Španělský král rezignuje! Co je na tom pravdy?

Madrid - Španělský královský dvůr dnes rezolutně odmítl spekulace o možné rezignaci krále Juana Carlose. O možném odchodu 75letého monarchy z trůnu se v médiích diskutuje už delší dobu, a to v souvislosti s královým zdravotním stavem.

Debaty o změně na madridském trůnu tento týden přiživilo vyjádření šéfa katalánských socialistů Pere Navarra, který Juana Carlose k rezignaci nepřímo vyzval. Podle něj musí královský dvůr držet krok s dobou a reagovat na to, že "Španělsko potřebuje nového vládce pro 21. století". Tím by podle něj byl současný korunní princ Felipe, kterému je 45 let.

Ve čtvrtek navíc vyšlo najevo, že král bude muset tři měsíce po operaci kyčle podstoupit další lékařský zákrok.

Juan Carlos I., plným jménem Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias je od roku 1975 španělským králem. Narodil se jako vnuk španělského krále Alfonse XIII. Pochází z rodu Bourbonů, kteří vládnou Španělsku od roku 1700. Oženil se s princeznou Sofií, nejstarším dítětem řeckého krále Pavla a Bedřišky Brunšvické. Stávající španělská ústava užívá pouze titulu rey/reina de España, umožňuje však užívání dalších historických titulů spjatých se španělskou monarchií. Jakožto potomek nesčetně královských rodů, je tak Juan Carlos I. titulárním králem dalších 19 zemí (například Kanárských ostrovů nebo Filipín).

Král si uřízl ostudu, když se v době, kdy Španělskem zmítala rekordní nezaměstnanost, vydal na nákladný výlet do africké Botswany lovit slony. Členové španělské královské rodiny si pak dobrovolně snížili plat o 7 procent.

Související

Více souvisejících

Španělsko rezignace

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Aktualizováno před 10 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 25 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy