Němečtí lékaři zažili zajímavý porod: Po 15 letech se opět narodila siamská dvojčata

V Německu se po 15 letech narodila siamská dvojčata. Srostlí sourozenci přišli na svět ve čtvrtek v berlínské nemocnici. Porod císařským řezem proběhl bez komplikací. S odvoláním na lékaře o tom dnes bez bližších podrobností informovala agentura DPA.

"Z důvodu povinnosti lékařské mlčenlivosti a ochrany soukromí nesdělujeme prozatím žádné další informace," uvedla klinika Charité.

Lékaři popisují siamská dvojčata jako chybný vývoj některých dvojčat, kteří jsou srostlí částí svého těla. Stane se tak ve velmi raném vývojovém stadiu v děloze matky. Některá jsou spojená pouze povrchově, jiná mají společné i orgány nebo končetiny. Lékaři se je často snaží chirurgicky oddělit. Není zřejmé, na jakém místě jsou srostlá právě narozená berlínská dvojčata.

V Německu proběhla poslední operace na oddělení dvojčat v září 2015 v Kolíně nad Rýnem. Tým 20 lékařů a dalšího personálu tehdy úspěšně operoval rok a půl staré sourozence z Gruzie, kteří měli společná játra. Loni v listopadu se v Austrálii podrobila operaci dvojčata z Bhútánu. Také ona sdílela játra a i v tomto případě dopadl zákrok úspěšně.

Zatím poslední v Německu narozená siamská dvojčata přišla na svět v roce 2003. Operaci ve Spojených státech, kterou vedl uznávaný neurochirurg a nynější ministr v kabinetu prezidenta Donalda Trumpa Ben Carson, přežilo jenom jedno z nich.

Siamská dvojčata jsou extrémně vzácným jevem. Odhaduje se, že na svět přijdou při jednom ze 70.000 až 200.000 porodů. Tímto termínem byli jako první pojmenováni bratři Chang a Eng Bunkerovi, kteří se narodili v roce 1811 v Siamu (dnešním Thajsku). Byli srostlí od hrudi až k pupku, vystupovali v cirkusu a dožili se 62 let.

Související

Lékaři ve Vatikánu rozdělili siamská dvojčata srostlá lebkami

Lékaři ve Vatikánu rozdělili siamská dvojčata, byla srostlá lebkami

Lékaři ve vatikánské dětské nemocnici Bambino Gesù úspěšně rozdělili dvouletá siamská dvojčata, která byla srostlá zadní částí lebky. O operaci, která se uskutečnila už začátkem června, informovala nemocnice teprve v úterý, uvedla agentura ANSA. Holčičky ze Středoafrické republiky finální osmnáctihodinovou operaci v pořádku přestály a daří se jim dobře.
Lékaři

Unikátní operace: Lékaři oddělili siamská dvojčata, měla společnou část mozku

Siamská dvojčata srostlá hlavou se dnes v bangladéšské Dháce zotavují po 30hodinové operaci, při níž je v rámci humanitárního projektu oddělil tým maďarských lékařů. Tříleté holčičky Rabija a Rukaja byly spojené hlavami a společnou měly i část mozku. Po poslední fázi operace je jejich stav stabilní, informovala agentura AFP s odvoláním na lékaře.

Více souvisejících

Siamská dvojčata lékaři Německo děti

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy