Z rybníka vytáhli Stalina, impozantní socha záhy rozhádala uralské město

Kusa je historicky bezvýznamné ruské město na Urale. Ale když se na dně vypuštěného městského rybníku našla socha Josifa Stalina, propukla debata o dědictví diktátora, která otevřela staré rány a město s asi 18.000 obyvateli rozdělila, napsala agentura AFP.

Impozantní sochy sovětského vůdce si lidé všimli při poklesu hladiny během loňského čištění rybníka. Nikdo už přesně neví, jak se betonová socha pod hladinou ocitla.

Komunistický aktivista Stanislav Stafejev se o nálezu dozvěděl ze snímků na internetu a za pomoci dalších aktivistů z vlasteneckého spolku sochu dopravil k sobě domů k renovaci. Podle něj by opětovná instalace pomníku "zlepšila porozumění a poznání tohoto období dějin". Připouští ovšem, že naráží na "obrovský tlak" místních úřadů, kteří mají se Stalinem jiné plány.

Šéf městské rady Jurij Lysjakov by chtěl, aby socha skončila v muzeu, kde by nechyběly informace o Stalinovi, o nálezu sochy a o její opravě. Každopádně, jak dodává, extrémní změny počasí, které v Kuse sahají od čtyřicetistupňových mrazů v zimě po čtyřicetistupňová vedra v létě, by betonovou sochu poškodily.

Ve městě zuří debata mezi příznivci umístění Stalina do muzea a těmi, kdo by si přáli diktátorův památník na veřejném prostranství.

Devětašedesátiletá Marija Taryninová se narodila jen tři roky před diktátorovou smrtí v roce 1953. Vzpomínka na Stalina je však pro ni náramně živá: "Může to souviset s mým mládím, když Stalin a Lenin byli vůdci (...), jsem pro obnovu (památníku)."

Jiní si pamatují, že během stalinských čistek přišly miliony sovětských lidí o život. "Udělal hodně pro zemi, pro Sovětský svaz, ale existuje více než dost důkazů, že škodil svým spoluobčanům," říká 39letá Irina Aksionová.

Stejně jako většina ruských měst se i Kusa stále chlubí Leninovým pomníkem. Stalinovy sochy byly odstraněny po odhalení diktátorových zločinů jeho nástupcem Nikitou Chruščovem v roce 1956.

Debata, která město pohltila, odráží dvojznačný přístup ruské společnosti k Stalinovi a zapomnění části veřejnosti na jeho období. Loňský průzkum ukázal, že polovina Rusů ve věku od 18 do 24 let nikdy neslyšela o Stalinových zločinech. V dalším průzkumu, zveřejněném v letošním roce, 70 procent Rusů tvrdilo, že diktátorovu historickou roli schvalují.

Související

Více souvisejících

Josif Stalin Rusko Sochy

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 7 hodinami

NATO vyslyšelo Zelenského. O protivzdušné obraně bude jednat s Ukrajinou už zítra

Zasedání Rady NATO – Ukrajina, o které požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se uskuteční v pátek. Zelenskyj by měl jednat s ministry obrany členských zemí Aliance, oznámil její generální tajemník Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy