Československé legie v Rusku

Československé legie v Rusku

Češi rozdrtili Rudou armádu: Bitva u Lipjag vyvolala mezi bolševiky paniku

V letech 1918-22 bylo Rusko v občanské válce, v níž českoslovenští legionáři podporovali tamní odboj proti bolševikům. I když na to mnozí zapomínáme, Čechoslováci, když na to přišlo, nebyli nikdy žádná ořezávátka, a vždy uměli projevit smysl pro boj. Jako typický příklad lze uvést Penzenskou skupinu poručíka Čečka. Informoval o tom vojenský historik Pavel Jaroslav Kuthan.
Památník rudoarmějců v Praze na Olšanských hřbitovech. Připomnělo si zde konec války zhruba 300 stoupenců komunistů.

Rusko si chce vynutit úctu k jeho památníkům sankcemi. Samo se přitom o ty české nestará

Ruské ministerstvo obrany sepsalo návrh zákona, který uvaluje sankce na cizince, kteří nemají náležitou úctu k ruským válečným památníkům. Pokud bude schválen Státní dumou, zákon připraví státní právní kroky v případech „znesvěcení“ válečných pomníků v zahraničí, uvádí server Moscow Times. Rusko je přitom samo terčem kritiky ohledně toho, jak se o stará o válečné památníky zahraničních států. Týká se to např. památníků věnovaných československým legionářům.
I. světová válka

Jediný vojenský střet Ruska a USA má české pozadí. Rusové jej Američanům dodnes neodpustili

Ačkoliv nedůvěra Ruska vůči USA je dávána za vinu studené válce, ve skutečnosti má starší kořeny. Ruský strach z americké invaze vychází z málo známé epizody ke konci první světové války, kdy se americké expediční oddíly, vyslané pomoci československým legiím a kvůli získání vojenského materiálu států Dohody, dostaly do konfliktu s Rudou armádou. Stalo se tak navzdory plánovým intencím americké mise, Rusové si to však dodnes připomínají jako důkaz věrolomnosti Američanů.
Legiovlak, ilustrační foto

Čechoslovakismus: Doktrína, která měla odsunout Němce na vedlejší kolej?

Masarykovy motivy pro prosazení ideje československého národa byly čistě pragmatické, na území Českých zemí se nacházelo příliš mnoho Němců, a proto se Češi měli spojit se Slováky. To by vyřešilo české problémy s početnou německou menšinu a zároveň vymanilo Slováky z područí Maďarů. Přestože idea čechoslovakismu umožnila vznik unikátního státního útvaru, nakonec notně přispěla i k jeho zániku
Chrabří legionáři v dobových uniformách

V Rusku se koná pouť na počest československých legionářů

V Rusku se v těchto dnech koná pouť na počest československých legionářů. Její účastníci v tatarské Bugulmě odhalili nový pomník věnovaný legionářům a květiny a věnce položili u řady hrobů padlých legionářů. Československá obec legionářská to uvedla na facebooku. Delegace také jednala s ruskými úřady o pomnících, které jsou již připravené, ale místní samosprávy je dosud nepovolily, řekl ČTK mluvčí ČsOL Miloš Borovička.
Příslušníci 7 roty ve Zborovských zákopech

Bitva u Zborova před 100 lety pomohla vzniku samostatného Československa

Praha - Zapálením svíčky dnes lidé mohou uctít československé vojáky padlé na obou stranách bojů v bitvě u Zborova. Její sté výročí si dnes legionáři připomenou také na ukrajinském bojišti. Do zrekonstruované mohyly zde uloží pamětní schránku s prstí z Bílé hory, poselstvím politiků a seznamem padlých.
Československé legie v Rusku

Před 100 lety začala první světová válka

Vídeň/Praha - Jako první válečný konflikt v dějinách zasáhla první světová válka téměř celý svět a zahynulo v ní zhruba deset milionů vojáků a 8,5 milionu civilistů. Vypukla před 100 lety, 28. července 1914, kdy Rakousko-Uhersko, podporované Německem, vyhlásilo válku Srbsku. Záminkou se stal atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v bosenském Sarajevu, ale politické napětí v Evropě sílilo již dlouho před ním.

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 32 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy