Na Balkáně je zase zle: Černá Hora chce vyvlastnit církevní majetek, Srbsko cení zuby

Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić dnes pohrozil Černé Hoře "závažnými důsledky" pro vzájemné vztahy, pokud přikročí k plánovanému vyvlastňování majetku Srbské pravoslavné církve (SPC). Ta se nyní snaží zabránit přijetí zákona, který by zestátnění jejích objektů v Černé Hoře umožnil, a na sobotu svolala do černohorské metropole protesty.

Dačić podle agentury Beta odsoudil čtvrteční "nepřiměřenou" odpověď černohorských představitelů na žádost srbského prezidenta Aleksandara Vučiče, aby parlament neschválil chystaný zákon o náboženských svobodách, který podle něj může ohrozit církevní majetek SPC v Černé Hoře. Podgorica v reakci Vučičovu iniciativu odmítla jako nemístné vměšování do vnitřních záležitostí suverénního státu.

Zákon předpokládá, že církevní majetek v Černé Hoře, který vlastnil černohorský stát před rokem 1918, kdy se stal součástí pozdější Jugoslávie, připadne opět státu. Velká většina pravoslavných objektů v Černé Hoře je dnes ve vlastnictví vlivné SPC. Před schválením v parlamentu bude zákon poslán Benátské komisi, poradnímu orgánu Rady Evropy pro otázky ústavního práva, která zhodnotí jeho slučitelnost se základními lidskými právy.

"Bude to mít závažné následky pro naše vztahy," řekl Dačić srbské státní televizi RTS a černohorskou vládu opět vybídl, aby od plánu upustila. "Všem radím, nesahejte na svatyně. Ten, kdo sáhnul na svatyně, nikdy neskončil dobře," řekl Dačić.

"Toto je logický důsledek toho, co Černá Hora dělá v posledních letech, kdy se pokouší protisrbskými stanovisky budovat údajnou politickou, státní a mezinárodní identitu," dodal Dačić na adresu sousední země, která v roce 2006 opustila státní svazek se Srbskem a jejíž státní a národní svébytnost dodnes mnoho Srbů neuznává.

Například v pondělí prohlásil šéf Vučičovy kanceláře Nikola Selaković, že Černá hora je "klasický srbský stát". Názory zpochybňující nezávislost Černé Hory na Srbsku se běžně objevují i v srbských médiích.

V Černé Hoře působí kanonicky neuznaná Černohorská pravoslavná církev (CPC), která však disponuje skrovným majetkem a podporuje ji menší počet pravoslavných věřících než SPC. Černohorský prezident Milo Djukanović však před několika dny uvedl, že hodlá bojovat za opětovné uznání její samostatnosti (autokefalie), kterou CPC ztratila v roce 1918. Srbskou pravoslavnou církev při této příležitosti obvinil z prosazování "velkosrbských" cílů v Černé Hoře.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Černá Hora Srbsko Ivica Dačic Církev Náboženství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy