Berlín - Německo si dnes připomene 80 let od chvíle, kdy se tehdejším říšským kancléřem stal Adolf Hitler a začala dvanáctiletá temná éra nacistické vlády, jež vyvrcholila zničující světovou válkou v letech 1939 až 1945. V Německu je dnešek vzpomínkovým dnem na oběti nacistické diktatury, jejichž památku Němci vzhledem ke kulatému výročí nástupu Hitlerova režimu k moci uctí řadou akcí.
Jednou z nich je výstava v berlínském dokumentačním centru zločinů nacismu Topografie teroru, kterou otevře kancléřka Angela Merkelová a přednese při této příležitosti projev. Už v neděli k mezinárodnímu Dni památky obětí holokaustu prohlásila, že Německo ponese odpovědnost za zločiny nacismu navěky.Oběti hitlerovského režimu si připomenou také zákonodárci a nejvyšší ústavní činitelé na shromáždění ve Spolkovém sněmu, před nímž promluví německo-izraelská spisovatelka Inge Deutschkronová, která přežila nacistické vyvražďování židovského obyvatelstva Evropy. Mladí Němci a jejich vrstevníci z dalších zemí budou v Berlíně diskutovat o nacistické okupační politice na Ukrajině.Německá metropole si toto neslavné výročí bude připomínat celý rok sérií více než 120 výstavních, vzdělávacích a kulturních projektů, z nichž některé začnou dnes nebo v příštích dnech.
Související
Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
Adolf Hitler , Německo , II. světová válka
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 53 minutami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 1 hodinou
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 2 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 3 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 3 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 5 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
Mojtaba Chameneí, syn zesnulého íránského nejvyššího duchovního vůdce, přežil útoky na Írán, které v zemi probíhají od soboty. Podle informací agentury Reuters, která se odvolává na dva íránské zdroje, je tento druhý nejstarší potomek Alího Chameneího v pořádku. Vzhledem k tomu, že jeho otec zahynul při sobotním izraelském útoku, je Mojtaba vnímán jako jeden z hlavních kandidátů na post nového nejvyššího vůdce Islámské republiky.
Zdroj: Libor Novák