Kapitán Concordie: Palubu jsem opustil poslední! Cestující: Utekl dříve než my!

Řím - Kapitán italské výletní lodi Costa Concordia, která v pátek ztroskotala u toskánského pobřeží, trvá na tom, že palubu opustil jako poslední. Prokuratura ho přitom vyšetřuje pro podezření z několikanásobného zabití, zavinění nehody a předčasného opuštění plavidla, informuje televize Sky News.

Kapitán Francesco Schettino, který je označován zatím jako hlavní viník nehody, se proti tvrzení prokuratury ohradil. "To my jsme loď opustili poslední," řekl novinářům a zopakoval, že loď s více než čtyřmi tisícovkami lidí na palubě se plavila podle turistického navigačního systému a skály, na které najela, nebyly zaneseny v mapách.Schettina a prvního důstojníka Cira Ambrosia v sobotu po výslechu zadržela policie. Vyšetřovatelé je viní z toho, že luxusní loď opustili v době, kdy byly životy cestujících ještě v ohrožení. Neřídili se tak prý podle pravidla, podle kterého kapitán a důstojníci při evakuaci opouštějí plavidlo až poslední.Skutečnost, že Schettino na palubě nezůstal, podpořilo ve výpovědích několik pasažérů. Ophélie Gondelleová a David du Pays z francouzského Marseille prý spatřili kapitána v záchranném člunu oděného v dece ještě předtím, než byli z lodi evakuováni všichni cestující.Schettinův právník Bruno Leporatti vzkázal, že kapitán díky svým zkušenostem a obratnosti předešel mnohem větší tragédii. "Můj klient chápe důvody, pro které byl zadržen. Jako jeho právní zástupce ale musím říct, že kapitánu lodě Costa Concordia díky jeho schopnostem vděčí za život stovky lidí," poznamenal.Kapitán, který opustí loď v nebezpečí, může podle italských zákonů skončit až na 12 let za mřížemi.Nehoda se stala v pátek večer nedaleko ostrova Giglio u jižního Toskánska. Costa Concordia za zatím blíže nevysvětlených okolností narazila levobokem na útes. Kapitán Schettino ještě dovedl loď k pobřeží ostrova, kde loď najela na mělčinu a převrátila se na pravý bok.Výletní loď byla na okružní plavbě po Středozemním moři. Vyplula ze Savony a absolvovala první zastávku v přístavu Civitavecchia poblíž Říma. Na další plánované destinace, mezi nimiž bylo například Palermo, Barcelona nebo Marseille, už nedošlo. Plavidlo narazilo na útes jen několik hodin poté, co vyplulo z Civitavecchie.Costa Concordia je 290 metrů dlouhá a 36 metrů široká loď o výtlaku 114 500 tun. Může plout rychlostí až 23 uzlů (43 kilometrů za hodinu). Uveze 3700 cestujících, o které se stará 1100 členů posádky. Má 1500 pokojů, pět restaurací, 13 barů a čtyři plavecké bazény.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie lodní havárie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy