Ruské ministerstvo obrany sepsalo návrh zákona, který uvaluje sankce na cizince, kteří nemají náležitou úctu k ruským válečným památníkům. Pokud bude schválen Státní dumou, zákon připraví státní právní kroky v případech „znesvěcení“ válečných pomníků v zahraničí, uvádí server Moscow Times. Rusko je přitom samo terčem kritiky ohledně toho, jak se o stará o válečné památníky zahraničních států. Týká se to např. památníků věnovaných československým legionářům.
Ruský ministr obrany, Sergej Šojgu uvedl, že je zapotřebí „konkrétních akcí“ proti cizincům, které „padělají historii“ a „zapojují se do vandalismu“. „Lidé musí počítat s následky,“ řekl Šojgu, který nepohybuje, že Státní duma návrh zákona odsouhlasí.
Mezi navrhovanými sankcemi je odmítnutí vstupu do Ruska a konfiskace majetku jakož i právní pronásledování v zemi. Odpovědní nebudou jen lidé, kteří se dopouští činů považovaných za hanobení ruských válečných památek, ale i ti, kteří jsou k nim „slepí.“
Moscow Times upozorňuje, že ruské ozbrojené síly se v posledních letech stále více angažují ve vojensko-vlasteneckých činnostech, zvláště těch týkajících se válečných dějin.
V červenci 2018 bylo oficiálně zřízeno Vojensko-politické oddělení, které si klade za cíl tvořit vlastenecké videa, pracovat s médii a vydávat tiskové materiály posilující vlastenectví v rámci boje proti extremismu. Podle kritiků se jedná jednoduše o propagandistické oddělení.
Nová návrh zákona souzní s iniciativou Valentiny Matvijenkové, předsedkyně Rady federace, která požaduje uznání vítězství nad nacismem za druhé světové války za světové dědictví lidstva. Kromě toho doporučuje uznat památky vojákům, kteří bojovali proti nacismu, ve všech zemích jako Světový památník druhé světové války.
Rusové dlouhodobě mají pocit, že Západ neprokazuje dostatečnou úctu jejich příspěvku k boji s nacismem. Poměrně ostře to nedávno formulovala při příležitosti oslav Dne D mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Marija Vladimirovna Zacharovová, podle které by Spojenecké vylodění v Normandii nemělo být přeceňováno.
„Zcela jistě to (však) nemůže být zveličováno. A speciálně ne v ten samý čas, kdy je odbýváno titánské úsilí Sovětského svazu, bez kterého by se vítězství jednoduše nikdy nestalo,“ uvedla mluvčí. „Jak poznamenávají historici, přistání v Normandii nemělo rozhodující vliv na výsledek druhé světové války a Velké vlastenecké války. To už bylo předurčeno jako výsledek vítězství Rudé armády, především ve Stalingradu (koncem roku 1942) a Kursku (v polovině roku 1943), “ dodala Zacharovová.
Během druhé světové války padlo na 26 miliónů Rusů. Takřka každý Rus v tzv. Velké vlastenecké válce ztratil nějakého svého příbuzného. Oslavy ukončení války, které připadají v Rusku na 9. května, proto bývají těmi vůbec největšími.
Ruské pokrytectví?
Zatímco Rusko prosazuje větší úctu jeho památkám v zahraničí, samo bývá kritizováno, že se nestará s dostatečnou péčí o ty, které patří zahraničním státům. Týká se o ČR, která dlouhodobě Rusku vytýká zanedbávání péče o památníky československých legií.
Server Aktuálně.cz poukazuje na případ pomníku 54 československým legionářům, kteří padli při osvobozování města Kurgan od komunistického teroru. Pomník postavili místní lidé jako výraz vděčnosti. V roce 1985 jej však místní úřady zničily a nechaly namísto něj vystavěn monstrózní památník „občanům města, kteří padli v boji s německými okupanty". O obnově památníků odmítlo současné vedení s českou delegací jednat, což bylo kritizováno i v samotném Rusku.
Mezi Českem a Ruskem existuje mezinárodní dohoda o vzájemné údržbě a obnově válečných hrobů - těch ruských v Česku a českých naopak v Rusku. Česká strana si však stěžuje, že zatímco ona svým závazkům dostává, ruská strana se k tomu příliš nemá. Pro srovnání, zatímco české ministerstvo obrany věnovalo v posledních deseti letech na opravu hrobů sovětských vojáků, kteří padli v druhé světové válce při osvobozování Československa, sto milionů korun, Rusko jen milion a půl.
Česká frustrace došla tak daleko, že odpovědné orgány zvažují jednat stejně a přestat se o památníky starat. „Vše, co se nám v poslední době v Rusku podařilo, nebylo zásluhou oficiálních míst či Vojenských memoriálů (ruská organizace, která má na starosti údržbu válečných hrob – poznámka redakce), ale díky pochopení jednotlivých ruských měst. Ať už například Jekatěrinburgu, Miassu či Bugulmy," sdělil serveru Aktuálně.cz ředitel odboru pro veterány českého ministerstva obrany, Eduard Stehlík.
Na liknavost Vojenských memoriálů si stěžovali i Němci a Rakušané. Jejich jednání vadí i běžným Rusům, tvrdí Aktuálně.cz.
Související
Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO
Rusko tají vážné problémy. Tamní ekonomika přestává válku zvládat
Rusko , Československé legie v Rusku , II. světová válka , Česká republika
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Biden k milosti pro Huntera: Jsem otec, snad to Amerika pochopí. Zvrácenost, reaguje Trump
před 42 minutami
Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva
před 1 hodinou
Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO
před 1 hodinou
Elton John: Nemůžu sledovat ani svůj vlastní muzikál, přišel jsem o zrak
před 1 hodinou
Aktuální počasí: V části Česka hrozí ledovka, varují meteorologové
před 1 hodinou
Historické přelíčení začalo. Mezinárodní soudní dvůr rozhoduje o extrémním počasí
před 2 hodinami
Prezident Joe Biden omilostnil svého syna Huntera
před 3 hodinami
Počasí bude příští víkend překvapivě teplé
včera
Verstappen vítězí v bláznivém Kataru: Boj o titul konstruktérů pokračuje do Abu Dhabi
včera
Inspirace, úspěch nebo nutnost? Trumpovo vítězství některé politiky vyděsilo, jiní začali přiznávat nadšení
včera
Parlamentní volby v Rumunsku: Sociální demokraté na prvním místě, krajní pravice posiluje
včera
Bývalý šéf Tesca se vrhnul na záchranu planety. V Africe vytváří megalomanský projekt
včera
Nervozita narůstá. Veřejnost i úřady čekají, co Trump udělá 6. ledna
včera
"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X
včera
Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí
včera
Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií
včera
Diplomatická hra začíná. Trump staví Zelenského do nelehké pozice
včera
Svět na prahu obchodní války. Státy chtějí kvůli Trumpovi jednu měnu, USA hrozí Putinovi stoprocentními cly
včera
Situace v rebely obsazeném Aleppu se zhoršuje. Ruské bombardování neustává, počty mrtvých rostou
včera
Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?
Konflikt v Sýrii se znovu rozhořel kvůli nové ofenzivě, kterou zahájila koalice rebelů známá jako "Vojenské operační velení". Ta uskutečnila překvapivý útok a podařilo se jí získat kontrolu nad částmi Aleppa, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák