Rusko děsí svět. Odpojeny další stanice měřící radiaci, úřady nakupují plynové masky

Již čtyři stanice měřící radiaci v Rusku přestaly předávat údaje do vídeňského sídla mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO). Uvedla to podle agentury Interfax sama CTBTO, podle které se stanice odpojily po nepovedeném testu ruské rakety s radioizotopovým zdrojem energie na střelnici u severuského města Severodvinsk.

Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že předávání údajů není povinné, ale představuje "přísně dobrovolnou záležitost", a Kreml ujistil, že není důvod ke znepokojení. Úřady na severu Ruska nicméně podle Interfaxu kupují nové plynové masky pro civilisty.

RN stations RUP 56 (Peleduy) and RUP 57 (Bilibino) have resumed operations in #Russia?? & are currently backfilling data to the PTS. Excellent cooperation & support from our Russian station operators under «The Provisional Operation Status of the #IIMS»

— Lassina Zerbo (@SinaZerbo) August 20, 2019

"CTBTO se v souladu s platnými pravidly spojil při první příležitosti s operátory stanic. Uvedli, že mají problémy se spojením a se sítí. Čekáme oznámení, kdy práce stanic či systému spojení bude obnovena v plném rozsahu," uvedl mluvčí organizace.

Dva dny po raketovém testu u Severodvinska, po kterém 8. srpna podle úřadů krátkodobě stoupla radiace šestnáctinásobně, přestaly údaje předávat stanice v Dubně a Kirovu. Za další tři dny následovaly stanice na Čukotce a na Altaji. Do ruské části monitorujícího systému CTBTO spadá 36 objektů. Ministerstvo obrany, které je za tento systém zodpovědné, Interfaxu na dotaz ohledně výpadku čtyř stanic neodpovědělo.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí ujistil, že zvýšení radiace nehrozí, přesto však úřady podnikají všechny kroky, aby vyloučily jakékoliv ohrožení zdraví lidí.

Ruské ministerstvo obrany 8. srpna oznámilo, že při nehodě na střelnici u Severodvinska zahynuli lidé. O den později státní agentura Rosatom oznámila, že při výbuchu rakety na námořní plošině přišli o život její pracovníci. Podle Interfaxu zahynuli dva pracovníci ministerstva obrany a pět pracovníků Rosatomu. Tři vojáci a tři specialisté Rosatomu byli zraněni.

Ruské úřady nepodaly žádné oficiální vysvětlení, proč výbuch způsobil zvýšení radiace. Zatímco ministerstvo obrany žádné podrobnosti nesdělilo, na sociálních sítích se objevily zprávy o zraněných, údajně hospitalizovaných až v Moskvě kvůli ozáření. V zóně výbuchu údajně pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu.

Související

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda radioaktivita Jaderné zbraně Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy