Rekordní oteplování v Arktidě zvedne hladiny světových moří

Oslo - Rekordní oteplení v Arktidě za posledních šest let podle vědců svědčí o tom, že se hladiny světových moří do roku 2100 zvýší až o 1,6 metru. Informuje o tom v úterý agentura AFP.

"Povrchová teplota vzduchu v Arktidě od roku 2005 vzrostla více než během jakéhokoliv pětiletého období od začátku měření v roce 1880," uvádí se ve studii vědců z nevládní organizace sledující změny v přírodním prostředí Arktidy AMAP."V budoucnu očekáváme, že hladina moře vzroste do roku 2100 o 0,9 až 1,6 metru a úbytek ledu z arktických ledovců, ledovcových příkrovů a z ledovcového povrchu Grónska bude velmi silně ovlivněn tímto faktorem," napsali autoři studie.Tání polárních oblastí může mít katastrofické důsledky na nízko položené pobřežní regiony.Teploty v Arktidě rostou dvakrát rychleji než ve zbytku světa. "V budoucnosti by měly průměrné podzimní a zimní teploty v Arktidě ještě výrazně vzrůst," dodávají vědci. Do roku 2080 by tyto teploty podle nich mohly vzrůst o tři až sedm stupňů Celsia."Během následujících 30 až 40 let bude Severní ledový oceán pravděpodobně bez ledové pokrývky během léta," stojí dále ve studii.Plné znění vědecké práce bude zveřejněno na nadcházející schůzce členských zemí Arktické rady. Zástupci Spojených států, Kanady, Ruska, Norska, Dánska, Švédska, Finska a Islandu se sejdou 12. května v hlavním grónském městě Nuuk.Organizaci AMAP založili členové Arktické rady v roce 1991.

Související

Více souvisejících

arktida norsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy