Británie se rozloučila s Thatcherovou, před katedrálou bučely davy odpůrců. Naopak ztichl i Big Ben

Londýn - Britská veřejnost se dnes naposledy rozloučila s bývalou premiérkou Margaret Thatcherovou, která 8. dubna v Londýně zemřela ve věku 87 let. Pocta ženě, která podle komentátorů Británii povznesla a zároveň rozdělila, přivedla do centra Londýna tisíce lidí, kteří neváhali strávit noc v ulicích v očekávání pietního aktu.

Se zesnulou se v kostele svatého Klementa nejdříve rozloučily špičky anglikánské církve. Rakev byla v zaplněném kostele vystavena na katafalku a ozdobena kyticí bílých květů.

Osm vojáků pak vyneslo na svých ramenou rakev z kostela. Dělostřelecká lafeta, která se účastnila bitev první světové války, se vydala po třídě Strand k chrámu svatého Pavla, kde se mezitím shromáždili smuteční hosté včetně premiéra Davida Camerona.

Třísetletá katedrála sv. Pavla, která byla v minulosti místem pohřbů vévody z Wellingtonu, vítěze nad Napoleonem, nebo premiéra Winstona Churchilla, zůstala dnes pro veřejnost uzavřená. Záběry z ceremoniálu ale mohou miliony lidí po celém světě sledovat v přímém televizním přenosu.

Před kostelem se shromáždily davy stoupenců zemřelé političky, mezi nimiž bylo soudě podle hlasitých projevů nesouhlasů i nemálo jejích odpůrců. Ze záběrů britských televizních stanic ale nebylo patrné, že by slavnostní ráz ceremoniálu narušily násilné incidenty.

Rozloučit se s legendou britské i evropské konzervativní politiky přijelo do Londýna na 2300 smutečních hostů. Pohřbu se zúčastnila britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem, jedenáct předsedů vlád, ministři zahraničí, diplomaté, příslušníci královských rodů a četné celebrity.

Pohřbu se zůčastnili i Václav Klaus a Petr Nečas.

Některá očekávaná jména ale na seznamu smutečních hostů chybějí. V Londýně například není Michail Gorbačov nebo některý z žijících amerických exprezidentů. Omluvila se i Nancy Reaganová, dvaadevadesátiletá vdova po prezidentu Ronaldu Reaganovi, někdejším blízkém politickém spojenci expremiérky.

Oficiální delegaci Bílého domu vedli bývalí ministři zahraničí Reaganovy vlády George Schultz a James Baker, z USA přijel i další bývalý šéf americké diplomacie Henry Kissinger a bývalý viceprezident Dick Cheney.

Během ceremonie umlkl slavný zvon Big Ben na věži parlamentní budovy. Není přesně známo, kolik  pohřeb stál, ale v britských listech se objevil odhad deseti milionů liber (asi 300 milionů korun). Thatcherová konzervativcům třikrát vyhrála volby a byla premiérkou 11 let do roku 1990. Neměla státní pohřeb, ale reprezentativní obřad s vojenskými poctami, který se od státního pohřbu z pohledu diváka prakticky neliší.

Thatcherová dodnes Británii rozděluje. Zatímco část národa ji obdivuje, protože oživila zablokovanou politiku a ekonomiku země, část jí nesnáší kvůli jejím reformám, které poškodily část Británie, a kvůli jejímu agresivnímu osobnímu stylu.

Ve městě je patrná zvýšená přítomnost policistů, jichž budou na průběh smutečního ceremoniálu dohlížet čtyři tisíce. Jejich ostražitost se podle Scotland Yardu zvýšila po pondělním pumovém útoku na bostonský mezinárodní maraton, ale žádná nová zvláštní opatření podle policejního šéfa Bernarda Hogana-Howea přijata nebyla. Spíše než úklady teroristů údajně bezpečnostní složky znepokojují chystané demonstrace levicových radikálů, které by mohly slavnostní ráz pohřbu narušit.

Kremace pozůstatků Thatcherové se uskuteční už jen v rodinném kruhu v Mortlake v jihozápadním Londýně. Popel má být uložen vedle urny manžela expremiérky Denise na hřbitově Královské nemocnice v Chelsea.

V centru Londýna se už v sobotu odpoledne sešly zhruba tři tisíce lidí, aby společně oslavili úmrtí bývalé premiérky Margaret Thatcherové. Kromě popíjení šampaňského účastníci "oslavy" na Trafalgarském náměstí také společně zpívali song Ding Dong the Witch is Dead (Cink cink, čarodějnice je mrtvá) z filmu Čaroděj ze země Oz.

Situaci přímo na místě až do pozdních večerních hodin sledovali policisté. Došlo k několika potyčkám a šestnáct z výtržníků bylo za narušování veřejného pořádku zatčeno, informují britská média.

Mezi odpůrci zesnulé premiérky byli zástupci z řad odborů, se kterými Thatcherová nekompromisně bojovala už během svého působení v čele britské vlády, ale i mladí studenti, informuje ihned.cz.

Související

Margaret Hilda Thatcherová, baronka Thatcherová, nepřechýleně Thatcher, LG, OM, PC, FRS (roz. Robertsová; 13. října 1925 Grantham – 8. dubna 2013 Londýn[2]), byla britská politička, předsedkyně britské vlády a Konzervativní strany. Díky svojí nekompromisnosti a rozhodnosti získala přezdívku Železná lady. Komentář

Británie by potřebovala lídra jako Thatcherovou. Vyrovná se jí Starmer?

Velká Británie podle hodnocení předních světových médií v čele s Politico a BBC potřebuje silné vedení jako sůl. Konzervativec Rishi Sunak má za sebou nepříliš úspěšné funkční období, kdy měl po dvou premiérech, kteří odstoupili během roku 2022, přinést Británii stabilitu. 

Více souvisejících

Margaret Thatcherová Velká Británie úmrtí

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy