy odstraněn, protože může poškodit zařízení rafinerií. Běloruský provozovatel ropovodu uvedl, že v systému může být zhruba pět milionů tun kontaminované ropy a plné obnovení provozu ropovodu si vyžádá až šest měsíců.

Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milion barelů ropy denně, což je zhruba jedno procento globální poptávky.

Podle obchodníků a zdrojů z odvětví nejvíce kontaminované ropy v systému, tedy zhruba dva miliony tun, zůstává v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. V Polsku a Německu je v ropovodu další zhruba jeden milion tun. Vyčištění ropovodu v Rusku a Bělorusku je nejdůležitější pro plné obnovení jeho provozu.

Rusko se pokouší vyřešit situaci mnoha způsoby. Od května posílá část znečištěné ropy po železnici do Novorosijska, přístavu u Černého moře, kam se znečištěná ropa nedostala. Zde je tato ropa smíchaná s čistou ropou a vyváží se. V květnu by touto cestou mělo být odesláno celkem 100.000 tun kontaminované ropy a stejný objem také v červnu.

Železnice je důležitá pro vyčištění ropovodu na ruské straně, uvádějí zdroje, protože tak může být tato ropa rozdělena na menší objemy, které bude snazší míchat z čistou ropou. V železničních vagonech může být také znečištěná ropa uchovávána. Podle agentury Reuters je ale na jeden milion tun ropy potřeba kolem 16.000 železničních vozů a železniční zdroje upozorňují, že tolik volných vagonů k dispozic není.

Rusko se také dohodlo s Maďarskem na uskladnění 100.000 tun znečištěné ropy. Doposud Maďarsko obdrželo kolem 60.000 tun.

Dalších zhruba 800.000 tun je uloženo na lodích na moři, které odpluly z přístavu Usť-Luga a nemají kupce. Do tohoto přístavu v Baltském moři se od konce dubna do poloviny května dostalo více než 1,5 milionu tun znečištěné ropy. Část byla prodána a někteří kupci hodlají požadovat odškodné. Přístav obnovil dodávky čisté ropy na počátku tohoto měsíce.

Slovenský přepravce ropy Transpetrol ve středu obnovil dodávky ruské ropy ropovodem Družba. Do Česka a Maďarska zatím dodávky obnovené nebyly. Podle předsedy české Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra by čistá ropa ropovodem Družba měla do Česka dorazit nejpozději příští týden. Severní větev ropovodu zůstává nadále zavřená.

Související

ropovod Družba

Rusko přestalo dodávat ropu do Polska

Rusko přestalo dodávat ropu severní větví ropovodu Družba, která vede do Polska. Na twitteru o tom informoval šéf rafinerské společnosti PKN Orlen Daniel Obajtek. Podle něj to dodávky zákazníkům neovlivní, protože Polsko získávalo v poslední době z Ruska pouze desetinu své spotřeby surové ropy a dodávky nahradí z jiných zdrojů. Do Česka přeprava ropy ropovodem Družba probíhá podle plánu standardním způsobem, řekla ČTK mluvčí společnosti MERO Barbora Putzová.

Více souvisejících

ropovod Družba Bělorusko Rusko ropa

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy