Krize v Moldavsku se prohlubuje, jednaly dvě vlády

Dvě soupeřící moldavské vlády dnes uspořádaly souběžně svá zasedání a vzájemně se obvinily z pokusu uzurpovat moc, uvedla agentura Reuters s tím, že v zemi se prohlubuje politická krize, vyvolaná nejednoznačným výsledkem únorových parlamentních voleb.

O víkendu se vůdci proevropského opozičního svazu ACUM a proruští socialisté prezidenta Igora Dodona dohodli, že vytvoří společnou koaliční vládu v čele s opoziční vůdkyní Maiou Sanduovou a cílem potírat korupci a odstavit od moci Demokratickou stranu (PDM) kontroverzního oligarchy Vlada Plahotniuka.

Tato druhá nejsilnější parlamentní strana ale tvrdí, že koalice nebyla uzavřena ve stanovené lhůtě, odmítá uznat novou vládu a trvá tom, že zemi dál spravuje kabinet premiéra Pavla Filipa, vzniklý ještě před volbami.

"Neuznáváme tzv. vládu Sanduové, která porušila řadu zákonů. Vyzýváme je, ať se zdrží kádrových rozhodnutí, které vytvářejí právní protiklady a jen prohlubují krizi v zemi," prohlásil místopředseda PDM Andrian Candu k rozhodnutí kabinetu Sanduové vyměnit šéfy silových resortů a bezpečnosti. Současně vybídl k jednáním všech zainteresovaných stran.

Krize hrozí ještě více destabilizovat jednu z nejmenších a nejchudších zemí Evropy, ve které Západ a Rusko soupeří o vliv. Spojené státy, Evropská unie a Severoatlantická unie vyzvaly obě strany ke zdrženlivosti. Rusko uvítalo vytvoření nové vlády a vyjádřilo očekávání, že se situace brzy stabilizuje.

Šéfka ACUM Maia Sanduová o víkendu složila přísahu jako šéfka vlády a její vláda se sešla v budově parlamentu, zatímco Filipův kabinet se setkal v sídle vlády, obklopeném policisty a příznivci Demokratické strany.

"Kritická situace bude pokračovat, dokud v Moldavsku bude oligarcha Plahotniuc, který ovládl všechny státní instituce," řekla Sanduová. "Nechceme situaci ještě zhoršit. Doufám, že ti, kteří se snaží uzurpovat moc, si uvědomí svého postavení a odejdou dobrovolně," dodala.

Filip na zasedání své vlády vyzval státní instituce, aby i nadále fungovaly normálně. "Občané by neměli trpět kvůli politické krizi," řekl ministrům a dalším vládním představitelům.

Dohoda Sanduové se socialisty vyvedla moldavskou politiku ze slepé uličky, ve které uvázla po únorových volbách, ochromujících akceschopnost parlamentu. Ale ústavní soud rozhodl, že Sanduová a Dodonovi socialisté promeškali lhůtu k vytvoření vlády a že by se měly konat předčasné volby.

Sanduová a prezident Igor Dodon toto rozhodnutí odmítli, soud podle nich nebyl politicky nezávislý. Ústavní soud v neděli dočasně zbavil Dodona pravomocí hlavy státu, aby se Filip mohl stát úřadujícím prezidentem, rozpustit parlament a vypsat předčasné volby. Toto rozhodnutí ale Sanduová a Dodon budou ignorovat, poznamenal Reuters.

If you are trying to understand the crisis in #Moldova: https://t.co/RZKKN0ANmv

— Isabelle Ioannides (@iioannides) 10. června 2019

Moldavsko je postiženo politickou nestabilitou a korupcí, a to zejména od skandálu zvaného "krádež století" z přelomu let 2014 a 2015, kdy se ukázalo, že ze tří bank zmizela miliarda dolarů, tedy zhruba osmina výkonu moldavské ekonomiky. Postsovětská země s 3,5 miliony obyvatel je politicky rozdělena, část voličů dává přednost sblížení s EU, anebo dokonce sjednocení s Rumunskem, zatímco jiní preferují orientaci na Rusko.

Sanduová a Dodon se sice spojili proti Plahotniukovi, ale jejich politické zaměření se liší. Bývalá poradkyně Světové banky a ministryně školství Sanduová usiluje o to, aby se Moldavsko stalo členem EU. Dodon naopak kritizuje dohody s Bruselem a tvrdí, že to škodí vztahům s Ruskem.

EU poskytla Moldavsku pomoc, ale postupně se stala kritičtější ohledně výsledků reformního snažení Kišiněvu.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Moldavsko Igor Dodon Vlad Plahotniuk (moldavský oligarcha)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy