"Neústupný" kapitán řídil Concordii "jako Ferrari", řekl důstojník

Řím - Kapitán Costa Concordie, která v pátek ztroskotala u toskánského pobřeží, řídil luxusní výletní loď "jako Ferrari". Řekl to jeden z důstojníků na palubě, kterého ve středu cituje deník The Daily Telegraph.

"Kdybych měl učinit nějaké srovnání, tak jsme měli dojem, že s lodí manévruje, jako by na silnici řídil autobus jako Ferrari," řekl listu La Repubblica důstojník Martino Pellegrino. Kapitán Francesco Schettino byl podle něj při plavbách Středomořím "autoritářský" a často "neústupný".Mario Palombo, bývalý kapitán Concordie a Schettinův kolega řekl: "Byl jsem ohledně Schettina vždycky rezervovaný. Je pravda, že byl pode mnou ve velení druhý v pořadí, byl ale příliš nevázaný. Takový divoch. Víc než jednou jsem mu musel ukázat, kde je jeho místo."Schettino podle dosavadních zpráv před měsícem nařídil, aby loď vyplula z francouzského Marseille i přes silný vítr, který dosahoval rychlosti 60 uzlů, to je 111 kilometrů za hodinu. Musel přitom čelit odporu podřízených důstojníků.Jiní kolegové ale Schettina hájí. Důstojník Michele Miccio říká, že kapitán u přepravní společnosti Costa Cruises udělal "skvělou kariéru".Schettinova sestra Giulia tvrdí, že se její bratr stal obětí očerňovací kampaně. "Dokáže, že nemá žádnou odpovědnost za to, co se stalo," řekla.Loď o výtlaku 114 500 tun, která vezla 4 234 lidí, ztroskotala v pátek při plavbě u břehů jižního Toskánska. Téměř 300 metrů dlouhé plavidlo najelo na skalisko u ostrova Giglio a převrátilo se na bok.Při havárii patrně zahynuly desítky lidí. Záchranáři dosud potvrdili 11 mrtvých, 28 lidí je však pohřešováno. Naděje na jejich záchranu jsou pět dní po ztroskotání plavidla označovány za mizivé. Záchranáři navíc ve středu pozastavili pátrání, protože se vrak uvízlý na útesu znovu posunul.Nehodu podle italské prokuratury zavinil dvaapadesátiletý Schettino, který navigoval plavidlo příliš blízko pobřeží. On sám vinu za ztroskotání Concordie odmítá a tvrdí, že skalisko, na které loď narazila, nebylo zakresleno v námořních mapách.Vyšetřování ukazuje, že poté, co loď najela na skalisko a dírou v trupu začala nabírat vodu, kapitán plavidlo opustil, ačkoli měl řídit záchrannou operaci. Rejdařství Carnival, které loď vlastní a provozuje, označilo kapitánův postup za "neomluvitelnou chybu".Kapitánův obhájce po slyšení soudu sdělil, že jeho klient loď neopustil, ale vypadl do vody, když se nakláněla. Prý se na Concordii pokusil vylézt. To se mu však nepodařilo. Vlezl tedy do záchranného člunu.Schettino do úterní noci pobýval ve vazbě, teď je z rozhodnutí soudu v domácím vězení. Pokud bude uznán vinným, může dostat patnáctiletý trest vězení.Concordia je největší lodí historie, která se potopila. Překonala legendární Titanic, který byl 270 metrů dlouhý a směstnalo se na něj 3600 lidí. Potopil se před 100 lety, v dubnu 1912. Z 2 200 lidí na palubě jich zahynulo 1500.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie lodní havárie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy