Jugoslávie před 10 lety a první válka NATO

Praha - NATO se padesát let dokázalo vyhýbat válce – až do zhroucení železné opony. Poprvé do ní vstoupilo před deseti lety.

Krátce po půlnoci 24. března 1999 začaly americké křižníky ostřelovat Jugoslávii, poté vzlétly k náletu americké bombardéry.

Začala operace s kódovým označením Spojenecká síla – první bojová akce aliance proti cizímu státu.

V příštích dnech vzlétly k náletům kromě amerických strojů také stíhačky několika dalších spojeneckých zemí – Velké Británie, Turecka, Francie a Nizozemska. A poprvé od druhé světové války bombardovali rovněž piloti německé Luftwaffe.

Cílem operace bylo přimět jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby stáhl armádu z Kosova. To se NATO podařilo. Letecká kampaň skončila po 78 dnech. Výsledkem byl odchod Miloševičových jednotek z této srbské provincie a souhlas s rozmístěním mezinárodních jednotek v oblasti.

Vzdušné válce předcházely tvrdé boje, které v Kosovu sváděli srbští vojáci s Kosovskou osvobozeneckou armádou - gerilou usilující o samostatné Kosovo, ve kterém by vládli většinoví Albánci. Mnoho obyvatel Kosova, oblasti velké jako Středočeský kraj, během bojů uteklo ze svých domovů, jiní z nich byli vyhnáni.

Válku proti Miloševičově vedení prosadili Američané poté, co zkrachovala mezinárodní konference na francouzském zámku Rambouillet. Představitelé Jugoslávie na ní odmítli podepsat mírový plán pro Kosovo. Vadil jim hlavně návrh na rozmístění mezinárodních jednotek v provincii.

Nálety zastavila aliance 10. června poté, co Miloševič vzkázal, že se stažením srbských vojáků i s přítomností mezinárodních jednotek v Kosovu souhlasí.

Poté zůstalo Kosovo součástí Srbska už jen papírově. Jeho území se stalo mezinárodním protektorátem

Loni v únoru kosovský parlament vyhlásil nezávislost na Srbsku. Zatím ji uznalo 56 států včetně Česka.

"Když se ohlédnu zpátky, myslím, že někdy je nezbytné použít sílu a v Kosovu jsme nakonec dosáhli dobrý výsledek," hodnotí nálety deset let poté tehdejší americký vyjednávač pro bývalou Jugoslávii Richard Holbrooke.

Základní údaje o operaci Spojenecká síla:

• Během náletů zahynulo 462 jugoslávských vojáků a 114 policistů. Human Rights Watch, skupina na ochranu lidských práv, uvádí, že nálety připravily o život 489 až 528 civilistů.

• Na straně spojenců zahynuli dva američtí vojáci v havarovaném vrtulníku Apache.

• Američané a jejich spojenci rozbombardovali několik vládních budov, zničili desítky jugoslávských stíhaček Mig, které ani nestačily vzlétnout, a mnoho obrněných vozidel armády a policie. Jejich nálety poničily silnice, mosty, železnice, elektrárny, továrny a telekomunikační zařízení.

• NATO se chlubilo vyspělou technikou, která umožňuje chirurgicky přesné zásahy. Během letecké kapaně však alianční letouny a rakety odpalované z lodí neplánovaně zasáhly také osobní vlak plný pasažérů, autobus s uprchlíky a budovu čínského velvyslanectví.

• Výše škod na jugoslávské ekonomice dosáhla v tehdejších částkách 30 miliard dolarů.

• Srbové sestřelili „neviditelný“ letoun Nighthawk, pýchu Američanů, stíhačku Falcon a tři desítky nepilotovaných průzkumných letadel.

Související

Slobodan Miloševič

ROZHOVOR: 20 let od soudu s Miloševićem. Hrál vabank, jeho kalkulace byly často chybné, říká historik Vojtěchovský

Před dvaceti lety začal v Haagu proces se Slobodanem Miloševićem obviněným z podílu na krutostech během válek při rozpadu Jugoslávie. Někdejší jugoslávský prezident se verdiktu nedočkal, zemřel před jeho vynesením, což bylo pro soudní tribunál velmi nepříjemné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz balkanista Ondřej Vojtěchovský. Ředitel Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a historik z Ústavu pro studium totalitních režimů považuje Miloševićovu éru za katastrofu, dodává však, že v mnoha klíčových rozhodnutích se tento autoritářský politik musel ohlížet i na ostatní aktéry a okolnosti.
Přeživší letuška Vesna Vulovičová se v roce 2002 přijela podívat na místo tragické letecké nehody. Komentář

Před 50 lety explodovalo jugoslávské letadlo u Srbské Kamenice. Teroristický útok a pád přežila letuška Vulovičová

Do ticha se minutu po šestnácté hodině ozvala ohlušující, ničivá exploze. Nad krajinou se začalo stmívat, teplota byla kolem nuly a z mraků začaly vypadávat předměty a bohužel i lidská těla. Před 50 lety došlo k tragickému neštěstí letu JAT číslo 367 poblíž Srbské Kamenici u Děčína, 26. ledna 1972 havarovalo u této severočeské obce letadlo jugoslávských aerolinií na pravidelné lince Stockholm-Kodaň-Zábřeh-Bělehrad. Jedinou přeživší se stala letuška Vesna Vulovičová, která se tímto zázrakem stala velmi populární. Konspirace o sestřelení letadla se dodnes objevují na nejrůznějších diskuzních fórech, avšak experti se přiklánějí k teroristickému útoku, jehož atentátníka se nejspíše nikdy nepodaří vypátrat. Stín podezření padl na protivzdušnou obranu někdejší Československé lidové armády či na chorvatskou separatistickou organizaci Ustaša.

Více souvisejících

jugoslávie NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy