Rusko si chce vynutit úctu k jeho památníkům sankcemi. Samo se přitom o ty české nestará

Ruské ministerstvo obrany sepsalo návrh zákona, který uvaluje sankce na cizince, kteří nemají náležitou úctu k ruským válečným památníkům. Pokud bude schválen Státní dumou, zákon připraví státní právní kroky v případech „znesvěcení“ válečných pomníků v zahraničí, uvádí server Moscow Times. Rusko je přitom samo terčem kritiky ohledně toho, jak se o stará o válečné památníky zahraničních států. Týká se to např. památníků věnovaných československým legionářům.

Ruský ministr obrany, Sergej Šojgu uvedl, že je zapotřebí „konkrétních akcí“ proti cizincům, které „padělají historii“ a „zapojují se do vandalismu“. „Lidé musí počítat s následky,“ řekl Šojgu, který nepohybuje, že Státní duma návrh zákona odsouhlasí.

Mezi navrhovanými sankcemi je odmítnutí vstupu do Ruska a konfiskace majetku jakož i právní pronásledování v zemi. Odpovědní nebudou jen lidé, kteří se dopouští činů považovaných za hanobení ruských válečných památek, ale i ti, kteří jsou k nim „slepí.“

Moscow Times upozorňuje, že ruské ozbrojené síly se v posledních letech stále více angažují ve vojensko-vlasteneckých činnostech, zvláště těch týkajících se válečných dějin.

V červenci 2018 bylo oficiálně zřízeno Vojensko-politické oddělení, které si klade za cíl tvořit vlastenecké videa, pracovat s médii a vydávat tiskové materiály posilující vlastenectví v rámci boje proti extremismu. Podle kritiků se jedná jednoduše o propagandistické oddělení.

Nová návrh zákona souzní s iniciativou Valentiny Matvijenkové, předsedkyně Rady federace, která požaduje uznání vítězství nad nacismem za druhé světové války za světové dědictví lidstva. Kromě toho doporučuje uznat památky vojákům, kteří bojovali proti nacismu, ve všech zemích jako Světový památník druhé světové války. 

Rusové dlouhodobě mají pocit, že Západ neprokazuje dostatečnou úctu jejich příspěvku k boji s nacismem. Poměrně ostře to nedávno formulovala při příležitosti oslav Dne D mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Marija Vladimirovna Zacharovová, podle které by Spojenecké vylodění v Normandii nemělo být přeceňováno.

„Zcela jistě to (však) nemůže být zveličováno. A speciálně ne v ten samý čas, kdy je odbýváno titánské úsilí Sovětského svazu, bez kterého by se vítězství jednoduše nikdy nestalo,“ uvedla mluvčí. „Jak poznamenávají historici, přistání v Normandii nemělo rozhodující vliv na výsledek druhé světové války a Velké vlastenecké války. To už bylo předurčeno jako výsledek vítězství Rudé armády, především ve Stalingradu (koncem roku 1942) a Kursku (v polovině roku 1943), “ dodala Zacharovová.

Během druhé světové války padlo na 26 miliónů Rusů. Takřka každý Rus v tzv. Velké vlastenecké válce ztratil nějakého svého příbuzného. Oslavy ukončení války, které připadají v Rusku na 9. května, proto bývají těmi vůbec největšími.

Ruské pokrytectví?

Zatímco Rusko prosazuje větší úctu jeho památkám v zahraničí, samo bývá kritizováno, že se nestará s dostatečnou péčí o ty, které patří zahraničním státům. Týká se o ČR, která dlouhodobě Rusku vytýká zanedbávání péče o památníky československých legií.

Server Aktuálně.cz poukazuje na případ pomníku 54 československým legionářům, kteří padli při osvobozování města Kurgan od komunistického teroru. Pomník postavili místní lidé jako výraz vděčnosti. V roce 1985 jej však místní úřady zničily a nechaly namísto něj vystavěn monstrózní památník „občanům města, kteří padli v boji s německými okupanty". O obnově památníků odmítlo současné vedení s českou delegací jednat, což bylo kritizováno i v samotném Rusku.

Mezi Českem a Ruskem existuje mezinárodní dohoda o vzájemné údržbě a obnově válečných hrobů - těch ruských v Česku a českých naopak v Rusku. Česká strana si však stěžuje, že zatímco ona svým závazkům dostává, ruská strana se k tomu příliš nemá. Pro srovnání, zatímco české ministerstvo obrany věnovalo v posledních deseti letech na opravu hrobů sovětských vojáků, kteří padli v druhé světové válce při osvobozování Československa, sto milionů korun, Rusko jen milion a půl. 

Česká frustrace došla tak daleko, že odpovědné orgány zvažují jednat stejně a přestat se o památníky starat. „Vše, co se nám v poslední době v Rusku podařilo, nebylo zásluhou oficiálních míst či Vojenských memoriálů (ruská organizace, která má na starosti údržbu válečných hrob – poznámka redakce), ale díky pochopení jednotlivých ruských měst. Ať už například Jekatěrinburgu, Miassu či Bugulmy," sdělil serveru Aktuálně.cz ředitel odboru pro veterány českého ministerstva obrany, Eduard Stehlík.

Na liknavost Vojenských memoriálů si stěžovali i Němci a Rakušané. Jejich jednání vadí i běžným Rusům, tvrdí Aktuálně.cz.

Související

NATO

Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO

Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.
Rubl, ilustrační foto

Rusko tají vážné problémy. Tamní ekonomika přestává válku zvládat

Ruský rubl se ve středu propadl na svou nejnižší úroveň za poslední více než dva roky. Tento pád je důsledkem kombinace klesajících cen ropy, nových sankcí proti ruským podnikům a rostoucích vládních výdajů na válečné úsilí. Ruská ekonomika, zatížená válkou na Ukrajině, čelí stále většímu tlaku, což se odráží na směnném kurzu a inflaci v zemi, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Rusko Československé legie v Rusku II. světová válka Česká republika

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 42 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Olafem Scholzem

Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva

Německý kancléř Olaf Scholz překvapivě navštívil Kyjev jen několik týdnů před hlasováním o nedůvěře v německém parlamentu, které podle očekávání nezíská podporu. Tento krok přichází v době eskalace ruských útoků na Ukrajinu a současné politické krize, která ohrožuje Scholzovo setrvání v čele vlády před plánovanými volbami v únoru příštího roku.

před 1 hodinou

NATO

Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO

Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.

před 1 hodinou

Anglický zpěvák Elton John

Elton John: Nemůžu sledovat ani svůj vlastní muzikál, přišel jsem o zrak

Legendární britský zpěvák Elton John, známý nejen svými ikonickými hity, ale také angažovaností v charitativních aktivitách, přiznal, že kvůli problémům se zrakem nemůže vidět svůj nový muzikál The Devil Wears Prada, který měl premiéru v londýnském West Endu. Sedmasedmdesátiletý umělec přiznal, že ztráta zraku na jednom oku a výrazné zhoršení vidění na druhém mu znemožnily naplno si užít výsledek své práce.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Max Verstappen Prohlédněte si galerii

Verstappen vítězí v bláznivém Kataru: Boj o titul konstruktérů pokračuje do Abu Dhabi

Max Verstappen, čerstvý šampion letošní sezóny, se vrátil ve skvělé formě a dominoval nočnímu závodu v Kataru, který byl plný zvratů. Na druhém místě skončil Charles Leclerc z Ferrari a třetí příčku obsadil Oscar Piastri z McLarenu. Boj o titul v Poháru konstruktérů mezi McLarenem a Ferrari se nyní přesouvá do rozhodujícího závodu v Abu Dhabi.

včera

Donald Trump

Inspirace, úspěch nebo nutnost? Trumpovo vítězství některé politiky vyděsilo, jiní začali přiznávat nadšení

Nedávné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vyvolalo nadšení mezi evropskými populistickými a krajně pravicovými lídry. Trumpovo vítězství, prezentované jako triumf proti „wokeismu“ a progresivním hodnotám, rezonuje s agendou mnoha evropských populistů. Zatímco někteří tuto událost oslavují jako nový impulz pro své národní agendy, jiní vyjadřují opatrnost a obavy z praktických důsledků Trumpovy politiky pro Evropu.

včera

včera

včera

včera

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

včera

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

včera

Bašár Asad

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

včera

včera

včera

včera

Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?

Konflikt v Sýrii se znovu rozhořel kvůli nové ofenzivě, kterou zahájila koalice rebelů známá jako "Vojenské operační velení". Ta uskutečnila překvapivý útok a podařilo se jí získat kontrolu nad částmi Aleppa, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy