Iveta Radičová - tygřice, která ještě zařve

Praha - Iveta Radičová, bystrá blondýna, které Němci říkali tatranská tygřice, skončila v roli slovenské premiérky, vystoupila ze strany a v březnových předčasných volbách do parlamentu nekandidovala. Avšak připouští návrat - například v nedávném rozhovoru pro slovenské Hospodářské noviny.

Jakkoli to vehementně popírá, svým odchodem si uvolnila ruce k bitvě o Grasalkovičův palác, sídlo slovenského prezidenta.

Řečeno fotbalovou terminologií: má nakročeno na double.

Naznačuje to ve středu zveřejněný průzkum agentury MVK. Agentura zjišťovala, který ze slovenských politiků má největší šance na vítězství ve volbách prezidenta.

Anketu vyhrála Radičová. Kdyby se hlasovalo nyní, dostala by třetinu hlasů.

Slováci budou volit prezidenta za necelé dva roky. Poté, co se stala prvním slovenskou premiérkou, by Radičová mohla být první prezidentkou v historii země. Proč ne, když si Slováci už zvykli na šéfku vlády.

Za její vládní kariérou udělal tečku spor o záchranný fond eurozóny. Fond, se kterým spojila hlasování o důvěře své vládě, slovenský parlament neschválil. Pětadesátiletou socioložku potopil koaliční partner - strana Svoboda a Solidarita (SaS) potažmo její vůdce Richard Sulík. Radičová nedokázala Sulíka a jeho novou stranu, obdobu českých véčkařů, krotit už od začátků svého premiérství.

Na Evropu přitom cenila zuby, ukazovala se jako rozhodná a silná politička Loni k nevoli dalších členů eurozóny vzkázala, ať si Řekové doma udělají pořádek a náklady na záchranu účtují svým institucím a svým politikům. Doma však působila nejistě, bezzubě. Koaliční partneři, nejen "Sulíkovci", ale i křesťanští demokraté a maďarsko-slovenské seskupení Híd-Most ji často nerespektovali.

Během debaty o záchranném fondu nepůsobila jako vůdkyně. Hlas se jí třásl. Vypadala rezignovaně. "I já se odporoučím," poznamenala zlomeným hlasem z řečniště k poslancům.

Radičová se představovala se jako liberálka. Jak jinak, když je členkou vedení liberální Slovenské demokratické a křesťanské unie. "Nejsilnější sociální politika je taková, kdy lidé vystačí s vlastním příjmem," říká.

Jako profesorka sociologie si však dokáže spočítat, co je sociálně únosné. Proto prosazovala politiku středu.

Dokázala se poučit z reforem, které prosazoval šéf SDKÚ a expremiér Mikuláš Dzurinda. Jejich vysoké tempo někteří sociálně slabší Slováci nevydrželi a umetli cestu k vládě Robertu Ficovi a jeho sociálnědemokratickému Směru.

"Nepředkládáme radikální reformy, předkládáme program, který realisticky reaguje na sociální situaci občanů," ujistila premiérka poslance, když hájila programové prohlášení vlády.

Přesto její vládě hrozili rebelií lékaři a bouřilo se i několik odborových centrál.

Slovákům se předváděla jako zásadová politička, která nemění své názory. Jsou však chvíle, kdy i tygřice ustoupí. Loni během prezidentské kampaně nacionalisté připomínali, že v roce 1991 podepsala petici proti rozdělení Československa. Z toho vyvozovali, že nemá morální nárok být slovenskou prezidentkou. Radičová na to reagovala vytáčkou, že "nebyla proti vzniku samostatného Slovenska", ale pouze "za referendum o zachování společného státu nebo jeho rozdělení".

Souboj o prezidentství s Ivanem Gašparovičem prohrála. Měsíc na to v parlamentu provedla neuvěřitelnou hloupost - hlasovala za stranickou kolegyni. Vzdala se poslaneckého křesla. Vypadalo to na konec kariéry.

Předloni se však Iveta Radičová dokázala vrátit.

Poté, co šéfa SDKÚ Mikuláše Dzurindu vyhnal z role volebního lídra skandál s financováním strany, postavila se na jeho místo a vedla partaj do voleb.

Také tehdy volby vyhrál Směr. Avšak jeho šéf Robert Fico nesehnal partnery do koalice. Radičová, která se s SDKÚ umístila na druhém místě, to dokázala a stala se premiérkou.

Nahlíženo z Česka je zajímavé, jak Radičová v politice získávala ostruhy - v roce 1992 na Slovensku zakládala pobočku ODS. Do ODS však nakonec nevstoupila.

VIZITKA IVETY RADIČOVÉ

Profese: socioložka

Funkce: slovenská premiérka (červenec 2010 - duben 2012), ministryně práce (říjen 2005 - červenec 2006), poslankyně Národní rady - slovenského parlamentu (červenec 2006 - duben 2009, červen 2010 - červenec 2010)

Politická příslušnost: VPN (1990 – 1992), SDKÚ (2006 – 2012)

Narození: 7. prosince 1956, Bratislava (Československo)

Rodné jméno: Iveta Karafiátová

Alma mater: Filozofická fakulta Univerzity Komenského

Rodinné poměry: rozvedená, dcera Eva

Vyznání: římská katolička

Související

Marian Kočner Rozhovor

Když nebudu mít svatý klid, ty nebudeš premiér. Na Slovensku je opět živo

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner si začátkem září 2015 nahrál rozhovor s podnikatelem Michalem Suchobou. Tématem jejich rozhovoru byl i tehdejší premiér Robert Fico. V nahrávce zaznělo od Kočnera, že mu nyní již bývalý slovenský premiér Fico slíbil "svatý klid" před vyšetřováním jeho kauz.

Více souvisejících

Iveta Radičová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy