Jugoslávie před 10 lety a první válka NATO

Praha - NATO se padesát let dokázalo vyhýbat válce – až do zhroucení železné opony. Poprvé do ní vstoupilo před deseti lety.

Krátce po půlnoci 24. března 1999 začaly americké křižníky ostřelovat Jugoslávii, poté vzlétly k náletu americké bombardéry.

Začala operace s kódovým označením Spojenecká síla – první bojová akce aliance proti cizímu státu.

V příštích dnech vzlétly k náletům kromě amerických strojů také stíhačky několika dalších spojeneckých zemí – Velké Británie, Turecka, Francie a Nizozemska. A poprvé od druhé světové války bombardovali rovněž piloti německé Luftwaffe.

Cílem operace bylo přimět jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby stáhl armádu z Kosova. To se NATO podařilo. Letecká kampaň skončila po 78 dnech. Výsledkem byl odchod Miloševičových jednotek z této srbské provincie a souhlas s rozmístěním mezinárodních jednotek v oblasti.

Vzdušné válce předcházely tvrdé boje, které v Kosovu sváděli srbští vojáci s Kosovskou osvobozeneckou armádou - gerilou usilující o samostatné Kosovo, ve kterém by vládli většinoví Albánci. Mnoho obyvatel Kosova, oblasti velké jako Středočeský kraj, během bojů uteklo ze svých domovů, jiní z nich byli vyhnáni.

Válku proti Miloševičově vedení prosadili Američané poté, co zkrachovala mezinárodní konference na francouzském zámku Rambouillet. Představitelé Jugoslávie na ní odmítli podepsat mírový plán pro Kosovo. Vadil jim hlavně návrh na rozmístění mezinárodních jednotek v provincii.

Nálety zastavila aliance 10. června poté, co Miloševič vzkázal, že se stažením srbských vojáků i s přítomností mezinárodních jednotek v Kosovu souhlasí.

Poté zůstalo Kosovo součástí Srbska už jen papírově. Jeho území se stalo mezinárodním protektorátem

Loni v únoru kosovský parlament vyhlásil nezávislost na Srbsku. Zatím ji uznalo 56 států včetně Česka.

"Když se ohlédnu zpátky, myslím, že někdy je nezbytné použít sílu a v Kosovu jsme nakonec dosáhli dobrý výsledek," hodnotí nálety deset let poté tehdejší americký vyjednávač pro bývalou Jugoslávii Richard Holbrooke.

Základní údaje o operaci Spojenecká síla:

• Během náletů zahynulo 462 jugoslávských vojáků a 114 policistů. Human Rights Watch, skupina na ochranu lidských práv, uvádí, že nálety připravily o život 489 až 528 civilistů.

• Na straně spojenců zahynuli dva američtí vojáci v havarovaném vrtulníku Apache.

• Američané a jejich spojenci rozbombardovali několik vládních budov, zničili desítky jugoslávských stíhaček Mig, které ani nestačily vzlétnout, a mnoho obrněných vozidel armády a policie. Jejich nálety poničily silnice, mosty, železnice, elektrárny, továrny a telekomunikační zařízení.

• NATO se chlubilo vyspělou technikou, která umožňuje chirurgicky přesné zásahy. Během letecké kapaně však alianční letouny a rakety odpalované z lodí neplánovaně zasáhly také osobní vlak plný pasažérů, autobus s uprchlíky a budovu čínského velvyslanectví.

• Výše škod na jugoslávské ekonomice dosáhla v tehdejších částkách 30 miliard dolarů.

• Srbové sestřelili „neviditelný“ letoun Nighthawk, pýchu Američanů, stíhačku Falcon a tři desítky nepilotovaných průzkumných letadel.

Související

Slobodan Miloševič

ROZHOVOR: 20 let od soudu s Miloševićem. Hrál vabank, jeho kalkulace byly často chybné, říká historik Vojtěchovský

Před dvaceti lety začal v Haagu proces se Slobodanem Miloševićem obviněným z podílu na krutostech během válek při rozpadu Jugoslávie. Někdejší jugoslávský prezident se verdiktu nedočkal, zemřel před jeho vynesením, což bylo pro soudní tribunál velmi nepříjemné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz balkanista Ondřej Vojtěchovský. Ředitel Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a historik z Ústavu pro studium totalitních režimů považuje Miloševićovu éru za katastrofu, dodává však, že v mnoha klíčových rozhodnutích se tento autoritářský politik musel ohlížet i na ostatní aktéry a okolnosti.
Přeživší letuška Vesna Vulovičová se v roce 2002 přijela podívat na místo tragické letecké nehody. Komentář

Před 50 lety explodovalo jugoslávské letadlo u Srbské Kamenice. Teroristický útok a pád přežila letuška Vulovičová

Do ticha se minutu po šestnácté hodině ozvala ohlušující, ničivá exploze. Nad krajinou se začalo stmívat, teplota byla kolem nuly a z mraků začaly vypadávat předměty a bohužel i lidská těla. Před 50 lety došlo k tragickému neštěstí letu JAT číslo 367 poblíž Srbské Kamenici u Děčína, 26. ledna 1972 havarovalo u této severočeské obce letadlo jugoslávských aerolinií na pravidelné lince Stockholm-Kodaň-Zábřeh-Bělehrad. Jedinou přeživší se stala letuška Vesna Vulovičová, která se tímto zázrakem stala velmi populární. Konspirace o sestřelení letadla se dodnes objevují na nejrůznějších diskuzních fórech, avšak experti se přiklánějí k teroristickému útoku, jehož atentátníka se nejspíše nikdy nepodaří vypátrat. Stín podezření padl na protivzdušnou obranu někdejší Československé lidové armády či na chorvatskou separatistickou organizaci Ustaša.

Více souvisejících

jugoslávie NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy