Průlom v Bosně: Vznikne nová vláda, politici se skoro rok hádali kvůli NATO

Lídři hlavních stran v Bosně a Hercegovině se po deseti měsících od parlamentních voleb dohodli na vytvoření ústřední vlády. Průlomovou dohodu pomáhala zprostředkovat Evropské unie, uvedl server Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Hlavní spor se vedl ohledně přístupu k NATO.

Předsedové tří nejsilnějších bosenských politických stran zastupujících Bosňáky, Srby a Chorvaty v pondělí za přítomnosti šéfa delegace EU v Bosně Larse Wigemarka podepsali předběžnou dohodu o vytvoření rady ministrů. Ta je ústřední vládou v jinak silně decentralizovaném státoprávním uspořádání Bosny a její vytvoření i běžné fungování pravidelně blokují spory mezi třemi hlavními národy této balkánské země.

Mluvčí unijní diplomacie Maja Kocijančičová v prohlášení dosažení dohody ocenila a uvedla, že vytvoření ústřední vlády je nanejvýš důležité pro pokrok v integraci země do EU. Neschopnost bosenských politiků vytvořit vládu byla jedním z důvodů, proč Evropská komise odmítla přiznat Bosně status kandidátské země.

Předseda srbského Svazu nezávislých sociálních demokratů (SNSD) a současně člen kolektivního prezidia státu Milorad Dodik uvedl, že strany dosáhly konsensu ohledně přístupu k NATO. Dohoda uvádí, že Bosna sice bude pokračovat v integraci do aliance, vláda ale nebude v této věci činit žádná konečná rozhodnutí.

Bosenskosrbská politická reprezentace členství v NATO dlouhodobě odmítá a v rámci Republiky srbské, jedné ze dvou entit státu Bosna a Hercegovina, naopak udržuje těsné vztahy s Ruskem. Integraci do NATO naopak silně podporují bosenští Chorvaté i Bosňáci.

Podle slov Dodika dohoda dále přepokládá, že předsedou rady ministrů se stane Srb Zoran Tegeltija. Strana každého ze tří konstitutivních národů Bosny bude mít v kabinetu tři křesla a jeden ministr bude z řad zbylých národností. Bosňácká Strana demokratické akce (SDA) získá ministerstva zahraničí, bezpečnosti a obrany, zatímco Chorvatské demokratické společenství (HDZ BiH) mimo jiné ministerstvo financí.

Související

Antony Blinken

Blinken pohrozil sankcemi proti těm, kdo podrývají mírovou dohodu o Bosně

Spojené státy, které pomohly dojednat Daytonskou dohodu z roku 1995 o ukončení konfliktu v Bosně a Hercegovině, varují, že mohou uvalit sankce proti těm, kdo tuto smlouvu podrývají nebo se snaží destabilizovat centrální instituce státu. V úterý to podle agentury Reuters řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Více souvisejících

bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy