Londýn - Britská veřejnost se dnes naposledy rozloučila s bývalou premiérkou Margaret Thatcherovou, která 8. dubna v Londýně zemřela ve věku 87 let. Pocta ženě, která podle komentátorů Británii povznesla a zároveň rozdělila, přivedla do centra Londýna tisíce lidí, kteří neváhali strávit noc v ulicích v očekávání pietního aktu.
Se zesnulou se v kostele svatého Klementa nejdříve rozloučily špičky anglikánské církve. Rakev byla v zaplněném kostele vystavena na katafalku a ozdobena kyticí bílých květů.
Osm vojáků pak vyneslo na svých ramenou rakev z kostela. Dělostřelecká lafeta, která se účastnila bitev první světové války, se vydala po třídě Strand k chrámu svatého Pavla, kde se mezitím shromáždili smuteční hosté včetně premiéra Davida Camerona.
Třísetletá katedrála sv. Pavla, která byla v minulosti místem pohřbů vévody z Wellingtonu, vítěze nad Napoleonem, nebo premiéra Winstona Churchilla, zůstala dnes pro veřejnost uzavřená. Záběry z ceremoniálu ale mohou miliony lidí po celém světě sledovat v přímém televizním přenosu.
Před kostelem se shromáždily davy stoupenců zemřelé političky, mezi nimiž bylo soudě podle hlasitých projevů nesouhlasů i nemálo jejích odpůrců. Ze záběrů britských televizních stanic ale nebylo patrné, že by slavnostní ráz ceremoniálu narušily násilné incidenty.
Rozloučit se s legendou britské i evropské konzervativní politiky přijelo do Londýna na 2300 smutečních hostů. Pohřbu se zúčastnila britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem, jedenáct předsedů vlád, ministři zahraničí, diplomaté, příslušníci královských rodů a četné celebrity.
Pohřbu se zůčastnili i Václav Klaus a Petr Nečas.
Některá očekávaná jména ale na seznamu smutečních hostů chybějí. V Londýně například není Michail Gorbačov nebo některý z žijících amerických exprezidentů. Omluvila se i Nancy Reaganová, dvaadevadesátiletá vdova po prezidentu Ronaldu Reaganovi, někdejším blízkém politickém spojenci expremiérky.
Oficiální delegaci Bílého domu vedli bývalí ministři zahraničí Reaganovy vlády George Schultz a James Baker, z USA přijel i další bývalý šéf americké diplomacie Henry Kissinger a bývalý viceprezident Dick Cheney.
Během ceremonie umlkl slavný zvon Big Ben na věži parlamentní budovy. Není přesně známo, kolik pohřeb stál, ale v britských listech se objevil odhad deseti milionů liber (asi 300 milionů korun). Thatcherová konzervativcům třikrát vyhrála volby a byla premiérkou 11 let do roku 1990. Neměla státní pohřeb, ale reprezentativní obřad s vojenskými poctami, který se od státního pohřbu z pohledu diváka prakticky neliší.
Thatcherová dodnes Británii rozděluje. Zatímco část národa ji obdivuje, protože oživila zablokovanou politiku a ekonomiku země, část jí nesnáší kvůli jejím reformám, které poškodily část Británie, a kvůli jejímu agresivnímu osobnímu stylu.
Ve městě je patrná zvýšená přítomnost policistů, jichž budou na průběh smutečního ceremoniálu dohlížet čtyři tisíce. Jejich ostražitost se podle Scotland Yardu zvýšila po pondělním pumovém útoku na bostonský mezinárodní maraton, ale žádná nová zvláštní opatření podle policejního šéfa Bernarda Hogana-Howea přijata nebyla. Spíše než úklady teroristů údajně bezpečnostní složky znepokojují chystané demonstrace levicových radikálů, které by mohly slavnostní ráz pohřbu narušit.
Kremace pozůstatků Thatcherové se uskuteční už jen v rodinném kruhu v Mortlake v jihozápadním Londýně. Popel má být uložen vedle urny manžela expremiérky Denise na hřbitově Královské nemocnice v Chelsea.
V centru Londýna se už v sobotu odpoledne sešly zhruba tři tisíce lidí, aby společně oslavili úmrtí bývalé premiérky Margaret Thatcherové. Kromě popíjení šampaňského účastníci "oslavy" na Trafalgarském náměstí také společně zpívali song Ding Dong the Witch is Dead (Cink cink, čarodějnice je mrtvá) z filmu Čaroděj ze země Oz.
Situaci přímo na místě až do pozdních večerních hodin sledovali policisté. Došlo k několika potyčkám a šestnáct z výtržníků bylo za narušování veřejného pořádku zatčeno, informují britská média.
Mezi odpůrci zesnulé premiérky byli zástupci z řad odborů, se kterými Thatcherová nekompromisně bojovala už během svého působení v čele britské vlády, ale i mladí studenti, informuje ihned.cz.
Související
Británie by potřebovala lídra jako Thatcherovou. Vyrovná se jí Starmer?
Brexit je největší krizí v dějinách EU, s Bruselem "válčila" už Thatcherová
Margaret Thatcherová , Velká Británie , úmrtí
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek