Vědci pojmenovali zkamenělého datla po Nelsonu Mandelovi

Frankfurt - Němečtí a francouzští vědci pojmenovali nově objeveného zkamenělého datla z období třetihor po Nelsonu Mandelovi. Vzdali tak čest bývalému jihoafrickému prezidentovi, který ve středu slaví 94. narozeniny, informuje agentura AFP.

Pták, který nyní nese latinský název Australopicus nelsonmandelai, je druh datla, jehož zkamenělé pozůstatky objevili francouzští a němečtí vědci na nalezišti Langebaanweg na jihozápadním pobřeží Jihoafrické republiky. Není to jen tak ledajaký datel, nýbrž vůbec nejstarší příslušník svého druhu nalezený na africkém kontinentě.

"Pojmenovali jsme nový druh po Nelsonu Mandelovi. Je to takový dárek od nás vědců k jeho 94. narozeninám," řekl Albrecht Manegold z výzkumného ústavu ve Frankfurtu.

Vědci předpokládají, že Australopicus nelsonmandelai žil v období raného pliocénu před třemi až pěti miliony let. Mezi jeho následovníky patří druhy datla, kteří nyní žijí v Americe a Eurásii, nikoli v Africe.

"Nově objevený druh představuje předtím neznámou čtvrtou linii afrických datlů eurasijského původu, kteří pravděpodobně zůstali izolované v Africe vlivem změn v životním prostředí," stojí ve zprávě o nálezu publikované v časopise Journal of Vertebrate Paleontology.

Podle vědců tento nález poskytuje důkaz pro teorii, že oblast naleziště Langebaanweg, kde nyní převládá nízká keřová vegetace, byla v době pliocénu porostlá lužními lesy.

Australopicus nelsonmandelai není první živočich, který nese jméno bojovníka proti apartheidu. Mandelovo jméno bylo přiřazeno i druhu pavouků, americkému policejnímu psovi, několika závodním koním, ale také jaderné částici, stromu a několika poddruhům květin.

Mandela, se narodil 18. července 1918. Za boj proti apartheidu byl v roce 1963 uvězněn, o rok později odsouzen na doživotí. Po 27 letech strávených za mřížemi rozhodl o Mandelově propuštění tehdejší jihoafrický prezident Frederik de Klerk. Mandela vězení opustil v únoru 1990. V roce 1994 byl zvolen prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky.

Za svůj přínos demokracii, řešení konfliktů a boji za lidská práva byl Mandela oceněn Nobelovou cenou za mír.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci neslon mandela

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy