Varšava/Boston - Teroristé z Al-Káidy museli unést čtyři letadla, zničit dvě nejvyšší budovy v New Yorku a jedno křídlo washingtonského Pentagonu a zabít tři tisícovky lidí, aby otřásli Amerikou. Bratři Carnajevovi dali dohromady dvě primitivní bomby v hrncích, které zabily tisíckrát méně lidí, a také otřásly Amerikou. Píše o tom polský list Gazeta Wyborcza.
Po celý týden od atentátu se nehledělo na nic jiného. Úplně se zapomnělo i na nevypočitatelnou Severní Koreu a na její atomovou bombu. Celá Amerika zatajila dech a sledovala v televizi a na internetu nekonečný přímý přenos z Bostonu. Veškerá uměřenost šla stranou. Třeba si uvědomit, aniž bychom bagatelizovali tragédii obětí a symboličnost útoku na nejstarší maratón na světě, že v týž den, kdy v Bostonu bouchly hrnce, v Iráku bomby zabily 60 lidí.
O tom, že přílišné sledování televize škodí i nejbystřejším úsudkům, svědčí případ čtyř senátorů z Washingtonu. Když už bylo po všem, vyzvali, aby se s mladším z atentátníků, který byl o páteční noci zajat živý, nezacházelo jako s Američanem, ačkoliv má občanství USA, ale jen jako s "nepřátelským bojovníkem".
I v situaci, kdy neměli o atentátu co říct, pořád dokola mluvili a ukazovali obrázky z Bostonu a okolí. Předstihovali se v rozhlašování fám a zvali do studií experty všeho druhu, aby s vážnými tvářemi spekulovali nad teoriemi, které si nejčastěji úplně vycucali z prstu. Zejména se zkompromitovala CNN, která už v úterý oznámila, že podezřelí jsou ve vazbě, ačkoliv tou dobou policie neměla ani nejmenší tušení, kdo kladl bomby.
Gigantická policejní operace možná byla nutná, ale představuje pochybné vítězství, přestože bratři Carnajevovi byli nakonec zneškodněni. Všichni potenciální teroristé z naší globální vesnice se dozvěděli, že stačí jen dva staré hrnce předělané na bomby, aby po několik dnů terorizovali celou Ameriku a ochromili jedno z největších amerických měst.
Mediální teror, či lépe terorismus, se rozpoutal i na sociálních sítích. Sedmnáctiletý Salah Barhoun strávil poslední den očišťováním svého jména. New York Post uveřejnil jeho fotku (která se neshodovala s fotkou podezřelých, kterou uveřejnilo FBI, což z článku nebylo zřejmé) a po mladém Arabovi začali pátrat všichni jeho známí. Ukázalo se, že jde jen o mladého běžce, který v cíli sledoval maraton. Přihlásil se na policii, aby očistil své jméno.
I toto je ukázka mediální paniky, která se umí slepě zaměřit na stereotyp. Kritická byla i rychlost sdílení bez příslušného kontextu - z nejasného portrétu se najednou stal podezřelý.
Na vlně ohromné poptávky po faktech z Bostonu se svezla řada blogů, které nemají se zpravodajstvím nic společného. Jako příklad lze uvést třeba technologický blog Mashable. Jejich autoři neměli na místě reportéra ani neměli zvláštní přístup k informacím. Zkrátka "filtrovali" tweety lidí, kteří na místě byli, vznešeně si pak říkali "kurátoři zpráv". To podle novináře MG Sieglera ukazuje na nechutný "hlad po kliknutích a zobrazeních", a tedy zisk z reklam, kvůli kterým stojí za to přiživit se na tragédii.
Stejně jako v případě přírodních katastrof nebo nového iPhonu se Twitter (a Facebook) ukázaly býti velmi variabilní a rychlé prostředky komunikace. Téma, které si získá pozornost celé společnosti, se zde obvykle začne diskutovat záhy po svém vzniku. Každý se k němu chce vyjádřit, být jeho součástí. Je to pochopitelné a lidské, ukazuje navíc, že sociální média si získala důvěru a oblibu mas. "Twitter je předurčený k tomu být dobrým indikátorem signálů přes celou společnost, kdy téma jde napříč komunitami," uvedl pro idnes.cz Josef Šlerka, český odborník na nová média.
Související
Vláda USA usiluje o obnovení trestu smrti pro Carnajeva, rodiče jedné z obětí jsou proti
Carnajev by měl znovu dostat trest smrti, požaduje Trump
teroristický útok v Bostonu (USA 15.4.2013) , Media
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák