Italský ministr vnitra a vůdce protimigrační Ligy severu ,Matteo Salvini, slíbil italským voličům, že „zaplní letadla a pošle migranty imigranty domů“. Server Euronews však upozorňuje, že počet reparací ve skutečnosti za jeho působení v úřadu poklesl. Pokud se dá mluvit o zemi, která je v této věci efektivní, je to Švýcarsko.
V roce 2017, 7 147 lidí opustilo Švýcarsko vzduchem pod dohledem úřadů, podle švýcarského sekretariátu pro migraci. Podle dat, který úřad dodal serveru Euronews za měsíc 2018 by to mělo být 3 029 lidí. V kontextu toho, že v zemi by mělo být 76 000 neregulérních imigrantů, je procento reparovaných osob pro rok 2017 9,4% a 3,9% pro rok 2018.
Pro srovnání, v Itálii bylo za rok 2018 repatriováno 6 398 lidí, což je 1,2% odhadovaných 533 000 lidí. Salvini přitom slíbil, že každý rok pošle zpět 100 000 nelegálních migrantů. V roce 2017, za Salviniho předchůdce, Marca Minnitiho, bylo číslo jen o málo větší, 6 514.
Pro všechny evropské země včetně Švýcarska platí, že není tak jednoduché migranty vrátit do jejich domovských zemí. Aby to bylo možné, musí to splňovat několik podmínek – migrant nesmí být v zemi ohrožen na životě a nemá tedy nárok na mezinárodní ochranu, domovská země rozeznává daného jedince jako svého občana a mezi zeměmi, kam tento jedinec přišel a odkud odešel, existují bilaterální vztahy.
Migrant tedy musí být nejprve identifikován a shledán, že je nelegálním, aby mohl být vyhozen. Přesto stále existují značné problémy s jeho repatriací. Předně, reparace, jsou velmi drahé. Za jednu osobu zaplatí stát okolo 3 000 až 5 000 eur za osobu.
V roce 2006 např. musela Itálie zaplatit za 29 občanů Tuniska 115 000 eur. Itálie na rok 2019 vyčlenila na reparace 1,5 milionu eur, což je částka schopná pokrýt asi jen 500 cest.
Problémem jsou též též časová a logistická omezení. Salvini přiznal, že by Itálie bude potřebovat 8 let na reparaci 4 000 migrantů, kteří se do Itálie ilegálně dostali z Tuniska. Podle národního ombudsmana pro práva osob zadržených nebo zbavených osobních svobod, Mauro Palma, na 10 reparovaných osob je potřeba 20 policistů a na 6 000 je potřeba 12 000 policistů.
I přes tyto potíže je Švýcarsko úspěšnější než Itálie v reparaci nelegálních migrantů. Podle Euronews to má několik důvodů, které souvisí s švýcarskými velmi rozvinutými schopnostmi diplomacie. Švýcarsko uzavřelo první dohody o zpětném přebíráním osob už v roce 1993, zatímco Itálie měla v 90. letech uzavřenou jen jednu bilaterální dohodu s Albánií.
Švýcarsko má též více bilaterárních dohod a to 64. V Itálii jsou jen čtyři oficiální – Tunisko, Maroko, Egypt a Nigérie – a některé neoficiální utvořené úřady či policií, které nikdy nebyly ratifikovány nebo diskutovány parlamentem. Diplomatická jednání s Libyí, která otevřel Minniti a která vedla k výraznému poklesu počtu migrantů cestujících do Itálie, za jeho nástupce prakticky zanikla.
Švýcarsko též je schopné rychleji vyřídit žádosti migrantů o azyl a to až 60% během 140 dní. Pro srovnání, v Itálii byla žádost migranta v průměru vyřízena během 562 dnů. Migranti tak mohou díky této byrokracii v zemi zůstat déle.
Ve Švýcarsku na rozdíl od Itálie fungují regionální poradní úřady. Švýcarsko nenabízí žádné kvóty pro legální migraci a namísto toho v daných zemích, odkud migranti pocházejí, pomáhá investovat do projektů, které mají za cíl zvrátit migraci.
Italský systém reparací je proti švýcarskému velmi zmatený a postrádající dostatečné monitorovací kontroly. Itálie se nyní snaží „středomořskou síť, která by kontrolovala, co se stane s repatriovanou osobou poté, co vystoupí z letadla. Cílem je zabránit tomu, aby taková osoba po reparaci opětovně proklouzla do země.
Související
Migrace jako útěk před zlou situací a hybridní válka. EU ji neumí vyřešit a zřejmě ani nevyřeší
Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc
uprchlíci , Imigranti z Afriky a Blízkého Východu , migrace , Švýcarsko , Itálie
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.
Zdroj: Libor Novák