Počet uprchlíků ve světě je děsivý. Komisař OSN kritizuje přístup Evropy a USA

Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Oznámila to dnes Organizace spojených národů. Počet běženců se tak oproti předešlému roku zvýšil o dva miliony a je nejvyšší za téměř 70 let. Břemeno spojené s uprchlíky nenese bohatý západní svět, ale rozvojové státy, vyplývá z bilance OSN.

Polovina lidí, kteří museli opustit své domovy, jsou děti. Zpráva s názvem Global Trend, kterou vpracoval úřad pro uprchlíky, považuje číslo 70,8 milionu běženců za zdrženlivé, protože nezahrnuje všechny lidi bez domova.

Do údajů je započítáno 25,9 milionu uprchlíků, 41,3 milionu lidí vyhnaných z domovů do jiných částí svých zemí a 3,5 milionu žadatelů o azyl. Nezahrnuje ale například čtyři miliony Venezuelanů, kteří odešli do ciziny od roku 2015 a k pobytu nepotřebují víza ani žádat o azyl. Do konce roku by v takové situaci mohlo být až pět milionů lidí z Venezuely.

On the eve of #WorldRefugeeDay let us remember that behind this dramatic figure - more than 70 million women and men forced to flee - are real stories of loss and struggle, of courage and strength. Let us work together to give refugees and displaced people hope in the future. pic.twitter.com/JMQzL81xzk

— Filippo Grandi (@RefugeesChief) 19. června 2019

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi řekl, že nevyřeší-li se situace v této zemi politicky, bude exodus pokračovat. Venezuelané byli loni po Syřanech druhou největší uprchlickou skupinou. Míří většinou do Kolumbie, Peru a Ekvádoru.

"Když říkáte, že uprchlickou krizi má Evropa, Spojené státy nebo Austrálie - není to tak. Většina uprchlíků je v zemích sousedících s oblastí konfliktu, což bohužel znamená v chudých státech nebo v zemích se středně vysokými příjmy. Tam je krize a na to se musíme zaměřit," řekl Grandi.

Více než dvě třetiny uprchlíků pochází z pěti zemí - Sýrie, Afghánistánu, Jižního Súdánu, Barmy a Somálska.

Grandi řekl, že Spojené státy by měly vyslechnout Středoameričany, kteří prchají do USA před násilím a pronásledováním, ne oddělovat děti od rodičů. Snížení migrace v oblasti hranice USA s Mexikem je jeden ze slibů prezidenta Donalda Trumpa voličům.

Podle zprávy OSN nejvíce žádostí o azyl přijímají USA, loni jich bylo 254.300. Grandi řekl, že v USA čeká na vyřízení 800.000 žádostí. Na dotaz, zda Trumpova politika práci jeho úřadu komplikuje, komisař odpověděl: "To nejsou jenom Spojené státy, je to i Evropa a Austrálie. Hovořil jsem o krizi solidarity. Jde o rozpoznání uprchlíků a běženců jako lidí, kteří mají problém, ne jako těch, kdo prchají od problémů," řekl.

V Evropě se podle něj téma vysoce zpolitizovalo a některé vlády se hrozí závazku přijmout lidi zachráněné na moři při útěku z Libye a dalších oblastí. "Teď, kdy jsou volby do Evropského parlamentu za námi, vyzývám k zastavení volební agitace. Množství lidí, kteří přijíždějí do Evropy, je zvládnutelné," řekl Grandi.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci OSN Venezuela Donald Trump Mexiko

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

před 2 hodinami

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 5 hodinami

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 19 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy