Jugoslávie před 10 lety a první válka NATO

Praha - NATO se padesát let dokázalo vyhýbat válce – až do zhroucení železné opony. Poprvé do ní vstoupilo před deseti lety.

Krátce po půlnoci 24. března 1999 začaly americké křižníky ostřelovat Jugoslávii, poté vzlétly k náletu americké bombardéry.

Začala operace s kódovým označením Spojenecká síla – první bojová akce aliance proti cizímu státu.

V příštích dnech vzlétly k náletům kromě amerických strojů také stíhačky několika dalších spojeneckých zemí – Velké Británie, Turecka, Francie a Nizozemska. A poprvé od druhé světové války bombardovali rovněž piloti německé Luftwaffe.

Cílem operace bylo přimět jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby stáhl armádu z Kosova. To se NATO podařilo. Letecká kampaň skončila po 78 dnech. Výsledkem byl odchod Miloševičových jednotek z této srbské provincie a souhlas s rozmístěním mezinárodních jednotek v oblasti.

Vzdušné válce předcházely tvrdé boje, které v Kosovu sváděli srbští vojáci s Kosovskou osvobozeneckou armádou - gerilou usilující o samostatné Kosovo, ve kterém by vládli většinoví Albánci. Mnoho obyvatel Kosova, oblasti velké jako Středočeský kraj, během bojů uteklo ze svých domovů, jiní z nich byli vyhnáni.

Válku proti Miloševičově vedení prosadili Američané poté, co zkrachovala mezinárodní konference na francouzském zámku Rambouillet. Představitelé Jugoslávie na ní odmítli podepsat mírový plán pro Kosovo. Vadil jim hlavně návrh na rozmístění mezinárodních jednotek v provincii.

Nálety zastavila aliance 10. června poté, co Miloševič vzkázal, že se stažením srbských vojáků i s přítomností mezinárodních jednotek v Kosovu souhlasí.

Poté zůstalo Kosovo součástí Srbska už jen papírově. Jeho území se stalo mezinárodním protektorátem

Loni v únoru kosovský parlament vyhlásil nezávislost na Srbsku. Zatím ji uznalo 56 států včetně Česka.

"Když se ohlédnu zpátky, myslím, že někdy je nezbytné použít sílu a v Kosovu jsme nakonec dosáhli dobrý výsledek," hodnotí nálety deset let poté tehdejší americký vyjednávač pro bývalou Jugoslávii Richard Holbrooke.

Základní údaje o operaci Spojenecká síla:

• Během náletů zahynulo 462 jugoslávských vojáků a 114 policistů. Human Rights Watch, skupina na ochranu lidských práv, uvádí, že nálety připravily o život 489 až 528 civilistů.

• Na straně spojenců zahynuli dva američtí vojáci v havarovaném vrtulníku Apache.

• Američané a jejich spojenci rozbombardovali několik vládních budov, zničili desítky jugoslávských stíhaček Mig, které ani nestačily vzlétnout, a mnoho obrněných vozidel armády a policie. Jejich nálety poničily silnice, mosty, železnice, elektrárny, továrny a telekomunikační zařízení.

• NATO se chlubilo vyspělou technikou, která umožňuje chirurgicky přesné zásahy. Během letecké kapaně však alianční letouny a rakety odpalované z lodí neplánovaně zasáhly také osobní vlak plný pasažérů, autobus s uprchlíky a budovu čínského velvyslanectví.

• Výše škod na jugoslávské ekonomice dosáhla v tehdejších částkách 30 miliard dolarů.

• Srbové sestřelili „neviditelný“ letoun Nighthawk, pýchu Američanů, stíhačku Falcon a tři desítky nepilotovaných průzkumných letadel.

Související

Slobodan Miloševič

ROZHOVOR: 20 let od soudu s Miloševićem. Hrál vabank, jeho kalkulace byly často chybné, říká historik Vojtěchovský

Před dvaceti lety začal v Haagu proces se Slobodanem Miloševićem obviněným z podílu na krutostech během válek při rozpadu Jugoslávie. Někdejší jugoslávský prezident se verdiktu nedočkal, zemřel před jeho vynesením, což bylo pro soudní tribunál velmi nepříjemné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz balkanista Ondřej Vojtěchovský. Ředitel Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a historik z Ústavu pro studium totalitních režimů považuje Miloševićovu éru za katastrofu, dodává však, že v mnoha klíčových rozhodnutích se tento autoritářský politik musel ohlížet i na ostatní aktéry a okolnosti.
Přeživší letuška Vesna Vulovičová se v roce 2002 přijela podívat na místo tragické letecké nehody. Komentář

Před 50 lety explodovalo jugoslávské letadlo u Srbské Kamenice. Teroristický útok a pád přežila letuška Vulovičová

Do ticha se minutu po šestnácté hodině ozvala ohlušující, ničivá exploze. Nad krajinou se začalo stmívat, teplota byla kolem nuly a z mraků začaly vypadávat předměty a bohužel i lidská těla. Před 50 lety došlo k tragickému neštěstí letu JAT číslo 367 poblíž Srbské Kamenici u Děčína, 26. ledna 1972 havarovalo u této severočeské obce letadlo jugoslávských aerolinií na pravidelné lince Stockholm-Kodaň-Zábřeh-Bělehrad. Jedinou přeživší se stala letuška Vesna Vulovičová, která se tímto zázrakem stala velmi populární. Konspirace o sestřelení letadla se dodnes objevují na nejrůznějších diskuzních fórech, avšak experti se přiklánějí k teroristickému útoku, jehož atentátníka se nejspíše nikdy nepodaří vypátrat. Stín podezření padl na protivzdušnou obranu někdejší Československé lidové armády či na chorvatskou separatistickou organizaci Ustaša.

Více souvisejících

jugoslávie NATO

Aktuálně se děje

před 40 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy